People Power: Insurgency in the Philippines, 1983-1986 (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

People Power: Insurgency in the Philippines, 1983-1986 (GMT)

Post autor: clown »

COIN nie zwalnia tempa. Tym razem Filipiny:
https://www.gmtgames.com/p-689-people-p ... -1986.aspx
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Posty: 738
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:45
Lokalizacja: Ortelsburg/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: People Power: Insurgency in the Philippines, 1983-1986 (

Post autor: Bambrough »

Filipiny stały się pretekstem do napisania pierwszego podręcznika do działań COIN dla US Army, ale dotyczyło to zmagań z przełomu wieków. Tematyka zatem symboliczna, ale czy oddanie współczesnych zmagań będzie udane na miarę Algierii?
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: People Power: Insurgency in the Philippines, 1983-1986 (

Post autor: clown »

Szczerze mówiąc cały czas zastanawia mnie obecność frakcji tzw. "niewalczących". Socjaldemokraci w fińskiej wojnie domowej, Gandhi czy Reformiści tutaj. Obawiam się, czy granie tego typu frakcjami nie będzie zbyt nudne. Tak przynajmniej wyglądało to w "All Bridges Burning".
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: People Power: Insurgency in the Philippines, 1983-1986 (

Post autor: Anomander Rake »

Oj tam, będziesz mógł stawiać bierny opór. Jak będą zdejmować Twoje klocuszki będziesz robił groźne miny albo oczy bambi. :P
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Posty: 738
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:45
Lokalizacja: Ortelsburg/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: People Power: Insurgency in the Philippines, 1983-1986 (

Post autor: Bambrough »

clown pisze:Szczerze mówiąc cały czas zastanawia mnie obecność frakcji tzw. "niewalczących". Socjaldemokraci w fińskiej wojnie domowej, Gandhi czy Reformiści tutaj. Obawiam się, czy granie tego typu frakcjami nie będzie zbyt nudne. Tak przynajmniej wyglądało to w "All Bridges Burning".
COIN przestał być COIN-em. Za mało uwagi poświęca się już sednu serii, a frakcje wpływające na przedstawiane konflikty zaczęły urastać do jego równorzędnych stron. Kiedyś zastanawiałem się czy sięgnie ktoś po Filipiny, ale w kontekście interwencji USA 1899-1902. Może to nie był jakiś super nowoczesny konflikt, ale za to Jankesi musieli skorzystać z bardzo brutalnych metod dławienia oporu. To na pewno byłoby bardziej sensowne niż 1983-1986.
Awatar użytkownika
yanoo
Sergent
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2011, 00:15
Has thanked: 1 time

Re: People Power: Insurgency in the Philippines, 1983-1986 (

Post autor: yanoo »

Anomander Rake pisze:Oj tam, będziesz mógł stawiać bierny opór. Jak będą zdejmować Twoje klocuszki będziesz robił groźne miny albo oczy bambi. :P
Dzisiaj się mówi - "wyrażać zaniepokojenie", ew. w groźniejszej wersji "wyrazić sprzeciw" :P
Bambrough pisze:COIN przestał być COIN-em
Pytanie z punktu widzenia świeżaka, tj. osoby która w żadnego COIN-a nie grała: czym COIN jest? I które gry zaliczacie do "prawdziwych" COINów, ewentualnie które gry z serii w ogóle polecacie? Bo intryguje mnie ten system i coś bym spróbował, tylko wybór duży, a i hejt na forum na coraz to nowsze wersje dość powszechny, więc nie chciałbym się sparzyć :mrgreen:
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: People Power: Insurgency in the Philippines, 1983-1986 (

Post autor: clown »

Pytanie z punktu widzenia świeżaka, tj. osoby która w żadnego COIN-a nie grała: czym COIN jest? I które gry zaliczacie do "prawdziwych" COINów, ewentualnie które gry z serii w ogóle polecacie? Bo intryguje mnie ten system i coś bym spróbował, tylko wybór duży, a i hejt na forum na coraz to nowsze wersje dość powszechny, więc nie chciałbym się sparzyć
Czy ja wiem, czy hejt? Ja jestem fanem tej serii, ale niektóre z tych gier są po prostu słabsze zarówno w sensie przyklejania na siłę frakcji (Liberty or Death, Cuba Libre), czy też mechanicznie (Falling Sky), ale te także mają swoich fanów. Nie ma czegoś takiego jak "prawdziwy" COIN. Wszystkie te gry należą do jednej serii.
Bazując na bagażu doświadczenia około 80 gier we wszystkie gry z serii (oprócz Pendragona) mogę powiedzieć jedynie, że żaden wybór nie będzie de facto zły, natomiast musisz mieć grupę graczy chętnych do kilkukrotnego ogrania konkretnego tytułu, gdyż asymetria frakcji powoduje, że minimalna liczba partii, aby ogarnąć podstawy strategii i mechaniki to maksymalna liczba graczy dla danego tytułu (czyli 4 partie dla gier z czterema frakcjami, dwie dla gier z dwiema frakcjami, itp.). Jest to kluczowe szczególnie dla poznania zależności między frakcjami: która z którą walczy formalnie, która tylko szkodzi, a która jest potencjalnym sojusznikiem (którego i tak musimy zdradzić, żeby wygrać).
Natomiast, jeśli już miałbym coś polecać, to mam trzy ulubione w serii: Colonial Twilight (bo dwuosobowa i najłatwiej nauczyć kogoś nowego, bezpośrednia interakcja), A Distant Plain (bo najlepiej oddaje zależności między graczami) oraz Andean Abyss (bo pierwsza w serii, fajnie się gra i mam do niej duży sentyment).
Ale jak na fana serii przystało, partyjki jakiegokolwiek COINa i pacierza nie odmawiam 8-)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Posty: 738
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:45
Lokalizacja: Ortelsburg/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: People Power: Insurgency in the Philippines, 1983-1986 (

Post autor: Bambrough »

Moim zdaniem dobry COIN to taki, który nie męczy fizycznie tylko umysłowo i gdzie nie traci się sił na dobre poznanie zasad tylko na ciągłe poszukiwanie strategii. Poza tym jest tzn. była to seria o działaniach nieregularnych, z jasną charakterystyką frakcji powstańczych. W nowszych COIN-ach typu FS, LoD czy Pendragon frakcje tzw. partyzanckie toczą regularne bitwy. Czy faktycznie o to chodzi? Do tego co wymienił Czarek można jeszcze chyba dodać FitL, ale Herman być może za bardzo podniósł w niej poziom percepcji.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: People Power: Insurgency in the Philippines, 1983-1986 (

Post autor: clown »

FitL jest o tyle słaby, że prezentuje "amerykański sen", czyli wojnę postrzeganą oczami decydentów w Waszyngtonie - im więcej wojsk, tym większa szansa na wygraną, plus fakt, że NVA i VC mają ciągły problem z zasobami, gdzie akurat z tym problemu nie było, generuje fałszywy obraz sytuacji.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: People Power: Insurgency in the Philippines, 1983-1986 (

Post autor: mk20336 »

Bambrough pisze: środa, 21 lutego 2018, 13:47
clown pisze:Szczerze mówiąc cały czas zastanawia mnie obecność frakcji tzw. "niewalczących". Socjaldemokraci w fińskiej wojnie domowej, Gandhi czy Reformiści tutaj. Obawiam się, czy granie tego typu frakcjami nie będzie zbyt nudne. Tak przynajmniej wyglądało to w "All Bridges Burning".
COIN przestał być COIN-em. Za mało uwagi poświęca się już sednu serii, a frakcje wpływające na przedstawiane konflikty zaczęły urastać do jego równorzędnych stron. Kiedyś zastanawiałem się czy sięgnie ktoś po Filipiny, ale w kontekście interwencji USA 1899-1902. Może to nie był jakiś super nowoczesny konflikt, ale za to Jankesi musieli skorzystać z bardzo brutalnych metod dławienia oporu. To na pewno byłoby bardziej sensowne niż 1983-1986.
Wynika to trochę z tego że twórca COIN, Volko Ruhnke, przestał pracować nad COINami. Spójrzcie kto jest twórca tytułów w których mamy sporo eksperymentów - to już nie pierwotny autor.
Co do do FitL - akurat im więcej wojsk tym gorzej dla USA :) A ilość zasobów po stronie NVA i VC jest pokazana jako łatwość ich odbudowywani niż konkretny numer. No a tu widzimy, że mnożą się bardzo szybko.

Wrzucam materiał o najnowszym tytule, który właśnie wpadł mi w ręce do recenzji. Taki bardzo uproszczony i wstępny COIN, dla poczatkujących.
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: People Power: Insurgency in the Philippines, 1983-1986 (GMT)

Post autor: mk20336 »

First look at COIN People Power: Insurgency in the Philippines, 1981-1986Zapraszam do krótkiego materiału o najnowszej grze w serii COIN (COunter INsurgency). Tym razem przenosimy się do Filipin! Więcej w materiale poniżej.

LINK: First look at COIN People Power: Insurgency in the Philippines, 1981-1986

Obrazek
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: People Power: Insurgency in the Philippines, 1983-1986 (GMT)

Post autor: mk20336 »

Teach & Play for COIN People Power

People Power to najnowsza odsłona serii COIN (COunter INsurgency). W poniższym materiale omawiam zasady, nowe mechaniki i rozwiązania plus pokazuję ich użycie po prostu grając w ten tytuł. Zapraszam!

LINK: Teach & Play for COIN People Power

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”