Third World War

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Third World War

Post autor: Grisznak »

Kolejny zabytek z lat 80, który udało mi się zdobyć dzięki znajomym z USA. Gra dotyczy wojny między Układem Warszawskim a NATO rozgrywanej w skali dywizyjno-brygadowej. W tej serii ukazały się cztery tytuły - pierwszy, poświęcony walkom w Europie centralnej (Niemcy, Włochy, Austria), drugi, poświęcony Bałkanom (Jugosławia, Rumunia, Bułgaria, Grecja, Turcja), trzeci, dotyczący krajów skandynawskich i czwarty, skupiony na bliskim wschodzie.

Na razie wziąłem się za pierwsze dwa. Najciekawiej wypada chyba bałkański, bo tam teren jest duży, trudny, a jednostek aż tak wiele nie ma. "Bitwa o Niemcy" jest natomiast wielka - masa jednostek na stosunkowo niewielkim obszarze sprawia, że gra nabiera naprawdę epickiego charakteru, ale też potrafi się miejscami dłużyć.

Podobają mi się zasady dotyczące lotnictwa, niezbyt skomplikowane, ale rozbudowane, pozwalające wykorzystywać posiadane maszyny w różny sposób (przewaga powietrzna, ataki na jednostki, wspieranie walk, ataki na lotniska, osłona własnych maszyn), a co więcej, wszystko to działa całkiem płynnie. Nie sprawdzałem jeszcze zasad dotyczących broni atomowej (też są). Gra uwzględnia ponadto różne reakcje państw "niezaangażowanych).

Od strony granicznej szału nie robi - plansze są dość proste, żetony z symbolami NATO. Mechanika i zasady nie należą do skomplikowanych, walka opiera się na traceniu przez jednostki poziomów sprawności bojowej (początkowa liczba określona na żetonach). Jeden etap obejmuje tydzień czasu, ale podejście do etapu jest w tej grze nietypowe, każdy gracz rusza się w nim bowiem kilka razy.

Plansze nie są same w sobie gargantuiczne (poza tą do bliskiego wschodu), ale można je ze sobą połączyć, przez co powstaje prawdziwy moloch, umożliwiający, w warunkach domowych rozegranie wojny od wschodniej Francji po zachodnią Polską, od północnej Skandynawii po zatokę perską.
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Third Wolrd War

Post autor: Jan1980 »

A gdzie zdjęcia?
pzdr
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: Third Wolrd War

Post autor: Grisznak »

Proszę, tutaj: https://boardgamegeek.com/boardgame/360 ... war/images
Szczególnie wrażenie robią te, na których mamy połączone kilka gier w jedną.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: Third Wolrd War

Post autor: Grisznak »

Wyszła właśnie fanowska, piąta część, pt. "Palestnian Front". Do pobrania z BGG: https://boardgamegeek.com/filepage/1390 ... nian-front
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Third Wolrd War

Post autor: Darth Stalin »

Jest do tego moduł Vassala, umożliwiający rozegranie całego epickiego monstera...
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Third World War

Post autor: Lampka »

Jeśli ktoś ma edycję TWW: DSE od Compass Games to wysyłają poprawione żetony - trzeba napisać maila do sales@compassgames.com. Wysyłka jest darmowa i do mnie przyszły w 2 tygodnie.
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”