Zeeland 1985 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Dynamiczny rysunek Pana Arkadiusza Wróbla. Oba samoloty w czasie walki manewrowej odrzuciłyby dodatkowe zbiorniki paliwa. Rakieta R-13M przenoszona przez MiGa-21 powinna mieć czarną głowice, przynajmniej tak były one malowane w podczas bojowego wykorzystania w różnych konfliktach w latach 70 i 80 XX wieku. Ale to pewnie jest kwestia do dyskusji. Na drugim planie niemiecki Tornado IDS. I pewnie właśnie desantuje się 7 Łużycka Dywizja Desantowa. Generalnie - jest klimat.

Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek, 6 lipca 2021, 14:02 przez Ulysses, łącznie zmieniany 2 razy.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Grunwald 2024 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Szkoda, że Tornado nie jest z Marinefliegergeschwader 1 jednostki wyspecjalizowanej w zwalczaniu floty Układu Warszawskiego. To Tornada z tej jednostki rakietami przeciwokrętowymi Kormoran atakowałyby okręty m.in. polskiej Marynarki Wojennej.

Obrazek
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Grunwald 2024 (TiS)

Post autor: Lampka »

Najciekawsze jest chyba to, że ma być ta gra wydana w systemie WW3, czyli tym samym co Ardeny 2024. Wydaje mi się że między 1985 a 2024 przeskok technologiczny jak i zmiana sposobu prowadzenia walk jest na tyle duży, że powinien być odmienny system.
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Grunwald 2024 (TiS)

Post autor: Raleen »

Lampka pisze: niedziela, 3 stycznia 2021, 23:10 Najciekawsze jest chyba to, że ma być ta gra wydana w systemie WW3, czyli tym samym co Ardeny 2024. Wydaje mi się że między 1985 a 2024 przeskok technologiczny jak i zmiana sposobu prowadzenia walk jest na tyle duży, że powinien być odmienny system.
Ale to chyba są "Bitwy XXI wieku" czyli B-35 (II wojna światowa) po liftingu, więc takimi "drobnymi" nieścisłościami bym się w tej sytuacji nie przejmował ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Grunwald 2024 (TiS)

Post autor: RAJ »

Ten system tylko udaje, że jest dostosowany do WW3.
To tylko przypudrowany WB95
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Grunwald 2024 (TiS)

Post autor: Raleen »

Aha, ja myślałem, że to tamten przerobiony z B-35. Teraz widać Wielkie Bitwy 1939-1945 obsługują w zmodyfikowanej wersji czasy od I wojny światowej do III wojny światowej. Można i tak ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Grunwald 2024 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Raleen pisze: niedziela, 3 stycznia 2021, 23:45 Aha, ja myślałem, że to tamten przerobiony z B-35. Teraz widać Wielkie Bitwy 1939-1945 obsługują w zmodyfikowanej wersji czasy od I wojny światowej do III wojny światowej. Można i tak ;)
Nie chcę grać tu adwokata diabła, ale jest wiele systemów, które obejmują bardzo odległe od siebie czasowo wojny. Doskonałym przykładem jest Standard Combat Series, w którym są bitwy od I wojny światowej do czasów współczesnych. Diabeł tkwi w szczegółach, a wiemy jak ze szczegółami jest w grach WZ ;) .

Niezbyt szczęśliwie jest wybrana data gry - 1985 roku. W tym czasie szanse, by desant 7. Dywizji dotarł do Danii były mniej niż minimalne. W 1985 roku w całej naszej MW jedynymi systemami zdolnymi, przynajmniej teoretycznie, gdyż nie znam praktycznego takiego przypadku, zwalczać rakiety typu Kormoran, Exocet, czy Harpoon były cztery (słownie cztery!) sześciolufowe armaty obrony bezpośredniej 30 mm AK-630M. Trudno liczyć, by powstrzymały one dziesiątki, jeśli nie więcej rakiet Kormoran, Exocet, Harpoon. Może część zmyliłyby cele pozorne, ale zdecydowana większość rakiet trafiłaby w polskie okręty. Nawet gdyby Sowieci nas wsparli szanse na dopłynięcie do Danii byłyby minimalne. Tym bardziej, że najpierw nadleciałyby rakiety do zwalczania radarów Shrike, Standardy i HARM. I to nie mówimy o wykorzystaniu broni nuklearnej. Bo wtedy jedna, dwie eksplozje i desantu nie ma. Oprócz samolotów desant atakowałyby MW Danii i RFN, w tym okręty podwodne. W powietrzu sytuacja byłaby równie beznadziejna. Nasze MiGi-21 i 23 przeciw F-15, F-16 i Phantomom. Nawet ze wsparciem Sowietów szanse by 6. Brygada doleciała w tych powolnych antkach były minimalne. Z tego co widzę na mapach WZ w grze mają uczestniczyć tylko polskie jednostki - 7. Dywizja, 6 Brygada i trzy dywizje zmech i panc wchodzące od strony Niemiec.

Oczywiście można sobie wyobrazić jakąś sytuację, że taka operacja się uda, ale moim zdaniem jej szanse sukcesu w 1985 roku były baaardzo marne. Gra powinna mieć miejsce na przełomie lat 60 i 70, wtedy miała ona szanse, chociaż nadal byłaby potwornie krwawa operacja. Ale 1985 rok jest bardziej chwytliwy. Jedno trzeba oddać WZ ma świetne wyczucie rynku, jakie tematy się sprzedadzą. Z tego co rozumiem gra jest robiona na zapotrzebowanie Duńczyków. Moim zdaniem gra sprzeda się bardzo dobrze w Polsce, w Danii i generalnie na zachodzie. Naprawdę świetny pomysł i rewelacyjna okładka, która przyciąga wzrok.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Grunwald 2024 (TiS)

Post autor: RAJ »

Nie na potrzeby Duńczyków, tylko kolekcjonerów ze Zachodu.
Dla tych, co zobaczą nietypowy temat, kupią, zachwycą się planszą i żetonami, postawią na półkę i NIGDY nie zagrają.
W Polsce sprzeda się tak jak inne tytuły WZ - wśród nieuświadomionych kupujących w sklepach sieciowych oraz fanów WZ.

I taka uwaga - w PRLu była 6 dywizja, nie brygada.
A że to 1985.. teraz jest taka moda aby wszystkie gry o WW3 odnosiły się do tego okresu, tak jak WaW85. I realizm, prawda historyczna i realia sprzętowe nie maja znaczenia.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Grunwald 2024 (TiS)

Post autor: Ulysses »

RAJ pisze: poniedziałek, 4 stycznia 2021, 10:13
I taka uwaga - w PRLu była 6 dywizja, nie brygada.
Słuszna uwaga. Brygadą została w 1986 roku. U WZ na mapach jest tak jak powinno - dywizja.
W Polsce sprzeda się tak jak inne tytuły WZ - wśród nieuświadomionych kupujących w sklepach sieciowych oraz fanów WZ.
Widziałem już zainteresowanie tą grą wśród ludzi spoza typowego kręgu klientów WZ. Temat 6 Dywizji i 7 Dywizji jest chwytliwy. Myślę, że zejdzie więcej niż zwykle. Przekonamy się jak gra wyjdzie.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Grunwald 2024 (TiS)

Post autor: RAJ »

Ciekawe, z pamięci mi się zdawało, że dopiero w latach 90tych.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Grunwald 2024 (TiS)

Post autor: Ulysses »

RAJ pisze: poniedziałek, 4 stycznia 2021, 10:53 Ciekawe, z pamięci mi się zdawało, że dopiero w latach 90tych.
Wtedy zmienili nazwę na 6 Brygada Desantowo-Szturmowa
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Grunwald 2024 (TiS)

Post autor: Raleen »

Ulysses pisze: poniedziałek, 4 stycznia 2021, 10:03
Raleen pisze: niedziela, 3 stycznia 2021, 23:45 Aha, ja myślałem, że to tamten przerobiony z B-35. Teraz widać Wielkie Bitwy 1939-1945 obsługują w zmodyfikowanej wersji czasy od I wojny światowej do III wojny światowej. Można i tak ;)
Nie chcę grać tu adwokata diabła, ale jest wiele systemów, które obejmują bardzo odległe od siebie czasowo wojny. Doskonałym przykładem jest Standard Combat Series, w którym są bitwy od I wojny światowej do czasów współczesnych. Diabeł tkwi w szczegółach, a wiemy jak ze szczegółami jest w grach WZ ;) .

(...)

Jedno trzeba oddać WZ ma świetne wyczucie rynku, jakie tematy się sprzedadzą. Z tego co rozumiem gra jest robiona na zapotrzebowanie Duńczyków. Moim zdaniem gra sprzeda się bardzo dobrze w Polsce, w Danii i generalnie na zachodzie. Naprawdę świetny pomysł i rewelacyjna okładka, która przyciąga wzrok.
To pewien skrót myślowy z mojej strony z tym przerabianiem, bo tak naprawdę zależy jak się przerabia i dostosowuje do innych epok. Zgadzam się, że możliwe są systemy dotyczące dłuższego zakresu czasowego, tylko wiemy generalnie jak to robi TiS. I tak jak piszesz, diabeł tkwi w szczegółach.

Jeśli gra się sprzeda to z tych powodów, o których pisał RAJ. Nie sądzę, że jest to gra dla pasjonatów i że akurat w Danii byłoby jakieś szczególne zapotrzebowanie na nią.

Zgadzam się co do okładki - naprawdę ładnie wygląda (na detalach tych samolotów się nie znam...), jak dla mnie jedyny pozytyw tego projektu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Grunwald 2024 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Raleen pisze: poniedziałek, 4 stycznia 2021, 12:08 Jeśli gra się sprzeda to z tych powodów, o których pisał RAJ. Nie sądzę, że jest to gra dla pasjonatów i że akurat w Danii byłoby jakieś szczególne zapotrzebowanie na nią.

Zgadzam się co do okładki - naprawdę ładnie wygląda (na detalach tych samolotów się nie znam...), jak dla mnie jedyny pozytyw tego projektu.
Zgadza się. Wiele osób kupi grę ze względu na temat i ładną okładkę. Gracze na zachodzie, którzy mieli kontakt z grami TiSu nie mają o nich zbyt dobrego zdania. Przynajmniej z takimi opiniami się spotkałem i na facebooku i na Boardgeeku, jeśli się mylę proszę mnie poprawić. Ale to wielki rynek, a temat jest naprawdę chwytliwy.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Grunwald 2024 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Mapy przygotowane przez WZ:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Grunwald 2024 (TiS)

Post autor: Teufel »

Mapy WZ to zawsze ładnie wychodzą na rzutach a'la sztabowe i słabo w grach.
Co do tytułów Ardeny czy Grunwald 2024 to sprawa jest raczej dość prozaiczna. Wydawca miał gotowe mapy to i tylko żetony i parę słów wystarczy dodać by mieć nowy tytuł...
Mnie osobiście rozbroiła mapa z Arden 44 dodana do gry Ardeny 40 bez Sedanu, kluczowego miejsca w całej kampanii. A wystarczyło dorzucić mapkę formatu A4 z miastem by gra miała sens.
Legiony i ja mamy się dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”