Fire in the Lake (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: maciunia »

1. dobrze
2. porównuje się słabsze marginy, czyli patrzysz po obu stronach na frakcje które miały dalej do zwycięstwa; wymusza to równą grę obydwoma frakcjami, no chyba, że komuniści podejmą ryzyko i spróbują wygrać przed czasem odpuszczając jedną frakcję kosztem drugiej.
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
MiG
Sergent
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 20 października 2009, 16:53
Lokalizacja: Konin

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: MiG »

Dzięki, chyba już wszystko jasne. Choć pewnie się jeszcze odezwę z pytaniami :)
MiG
Sergent
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 20 października 2009, 16:53
Lokalizacja: Konin

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: MiG »

W którym momencie można zagrać Pivotal Events? Zanim pierwsza uprawniona frakcja zadeklaruje co chce zrobić? Czy można już po wyborze rodzaju działania? A może można również przerwać je w trakcie?
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: clown »

Przed deklaracją akcji uprawnionej frakcji.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
MiG
Sergent
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 20 października 2009, 16:53
Lokalizacja: Konin

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: MiG »

clown pisze:Przed deklaracją akcji uprawnionej frakcji.
Dziękuję :)
MiG
Sergent
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 20 października 2009, 16:53
Lokalizacja: Konin

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: MiG »

I jeszcze kilka pytań :oops: :
1. Czy do Assault można dodawać wojsko ARVN tylko na jednym polu czy w kilku?
2. Na czym polega to "dodawanie" - to kolejny/nowy Assault z użyciem tylko kostek ARVN czy sumuje się kostki USA i ARVN i przeprowadza jeden, większy?
3. Usuwanie żetonu terroru przy Pacyfikacji - usuwa się jeden czy wszystkie, a jeśli jeden to dowolny, czy z pacyfikowanego pola (tzn czy można z jednego pola zdjąć żeton a na innym zmienić poparcie w ramach tej samej pacyfikacji?)
4. Usuwanie baz tunelowych w czasie Assault - po skutecznym rzucie kostką i usunięciu żetonu tunelu, jeśli mamy "nadmiarowe" kostki, to możemy ściągnąć bazę? Czyli: np. mamy 5 kostek na polu z bazą tunelową. Rzucamy kostką - udało się. Czy można zdjąć i żeton i bazę?
5. Czy na poszczególnych wybranych polach można wybierać różne rodzaje akcji: np. w Govern - na jednym polu "pobrać" Aid a na drugim zrobić transfer z Aid do Patronage?
6. Czy podczas Rajdu mogę aktywować kilku Rangersów na jednym polu i zdjąć z niego więcej niż 2 elementy wroga?
7. Bombardowanie - czy można bombardować, jeśli kostki NVA są na polu bombardowania a nie na sąsiednim?

Dzięki :)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: clown »

1. Czy do Assault można dodawać wojsko ARVN tylko na jednym polu czy w kilku?
Tylko na jednym.
2. Na czym polega to "dodawanie" - to kolejny/nowy Assault z użyciem tylko kostek ARVN czy sumuje się kostki USA i ARVN i przeprowadza jeden, większy?
Po przeprowadzeniu ataku przez US robisz "zwykły" atak ARVN.
3. Usuwanie żetonu terroru przy Pacyfikacji - usuwa się jeden czy wszystkie, a jeśli jeden to dowolny, czy z pacyfikowanego pola (tzn czy można z jednego pola zdjąć żeton a na innym zmienić poparcie w ramach tej samej pacyfikacji?)
Możesz usunąć dowolną liczbę markerów Terror ale za każdy płacisz. Usuwasz je tylko z pola pacyfikowanego.
4. Usuwanie baz tunelowych w czasie Assault - po skutecznym rzucie kostką i usunięciu żetonu tunelu, jeśli mamy "nadmiarowe" kostki, to możemy ściągnąć bazę? Czyli: np. mamy 5 kostek na polu z bazą tunelową. Rzucamy kostką - udało się. Czy można zdjąć i żeton i bazę?
Nie można. W jednym ruchu możesz usunąć tylko jeden marker tunelu.
5. Czy na poszczególnych wybranych polach można wybierać różne rodzaje akcji: np. w Govern - na jednym polu "pobrać" Aid a na drugim zrobić transfer z Aid do Patronage?
Można.
6. Czy podczas Rajdu mogę aktywować kilku Rangersów na jednym polu i zdjąć z niego więcej niż 2 elementy wroga?
Możesz.
7. Bombardowanie - czy można bombardować, jeśli kostki NVA są na polu bombardowania a nie na sąsiednim?
Można.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
MiG
Sergent
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 20 października 2009, 16:53
Lokalizacja: Konin

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: MiG »

Spasiba :D

Póki co, po dwóch niedokończonych rozgrywkach, nadal czuję się jak dziecko we mgle. Na szczęście chyba powoli się przeciera ;)
Awatar użytkownika
Valarus
Chasseur
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 21 marca 2014, 09:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: Valarus »

6. Czy podczas Rajdu mogę aktywować kilku Rangersów na jednym polu i zdjąć z niego więcej niż 2 elementy wroga?
Możesz.
Bląd, nie może. Tylko jeden Ranger na jedno pole.

https://boardgamegeek.com/article/17096295#17096295
MiG
Sergent
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 20 października 2009, 16:53
Lokalizacja: Konin

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: MiG »

Do pobrania tłumaczenie instrukcji: https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... lish-rules

Podejrzewam, że może mieć jakieś błędy czy nieścisłości, bo większość tłumaczyłem jeszcze przed zagraniem. Gdyby ktoś znalazł jakieś rzeczy do poprawki, to proszę o info na pw :)
MiG
Sergent
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 20 października 2009, 16:53
Lokalizacja: Konin

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: MiG »

I jeszcze dość przydatna ilustrowana karta pomocy. Sprawdzała nam się na tyle dobrze (zawsze obrazek to obrazek ;)), że wrzuciłem tłumaczenie: https://boardgamegeek.com/filepage/1192 ... player-aid.

Wiem, ze to za wcześnie na wysnuwanie jakichkolwiek wniosków, ale po kilku grach (scenariusz pierwszy, zawsze 2 osoby, każdy kieruje dwoma frakcjami), wydaje mi się, ze w takim wariancie nieco łatwiej (intuicyjniej) gra się siłom COIN.
Mam nadzieje, uda się niedługo zagrać w pełnym składzie (również scenariusz pierwszy; pozostałe są raczej poza możliwościami czasowymi;) i tu mam pytanie- macie jakieś wskazówki, co do przydziału frakcji miedzy graczy (2 zaawansowanych, 1 średnio, raczkujący w wojennych, nie mówiąc nawet o FitL ;))?
Awatar użytkownika
Camillus
Sergent
Posty: 132
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 18:20
Lokalizacja: Prusy Królewskie

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: Camillus »

18 lipca turniej tej gry w Hong Kongu, ktoś chętny na delegację? ;)
MiG
Sergent
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 20 października 2009, 16:53
Lokalizacja: Konin

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: MiG »

Camillus pisze:18 lipca turniej tej gry w Hong Kongu, ktoś chętny na delegację? ;)
W Sajgonie, to byłby dopiero klimat ;)
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: maciunia »

MiG pisze:
Camillus pisze:18 lipca turniej tej gry w Hong Kongu, ktoś chętny na delegację? ;)
W Sajgonie, to byłby dopiero klimat ;)
W Warszawie to byłby klimat! O ile przyjechałby ktoś z Amerykanów, to dostaliby bęcki w każdej konfiguracji. Niestety dla GMT jesteśmy drugorzędnym rynkiem. A sami nawet w TS nie potrafiliśmy porządnych mistrzostw zrobić...
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Awatar użytkownika
Camillus
Sergent
Posty: 132
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 18:20
Lokalizacja: Prusy Królewskie

Re: Fire in the Lake (GMT)

Post autor: Camillus »

A to nie wątpię, że dostaliby bęcki, no ale rynek jest jaki jest, a dochody obywateli są jakie są.

Ciekawe swoją drogą czy w Wietnamie grają w Fire in the Lake lub Flames of War Vietnam :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”