Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Pejotl »

Wycieli Bergera, ale im się odgryzł ponownie. Wydaje się że faktycznie pan WZ ma jakiś wpływ na Rebel, albo na tyle istotna część wpływów Rebela idzie ze sprzedaży gier TiS (co by mnie zaskoczyło) że nie pozwalają psuć sobie biznesu.

Raleen się nie pochwalił że jest w Rebel Times!!!
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Raleen »

Myślę, że bardzo istotny wpis Bergera (ten ostatni) jednak został jak wczoraj i dziś patrzyłem (i przeprowadzili już cenzurę tej części dyskusji, więc nie będą go wycinać). Wycięto też część najbardziej ordynarnego wpisu WZ, zwracając mu uwagę, i wcześniej wycięto sporo wpisów po obu stronach. Moja recenzja, skierowana do graczy kupujących w sklepie Rebel (głównie fanów eurogier), oficjalna, pod szyldem sklepu, poszła w świat. Jest krótka, żeby czytelników nie przemęczać, u nas za jakiś czas zamieszczę zdecydowanie dłuższą i bardziej szczegółową. Bardzo dobry jest też wpis Petru Raresa. Myślę, że jak potencjalnie zainteresowani grą się wczytają, to sporo informacji z niego wyłowią i wyrobią sobie opinię.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Raleen »

Prawda leży trochę pośrodku, to znaczy rzeczywiście Rebel musi jakoś brać pod uwagę swoje interesy i kontrahenta, ale nie będzie umierał za TiS ani za pana Zalewskiego. Z kolei "Rebel Times" też jest do pewnego stopnia samodzielny.

Co do mnie, kiedyś mi zaproponowano coś takiego, a że sprawy promocji naszego hobby nie były mi obojętne, a na Rebelu i Games Fanatic na grach wojennych tak naprawdę nikt się nie zna (może poza Odim), to i się tym zająłem, mając od początku świadomość, że kieruję to do eurograczy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Pejotl »

Cenzura Rebel jest jednak mocno hmmm.... niedoskonała - wystarczy spojrzeć na Ostrołękę 1831 żeby zobaczyć że ostały się dwa identyczne wpisy oceniające grę na 5.0 (nawet z maksymalnie życzliwym dla TiS podejściem jest to gruba przesada). Dzięki czemu gra ma ocene 4.0 i biznes się kręci :evil:
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Raleen »

To wszystko ewoluowało z czasem. Kiedyś w ogóle przy niektórych graczach jak się powiedziało złe słowo na temat TiS to działy się niestworzone rzeczy. To samo było w komentarzach na Rebelu. Jednak stopniowo przez lata, wraz z kolejnymi produkcjami TiS, z których wiele to po prostu buble, coraz więcej osób przekonuje się do pewnych kwestii i zaczyna oceniać to co jest wydawane zgodnie z tym jakie to jest.

Ja pewne rzeczy widziałem i wiedziałem już dawno temu. Niektórym potrzeba było paru lat, żeby doszli do tego samego i się ze mną zgodzili. Pod wieloma względami od czasów "Stirlinga 1297" nic się nie zmieniło.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Raleen »

Wspomnę jeszcze tylko o jednej rzeczy, że coś się zmienia i widać, że do znacznej części ludzi docierają nasze argumenty - jak zajrzycie na te komentarze na stronie Rebela to tam są takie kciuki w górę. Działa to jak "lajki" na Facebooku i np. jak widzę, że pod jednym z moich wpisów (pierwszym) jest 7, a pod wpisami pana Zalewskiego i osób go wspierających nigdzie nie ma więcej niż 2. Do tego pod wpisami Neobergera i Petru też jest po 3 i 4 (a pod tymi skasowanymi było i po 7), to jakiś odzew jest. Dodam, że nikogo nie mobilizowałem do lajkowania ani nie zachęcałem w żaden sposób. Także na BGG w ocenach gry jeden z graczy, który wystawił 8, teraz widziałem, że zredukował ocenę do 4. Albo pograł, albo poczytał u nas trochę więcej o grze i lepiej wyrobił sobie zdanie.

Wracajmy jednak do samej gry, żeby jeszcze coś o niej powiedzieć.

Zbiorę się wkrótce i napiszę coś o rozgrywkach w dwa dalsze scenariusze, żeby było o wszystkich. Nie wyrabiam się ze wszystkim naraz stąd nie dociągnąłem tych opisów i komentarzy tutaj do końca.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Radosław Kotowski »

Mapa w nowej grze Mariupol 2014/2015 ma mieć inną skalę. 1hx=3km.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Raleen »

To pewnie będzie jedna strefa ostrzału... Może i jest to jakieś rozwiązanie, ale same kilka stref wydaje mi się, że nie było głównym problemem, bo i tak opłaciło się walić tylko z tych dwóch najbliższych.

Natomiast zobacz na ten system "World at War", z którego zrobiłem relację z rozgrywki. Tam poszli w przeciwnym kierunku: 1 heks to 150 metrów. I wtedy masz różnice w zasięgach dość wyraźnie oddane. Wszystko działa, ale dzięki temu, że masz 1 strzał na aktywację i 1 w ramach reakcji między swoimi aktywacjami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
urlich
Sergent
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 22:25

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: urlich »

Chciałbym się czegoś dowiedzieć o tym systemie?
Czy występują tutaj samoloty? Helikoptery? W jakich rolach?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Raleen »

urlich pisze:Chciałbym się czegoś dowiedzieć o tym systemie?
Czy występują tutaj samoloty? Helikoptery? W jakich rolach?
To może przeczytaj dyskusję jaka jest w tym wątku - dowiesz się wszystkiego i o helikopterach i o lotnictwie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Radosław Kotowski »

urlich pisze:Chciałbym się czegoś dowiedzieć o tym systemie?
Czy występują tutaj samoloty? Helikoptery? W jakich rolach?
Występują. System jest kalką B-35. Więc samoloty dzielą się na myśliwskie, bombowe. Występują śmigłowce szturmowe. Są jednostki śmigłowcowe jednak brak do nich zasad.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
urlich
Sergent
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 22:25

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: urlich »

Przeczytałem bardzo dokładnie forum i widzę że wiele osób ma mieszane odczucia co do tej gry.
Nie dowiedziałem się natomiast nic na temat helikopterów a i wiedza o samolotach była niska.
Mógłby ktoś w 2-3 zdaniach napisać na powyższy temat? Oraz o walkach helikopter vs samolot.
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Radosław Kotowski »

A znasz maże TiS-owski system B-35?
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Raleen »

Zasady o lotnictwie w ponad 90% pokrywają się z zasadami systemu B-35 (Bitwy II wojny światowej).

Rola helikopterów jest dokładnie taka jak lotnictwa szturmowego w B-35. Głównie wspierają walkę, dodając punkty siły do jednostek atakujących bądź broniących się, czyli jak atakujący mają powiedzmy 20 PS (punktów siły), a jednostka helikopterów ma 5 PS, to razem masz 25 PS i porównujesz tą siłę do siły obrońcy ustalając stosunek do walki wręcz. Na tym polega wspieranie.

Poza tym możesz wykonywać samodzielne ataki śmigłowców: jest do tego odrębna, dość prosta tabelka. Wszystko zależy od siły atakującego (jak zaatakujesz kilkoma jednostkami to masz większą szansę - standardowo) i od rzutu kostką. Efektem ataku mogą być straty zaatakowanej jednostki w punktach siły. Na tej samej zasadzie atakuje lotnictwo myśliwskie.

Lotnictwo myśliwskie może walczyć ze sobą. Stawiasz gdziekolwiek na planszy jednostkę lotnictwa myśliwskiego i jeśli na planszy jest też (gdziekolwiek) jednostka lotnictwa myśliwskiego przeciwnika, to dochodzi do walki. Rzuca się kostką i w zależności od wyniku rzutu efektem może być ucieczka jednej albo drugiej strony, albo obu, i do tego straty w punktach siły lotnictwa. Jeśli masz przewagę (kilka jednostek, jednostki mają większą siłę), to masz większe szanse na zwycięstwo.

Walka helikopter vs samolot wygląda w ten sposób, że myśliwce automatycznie zadają straty helikopterom. Rzucasz kostką i dzielisz wynik przez 2, zaokrąglając w dół - w ten sposób ustalasz ile punktów siły stracą helikoptery. Taka sama procedura obowiązuje w stosunku do innych rodzajów lotnictwa, jeśli dopadną je myśliwce, czyli np. lotnictwa bombowego.

To tak w skrócie. Nie rozpisywaliśmy się o tym, bo każdy kto zna choć trochę B-35, zna te zasady, w 90% to jest od niemal 20 lat to samo.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
muchomor
Chasseur
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 5 grudnia 2022, 08:47
Lokalizacja: IV Linia Twierdzy Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: muchomor »

Cześć.
Nie podzieliłby się ktoś ze mną instrukcją do systemu B-21? Poczytałem sporo opinii i szkoda mi wydać kasę w ciemno na grę, która... no jest jaka jest, a potem stwierdzić, że to nie dla mnie. W zupełności wystarczy mi PDF. Z góry wielkie dzięki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”