B-35 tabele i scenariusze (Dragon, TiS)

darrek1988
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 19 listopada 2009, 22:49
Lokalizacja: Leszno

B-35 tabele i scenariusze (Dragon, TiS)

Post autor: darrek1988 »

Niedawno zakupiłem poprzez allegro pakiet rozszerzeń do TiSowskich "Bitew II WŚ", niestety nie dostałem do nich tabelek ani scenariuszy. Byłbym wdzięczny, jeżeli ktoś podzieliłby się skanami tychże rzeczy do następujących dodatków:

1)Yafra 1942-5
2)Tantek
3)Finlandia 1944
4)Malta 1942
5)Fiordy 1945

Z góry dziękuję za pomoc.

PS. To mój pierwszy post, serdecznie witam całe grono forumowe;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

To znaczy masz żetony i plansze, ale nie masz opisów?

Wiesz oczywiście, że to i tak nie wszystko, bo musisz mieć instrukcję systemową?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Jeżeli masz grę "Bitwy II wś" to masz i instrukcję. Jeżeli nie, to do powyższych rozszerzeń oprócz instrukcji potrzebne są (o ile pamiętam) niektóre żetony z podstawki.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Tak, tylko kolega zdaje się nie ma nie tylko instrukcji systemowej i tych żetonów, ale także tekstów tych scenariuszy z czasopisma.

I tak to bywa niestety z B-35. Fajna gra, niby jak jest na allegro to pojedynczy numer mało kosztuje, ale potem okazuje się, że by zagrać to trzeba kupić to i tamto i wychodzi, że kosztuje dużo więcej. A potem jeszcze trafiają się niekiedy błędy i trzeba kupić kolejny numer z erratą.

Ale nie zniechęcamy Cię Darku ;) . W każdym razie nie zrażaj się do planszowych gier wojennych, a gdybyś miał ochotę spróbować czegoś innego (a jest tego coraz więcej), wystarczy rozejrzeć się po forum, ew. popytać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Post autor: brathac »

Jeśli poczekasz aż skończę remont i wyciągnę TiSy z piwnicy, mogę parę tabel na skaner wrzucić.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

brathac pisze:Jeśli poczekasz aż skończę remont i wyciągnę TiSy z piwnicy, mogę parę tabel na skaner wrzucić.
A wydawca nie będzie zły jak coś zeskanujesz bez jego wiedzy i zgody? ;)
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Post autor: brathac »

Wydawcy zapłaciłem. Za skany nie zamierzam pobierać żadnych opłat. Jeśli Wydawca uzna to za naruszenie jego praw, cóż, może mnie po sądach ciągać, jego prawo. Obawiam się jednak, iż niska szkodliwość czynu to będzie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jeśli to będą tylko teksty scenariuszy i to co było w tych numerach czasopisma, z których są żetony i mapy, to moim zdaniem można przyjąć, że kolega otrzymał niekompletne egzemplarze, a Ty pomagasz mu je uzupełnić. Natomiast co do instrukcji systemowej tak się już oczywiście nie da.

To tyle z mojej strony, dalej załatwiajcie sobie Koledzy na privie :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
darrek1988
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 19 listopada 2009, 22:49
Lokalizacja: Leszno

Post autor: darrek1988 »

Cieszy mnie taki duży odzew:) no więc posiadam grę systemową "Bitwy II wś" najnowsze wydanie i B35N więc instrukcja na pewno się znajdzie;) nie mam tylko tych scenariuszy i tabelek...
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez darrek1988, łącznie zmieniany 1 raz.
mnvn
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 3 grudnia 2009, 21:11
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mnvn »

Witam wszystkich serdecznie, zauważyłem że jest dość świeży temat o ``Bitwach 2wś``
mam parę pytań dotyczących tej żetonówki,

ale może najpierw parę słów o mnie...
Tego typu grami zainteresowałem się po raz pierwszy jakiś rok temu, głównie dzięki odkryciu gry V4V, czytałem sporo na ich temat, próbowałem nieco ogarnąć co jest w jakim systemie i `ogólnie z czym to się jje`,ale w końcu pomysł zakupu takiej gry spalił na panewce.
Teraz kolega się pochwalił że pracuje w Graalu i to odkopało zapomniany już pomysł. Ida święta, długie zimowe wieczory, przeciwnik do gry za ścianą ( starszy brat który co jak co też się zagrywał V4V ), to wymyśliłem że pora na nowe hobby. Teraz do pytań:

1. Czytałem dużo pochwał na temat WB95, że jest dobry dla początkujących, że walka sprawnie przebiega, że dowodzenie żetonami nie jest takie ciężkie, głównie to wyczytałem w recenzji gry ARDENY 44-45. Szukałem takiego odpowiednika o B35, niestety nie znalazłem. Jaka jest wasza opinia o B35 ? Czy byłby dobry dla początkującego ?
2. Czy w WB95 jeden żeton przypada na pułk a w B35 na batalion lub kompanie ? Czy może zupełnie inaczej ?
3. Wyczytałem gdzieś w necie że ``Bitwy II wojny 1942-1945`` to obowiązkowa pozycja dla fanów takich gier i dobra pozycja dla kogoś kto chce zacząć z nimi przygodę, OK ale to jest wycięte nie z żadnej recenzji ale z prostego opisu produktu, wiec myśl że to trochę reklama ciście się do głowy. Czy rzeczywiście ta pozycja jest dobra dla początkującego ? Jeśli nie co wy byście polecili ?

Dziękuje z góry za pomoc

PS. pewnie jeszcze nasuną mi się jakieś pytania
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Witaj

Jeśli chodzi o system B-35 i inne rodem z Dragona, proponuję, żebyś przejrzał ten dział:

http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=40

Jest sporo tematów o nim, zaczynając od przyklejonego od góry. Zwróć też uwagę, że w dziale jest kilka stron tematów - zajrzyj do tych najstarszych, bo tam jest najwięcej, w tym także o opcjonalnych modyfikacjach, poprawności historycznej pewnych rozwiązań i innych.

Generalnie, polecam lekturę forum, łatwo zorientujesz się po tytułach wątków :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

A teraz konkretnie jeśli chodzi o Twoje pytania.
mnvn pisze: 1. Czytałem dużo pochwał na temat WB95, że jest dobry dla początkujących, że walka sprawnie przebiega, że dowodzenie żetonami nie jest takie ciężkie, głównie to wyczytałem w recenzji gry ARDENY 44-45. Szukałem takiego odpowiednika o B35, niestety nie znalazłem. Jaka jest wasza opinia o B35 ? Czy byłby dobry dla początkującego ?

Nie wiem jakie recenzje Arden czytałeś? Moja jest tutaj:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
To chyba najdłuższy tekst w sieci na ten temat i najbardziej kompleksowy, tak że jeśli poszukujesz szczegółowych informacji, polecam. Trochę jest do czytania.
Tutaj masz z kolei recenzję I edycji B-35:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
To raczej pod kątem błędów od strony historycznej/militarnej, których niestety sporo pozostało do obecnych czasów w systemie.
Jaka jest opinia o B-35 i czy byłby dobry dla początkującego? Zależy oczywiście jakie jest Twoje doświadczenie, w co wcześniej grałeś. Jeśli zerowe albo prawie zerowe, to nie polecam B-35 na początek. Ogólnie też opinie o systemie nie są bynajmniej najlepsze, tzn. od czasu jego powstania pojawiło się sporo gier ciekawszych, lepszych grywalnościowo, bardziej poprawnych merytorycznie (czyli od strony historycznej). Nie wiem co miałeś na myśli pisząc, że "dowodzenie żetonami nie jest takie ciężkie". Niestety wadą wielu gier WB-95 i B-35 jest to, że trzeba sporo czasu strawić na rozstawianiu żetonów, grzebaniu w tabelach i generalnie wiele z tych gier nie da się skończyć w jeden wieczór. Z kolei od strony historycznej często posiadają błędy, brak też ciekawych rozwiązań, reasumując, brak czegoś co by pozytywnie rekompensowało duży wkład czasowy, jaki trzeba włożyć w te gry. Oczywiście generalizuję, ale jeśli chciałeś ogólnej opinii, to tak chyba najkrócej można to ocenić.
Na pewno "Ardeny 1944" to klasyka strategii i możesz spróbować, ale jeśli ta gra przypadła Ci do gustu, to polecam raczej rozejrzenie się, np. na allegro, za starą wersją wyd. Dragon, nowa TiSowska jest może efektowniejsza graficznie, natomiast zawiera więcej błędów.
mnvn pisze:2. Czy w WB95 jeden żeton przypada na pułk a w B35 na batalion lub kompanie ? Czy może zupełnie inaczej ?
B-35 jest batalionowy. WB-95 jest pułkowy. Ale poza tym, w drodze wyjątku, występują jednostki większe i mniejsze.
mnvn pisze:3. Wyczytałem gdzieś w necie że ``Bitwy II wojny 1942-1945`` to obowiązkowa pozycja dla fanów takich gier i dobra pozycja dla kogoś kto chce zacząć z nimi przygodę, OK ale to jest wycięte nie z żadnej recenzji ale z prostego opisu produktu, wiec myśl że to trochę reklama ciście się do głowy. Czy rzeczywiście ta pozycja jest dobra dla początkującego ? Jeśli nie co wy byście polecili ?

Słusznie podejrzewasz - jest to reklama i nic więcej :) . Po prostu temu kto wydał/sprzedaje tę grę zależy na tym, żeby ją sprzedać, stąd takie "opinie".

Co Ci polecić? Zależy czym się interesujesz, w co grałeś? W jakim jesteś wieku (jeśli nie chcesz, to nie pisz)? Jaką masz wiedzę i oczekiwania. Dobrą metodą, jak już pisałem, będzie rozejrzenie się po forum - jeśli np. interesujesz się grami o II wojnie światowej, to po dziale o grach o II wojnie światowej, popytanie o konkretne gry, które Ci się spodobały. Coś na pewno poradzimy. Na forum jest dużo graczy i ktoś się z pewnością odezwie jak zapytasz :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum”