Zeeland 1985 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Zeeland 1985

Post autor: Ulysses »

swampgoblin pisze: wtorek, 6 lipca 2021, 15:17 Tak. Czy autor gry wie, jak wygląda polska bandera wojenna? I jaka szachownica była w tamtym okresie stosowana? I co to za śmieszny emblemacik na jednostkach sowieckich? Polacy i Duńczycy mają flagi, a Sowieci jakiegoś potworka rodem z komputerowego Red Alert 2.
Odpowiedź od WZ: żeton lotnictwa, po obróceniu, będzie prezentował odpowiednią szachownicę. Bandera MW zostanie zmieniona.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2759 times

Re: Zeeland 1985

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ulysses pisze: środa, 7 lipca 2021, 10:44 Odpowiedź od WZ: żeton lotnictwa, po obróceniu, będzie prezentował odpowiednią szachownicę. Bandera MW zostanie zmieniona.
I wtedy samolot będzie nurkował, czyli wsio w pariadkie.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Zeeland 1985

Post autor: swampgoblin »

A to zależy jak obrócić, można też tak, że będzie się wznosił w pościgu za burżujem Duńczykiem. Swoją drogą to mnie to ubawiło, gdyby sztaby był oznaczone flagami, to polski można by odwrócić i bach, mamy indonezyjski.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2759 times

Re: Zeeland 1985

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

W jednym wypadku dogfight, w drugim air support. Burżuika bij, bij, bij! ;-)
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Zeeland 1985

Post autor: Darth Stalin »

Czy forum TiS jeszcze funkcjonuje czy zostało zamknięte? Bo mam takich kilka uwag do sił obu stron (na podstawie aktualnych OdeB i danych ze źródeł):
1) nie wiem, o co chodzi z tymi "podwójnymi" żetonami - polskie (np. nasi spadochroniarze), enerdowskie
2) 28 pułk strzelców zmotoryzowanych NVA jeździł na BTR-60 i z nimi by się desantował, a nie na ciężarówkach
3) w 7. ŁDD pułki powinny być zdecydowanie silniejsze: miały po 5 kompanii (a "zwykły" batalion tylko 3) i do tego po kompanii (16 sztuk) PT-76. Razem w dywizji było etatowo 88 x PT-76 (40 w 11. batalionie) - IMHO spokojnie 3-7 a może nawet 4-7.
Ponadto powinien być jeszcze jeden batalion czołgów: 12. batalion czołgów średnich z 31 (ew. 40?) x T-55, mobilizowany przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu (zakładam, że skoro obie strony są zmobilizowane to my też...).
4) bataliony 336. Gwardyjskiej BPMor jeździły na BTR-60 (potem na BTR-60); ich liczba się zgadza (na wypadek W jeden był rozwijany z kadry, jeden mobilizowany, dwa były służby stałej; tak samo batalion powietrznoszturmowy był w brygadzie jeden, drugi mobilizowany), tylko numeracja leży - każdy z batalionów miał swój własny numer (nie znam nr baonów mobilizowanych niestety).
5) w 15. DZmech 35. pułk czołgów średnich powinien mieć, jeśli już, tylko DWA "bataliony" (nienumerowane, tylko ew. z literkami A i B) - to był pułk jeszcze starego etatu, z 5 x kompaniami po 16 wozów plus czołg d-cy pułku, razem 81 czołgów (czyli dwa "baony" po 4-7), NIE miał baonu zmech (w dywizjach zmech "przed reformą Siwickiego" pczś nie miały piechoty w etacie, miały ją dostawać tylko pułki przechodzące na strukturę batalionową czyli z T-72 i T-55AM2 Merida - w dywizjach panc oraz w 4., 8. i 12. DZmech; pczśr w DPanc sprzed reformy też miały po 81 czołgów i kompanię na BWP).

6) 1. i 2. Brygady Zelandzkie (duńskie) NIE miały Leopardów 1 (te były TYLKO w Dywizji Jutlandzkiej, całe 120 sztuk) tylko zmodernizowane Centuriony z armatami 105mm.
7) ww. brygady NIE powinny mieć zatem "gwiazdek" (w sumie co to oznacza? jak w B35 walka ogniowa? to ewentualnie gwiazdka ale siła mniejsza)
8) 1., 2. 3. i 4. Zelandzkie Grupy Bojowe: miały Centuriony niezmodernizowane (czyli ze starymi armatami 20-funtowymi) no i NIE miały M-113 - to była piechota, i to nawet bez ciężarówek (czyli powinny być tak, jak na Bornholmie - 1-4 zamiast 2-7).

9) wypadałoby też dać radziecką 3. Gw. DSZmot z Kłajpedy - miała być 2. rzutem desantu razem z naszą 15.
10) jeżeli "siły specjalne" to wypadałoby dodać jeszcze enerdowców (18. Kampfschwimmerkompanie) i Specnaz (~batalion morskiego Specnazu FB); zakładam, że "nasi" to 1. BSzturmowy z Dziwnowa plus Wydział Działań Specjalnych MW czyli dzisiejsza "Formoza".

Mogę jeszcze podrzucić mapki z oryginalnych polskich opracowań wskazujących możliwe miejsca desantu (nie całe wybrzeże Zelandii się do tego nadawało!)

No i oczywiście ikona T-55AM2 powinna być tylko na żetonie radzieckich czołgów z 336. Brygady (oni mieli też prawdopodobnie dostać wozy wyposażone w system aktywnej osłony "Drozd"), cała reszta powinna mieć zwykłe T-55 (i tak o wiele lepsze od niezmodernizowanych Centurionów...).
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Zeeland 1985

Post autor: Ulysses »

Darth Stalin pisze: środa, 7 lipca 2021, 13:46 Czy forum TiS jeszcze funkcjonuje czy zostało zamknięte? Bo mam takich kilka uwag do sił obu stron (na podstawie aktualnych OdeB i danych ze źródeł):
Forum umarło. Działa tylko Facebook TiS i poszczególnych systemów, w tym World War 3 wargames system (WW3). Dobrze by było umieścić tam te informacje, bo będzie kolejny ahistoryczny (nawet biorąc historię alternatywną) potworek.
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Zeeland 1985

Post autor: swampgoblin »

Karel W.F.M. Doorman pisze: środa, 7 lipca 2021, 13:38 W jednym wypadku dogfight, w drugim air support. Burżuika bij, bij, bij! ;-)
Nie ma innej rady - zaślepieni burżuazyjnym stylem życia, na łańcuchu jankeskich imperialistów i rewanżystowskiego NATO, sami się o to prosili! Negując drogę postępowej ludzkości stali się elementem reakcyjnym! :P
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Zeeland 1985

Post autor: Darth Stalin »

Ulysses pisze: środa, 7 lipca 2021, 14:38
Darth Stalin pisze: środa, 7 lipca 2021, 13:46 Czy forum TiS jeszcze funkcjonuje czy zostało zamknięte? Bo mam takich kilka uwag do sił obu stron (na podstawie aktualnych OdeB i danych ze źródeł):
Forum umarło. Działa tylko Facebook TiS i poszczególnych systemów, w tym World War 3 wargames system (WW3). Dobrze by było umieścić tam te informacje, bo będzie kolejny ahistoryczny (nawet biorąc historię alternatywną) potworek.
Wielka prośba:
Nie mam fejsbuka, dlatego czy ktoś mógłby te dane tam wrzucić?
Nb. skład 336 Gwardyjskiej brygady (pokojowy):
https://en.wikipedia.org/wiki/336th_Gua ... _and_1990s
http://www.ww2.dk/new/navy/336ogbrmp.htm

Baon czołgów miał 40 x T-55AW (z ERA Kontakt-1 zamiast "brwi Iljicza", ale z SKO Wołna), ewentualnie AD (Drozd); nie jestem pewien, czy wdrożyli kombinację Kontakt + Drozd). 2 Kompanie po 13 x PT-76 były w baonie rozpoznawczym.
Swoją drogą IMHO takie T-55AM2 też powinny mieć gwiazdkę jak Leo 1 (o ile ta biała gwiazdka oznacza to, co myślę, że oznacza).

Poza tym IMHO na mapie Danii nazwy powinny być po duńsku...
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Zeeland 1985

Post autor: Radosław Kotowski »

Wrzuciłem wszystko co napisałeś w wątek dyskusji pod mapą. A facebook nie gryzie, może czas założyć konto. ;)
Jak my tu przetrwaliśmy?
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Zeeland 1985

Post autor: Ulysses »

Radosław Kotowski pisze: środa, 7 lipca 2021, 20:56 Wrzuciłem wszystko co napisałeś w wątek dyskusji pod mapą. A facebook nie gryzie, może czas założyć konto. ;)
Ciekawy jestem co WZ z tym zrobi. Darth Stalin znacząco polepszył merytorycznie tą grę ;) Oczywiście o ile te zmiany zostaną wprowadzone do gry.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Zeeland 1985

Post autor: Ulysses »

Ciekawy jestem, czy w grze będzie jakiś system odwzorowujący straty w czasie przerzutu spadochroniarzy/7 Dywizji? NATO raczej zadałoby duże straty takiemu desantowi zanim dotarłby on do wybrzeża Danii. Oczywiście zawsze można wymyśleć taki scenariusz, że osiągnięto kompletne zaskoczenie itd. Ale jest on raczej mało realny.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Zeeland 1985

Post autor: brathac »

O 12 bat. czołgów średnich nawet wspomniałem na FB
https://www.facebook.com/groups/6284901 ... 416413955/
W dokumentach CIA była też mowa o ew. użyciu sowieckiej 7. Gwardyjskiej Powietrzno-Desantowej.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Zeeland 1985

Post autor: Darth Stalin »

Generalnie ten OdeB nie jest taki zły, widziałem gorsze (nie tylko w wykonaniu WZ), natomiast ciekawi mnie jeszcze sprawa artylerii w jednostkach UW: czemu jej nie ma?
NATOwskie brygady ją mają, grupy bojowe też, ale UW ani dudu. A powinny mieć:

1) 7. ŁDD - w sumie to mieszany dywizjon artylerii 12 x 2S1 Goździk i 6 x BM-21 Grad (aczkolwiek spotkałem się z info, że Gradów było 8, rozwijane do pełnego dywizjonu 12 sztuk w razie W)
2) 336. brygada - 1612 (18 x 2S1) i 1615 (18 x BM-21 Grad, chociaż inne źródła podają 9P138 Grad-1, o mniejszym zasięgu, tylko 36 rur na podwoziu ZiŁ-131) samodzielne dywizjony artylerii + 1621 sam dyon art ppanc
uzupełnienie do danych o batalionach piechoty morskiej - w brygadzie były łącznie 24 sztuki samobieżnych armatomoździerzy 120mm 2S9 (najprawdopodobniej po 8 na batalion czynny i skadrowany; mobilizowany miał dostać holowane? bo np. etat brygady nie wskazuje na sprzęt, np. transportery, dla owego mobilizowanego baonu, tylko dla czynnych i skadrowanego) - a to jednak większa siła ognia niż w zwykłych baonach zmech
3) 15. dywizja: w pułku artylerii 2 x dywizjony z haubicami M-30 wz. 1938 122mm, 1 x dywizjon z ML-20 (albo D-1? dane sprzeczne) 152mm, po 12 dział każdy (możliwe, że rozwijane mobilizacyjnie do 18 dział), w pułkach zmech dyon art z haubicami M-30 wz. 1938 122mm, 12 sztuk; pułk czołgów bez dział
4) 28. pszmot NVA: dyon 18 x 2S1 Goździk

No i do kompletu wypadałoby dołożyć jeszcze 7. Gwardyjską DPD z Kowna - oni z pewnością celowali w Zelandię, a sprzętu mieli całkiem, całkiem...:
a) w każdym pułku po 18 x 2S9 bądź 6 x D-30 122mm
b) w pułku artylerii: 18 x BM-21W Grad-W (12 rur na GAZ-66), 12 (18 mob.?) x D-30, 18 x BTR-RD (BTR-D z wyrzutniami 5x PPK Konkurs/Fagot)
c) 83 sam dyon art samob. - 31 sztuk ASU-85 (przystosowane do desantowania na paletach - na pewno z Ił-76 i AN-22, nie jestem pewien, czy An-12 też mogły je zrzucać czy tylko przewozić)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Zeeland 1985

Post autor: Ulysses »

Darth Stalin pisze: czwartek, 8 lipca 2021, 10:19 Generalnie ten OdeB nie jest taki zły, widziałem gorsze (nie tylko w wykonaniu WZ), natomiast ciekawi mnie jeszcze sprawa artylerii w jednostkach UW: czemu jej nie ma?
...
Wrzuciłem to Facebooka TiS. Zobaczymy co WZ z tym zrobi. Strasznie dużo tego sprzętu. Baardzo jestem ciekawy ile by z tego dopłynęło lub doleciało w rzeczywistości.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Zeeland 1985

Post autor: brathac »

7. Gwardyjska Dywizja Powietrzno-Desantowa
97. Gwardyjski Pułk Powietrzno-Desantowy (BMD-1/2 (jeden batalion), 2S9 Nona, BTR-RD, BTR-3D)
108. Gwardyjski Pułk Powietrzno-Desantowy (BMD-1/2 (jeden batalion), 2S9 Nona, BTR-RD, BTR-3D)
119. Gwardyjski Pułk Powietrzno-Desantowy (BMD-1/2 (jeden batalion), 2S9 Nona, BTR-RD, BTR-3D)
1141. Gwardyjski Pułk Artylerii (3 baterie 2S9 Nona, bateria D-30)
72. Samodzielna Gwardyjska Kompania Rozpoznawcza
774. Samodzielny Batalion Artylerii Przeciwlotniczej
143. Samodzielny Gwardyjski Batalion Saperów

Co do przeżywalności to dużo zależy od czynników takich jak wczesne zablokowanie Kanału Kilońskiego, skuteczność wojny minowej, wyeliminowanie/ograniczenie działania Marinefliegerdivision...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”