Bolt Action - ogólna dyskusja

Forum systemu bitewnego "Bolt Action".
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Golfang »

Telamon pisze: środa, 20 stycznia 2021, 12:14 1. Spokojnie wystarczyłby Ci nawet zestaw startowy armii brytyjskiej plus Crommwel bądź Sherman V. ;) Oba czołgi mają w grze takie same parametry.
2. Churchill nie jest aż tak bardzo potrzebny. Lepiej załatwić sobie jakiś samochód pancerny np. Daimler Mk. I
3. W tych pudełkach nie ma książki. Potrzebny Ci będzie faktycznie rulebook oraz army book armii brytyjskiej (Armies of Great Britain).
4. Malowanie nie ma wielkiego znaczenia w grze. Żołnierze w "pustynnym" umundurowaniu walczyli z Japończykami w latach 1941-1942. Natomiast zestaw startowy to Brytyjczycy "europejscy" na '43-45. Inne kolory.
Czyli co? Mogę sprzedać tę 8 armię? Bo jest zbędna? tak?
Co do pojazdów to zakładam że ten dodatkowy Cromwell oraz Firefly wystarczą, no i jest M5 - co prawda to raczej przeciwko piechocie będzie... no ale coś tam zawsze jest.
Czy też o jeden czołg za dużo? Bo w sumie podstawka ma Cromwella + dodatkowy Cromwell oraz Firefly.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Telamon »

Tak. Możesz sprzedać 8 armię bo nie daje Ci ona nic nowego. Zwłaszcza iż jądro Twojej armii to europejska piechota i pojazdy. Na obecną chwilę nie musisz nabywać większej ilości piechoty.
W typowej grze użyjesz max. 1 czołgu i 1 samochodu pancernego.

https://www.warlordgames.com/soldiers-i ... army-list/

Jakbyś szukał inspiracji to możesz zbudować 1 DPanc. Maczka.
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Golfang »

Jaki klej polecacie?
Mam stary klej z Humbrola - on do plastiku jest może ok - ale dość długo chwyta i nie wiem czy metalowe części też sklei.
Chciałbym coś sprawdzonego - i do plastiku i metalu.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Telamon »

Ja używam najzwyklejszego cyjanoakrylu. :P
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Golfang »

Może od tego pytania powinienem zacząć - piechota. Czy to ma znaczenie w jakie karabiny jest uzbrojona? Na pudełku jest napisane Infantry Squad (10) NCO SMG, LMG 123 pts. Rozumiem, że tak na prawdę nie ma znaczenia jakie karabiny będą w łapach moich żołnierzy? Dowódca też ma znaczenie czy nie? Co z granatami? Widziałem na obrazkach w moim pudełku, że możńa też żołnierza zrobić z 2funtowym moździerzem - to będzie miało podczas gry znaczenie jakie tak na prawdę figurki są?
Nie mam na razie książek - planuję zakup, na razie kombinuję i może gdzieś uda się zgarnać jakąś używkę.
Chciałbym już jednak w międzyczasie zacząć składać i malować armię

No i muszę przyznać, że jestem rozczarowany trochę jakością tych figurek. Sporo malowałem figurek z gier planszowych albo od Games Workshop. Te które dostałem są bardzo kiepskiej jakości. Np Cromwell w moim czołgu ma wygiętą jedną końcówkę gąsienicy! Nie wiem co zrobić. Jak ją przymierzyłem to wygląda jakby Cromka miała wypadek :) pewnie z Niemiec ściągnięta po niewielkiej stłuczce. Niby złożyć się da - ale wygląda to słabo.
Nie wiecie czy te modele żywiczne da się jakoś naprostować?

Dodatkowo czy w tym zestawie startowym powinna być karta jakaś? Chyba widziałem kartę Cromwella na unboxingu - ale u mnie jest żywiczny model a tam był plastikowy.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Telamon »

Prostuj żywicę w ciepłej wodzie.
Granatów jako-takich w grze nie ma. Ma znaczenie co jest w rękach figurek - żołnierz ze Stenem ma stena w grze. Na pudełku masz propozycję złożenia drużyny.
W zestawie startowym nie ma żadnych kart. Są tylko w pudełkach z pojedyńczymi pojazdami.
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Golfang »

Telamon pisze: czwartek, 21 stycznia 2021, 21:21 Prostuj żywicę w ciepłej wodzie.
Granatów jako-takich w grze nie ma. Ma znaczenie co jest w rękach figurek - żołnierz ze Stenem ma stena w grze. Na pudełku masz propozycję złożenia drużyny.
W zestawie startowym nie ma żadnych kart. Są tylko w pudełkach z pojedyńczymi pojazdami.
A cztym rożnią się STEN od Thompsona, BRENa lub od Lee Enfield? Co za rożnica będzie jak wsadzę karabin Lee Enfield z lunetą lub bez? albo z bagnetem lub bez?
No i pytanie o ten Moźdzerz 2" - warto robić w każdym składzie 1 taką figurkę?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Telamon »

Myślę, że to Ci się przyda:

https://wg.easyarmy.com/Account/Login?R ... NewPlatoon

Sten od Thompsona nie różni się niczym. To pistolet maszynowy czyli smg. Gra ich nie rozróżnia.
Bren to ręczny karabin maszynowy. 4 kostki strzelania, 36 cali zasięgu. Drużyna może mieć 1-2 max. Lee Enfield to rifle czyli karabin. Podstawowe uzbrojenie piechurów.
Wersję snajperską może mieć tylko drużyna snajperów (max. 1, dwuosobowa).
Moździerz tak samo - drużyna dwuosobowa.
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Golfang »

Telamon pisze: piątek, 22 stycznia 2021, 11:28 Myślę, że to Ci się przyda:

https://wg.easyarmy.com/Account/Login?R ... NewPlatoon

Sten od Thompsona nie różni się niczym. To pistolet maszynowy czyli smg. Gra ich nie rozróżnia.
Bren to ręczny karabin maszynowy. 4 kostki strzelania, 36 cali zasięgu. Drużyna może mieć 1-2 max. Lee Enfield to rifle czyli karabin. Podstawowe uzbrojenie piechurów.
Wersję snajperską może mieć tylko drużyna snajperów (max. 1, dwuosobowa).
Moździerz tak samo - drużyna dwuosobowa.
Czyli Lee jest tańszy od Stena i Thompsona (SMG) ale gorszy? Warto robić jeden skład z taką bronią? Czy raczej nie będzie się tego wystawiało w bitwie?
A te mini-moźdzerze są warte robienia? Tzn zrobić ich przynajmniej 2 sztuki? Snajperów też 2 sztuki?
A co z dowódcami - czy muszą mieć pistolet(rewolwer)? czy mogą mieć dowolną broń?
Figurek mam w sumie 50.
Zalecają zrobić 4 składy po 10 chłopa. Czy zatem takie rozwiazanie jest sensowne - przyszłościowe?
Skład 1 - 8 x Sten + 1 x Bren + 1 x Dowódca z rewolwerem
Skład 2 - 8 x Thompson + 1 x Bren + 1 x Dowódca z rewolwerem
Skład 3 - 8 x Lee (4 z bagnetami 4 bez - chociaż nei wiem czy to ma znaczenie czy nie ale jakieś urozmaicenie na stole) + 1 x Bren + 1 x Dowódca z pistoletem
Skład 4 - 8 x mieszany skład trochę stenów i Thompsonów + 1 Bren + 1 Dowódca z rewolwerem
Dodatkowo
2 x Moździerz 2"
2 x Karabin snajperski
No i nie wiem co dalej - jeszcze 6 figurek zostałoby (tutaj myślę aby zrobić po jednej dodatkowej figurce z Stenem, Brenem, Thompsonem i Lee żeby mieć zastępstwo w składach gdybym nie chciał tam dowódców czy Brenów) . Nadal jednak zostają 2 figurki... Na razie nie muszę składać - mogą leżeć i czekać aż się zdecyduję na coś.

A jak jest z amunicją do moździerzy tych 2" - trzeba mieć kogoś do noszenia - czy zakłada się że po prostu mają skład amunicji w kieszeni?

Jak składacie figurki - to hełmy dajecie takie same w ramach składów? Pewnie nie ma znaczenia w grze - ale jako wygląd ma.

Ja wiem że moje pytania są upeierdliwe - ale nie chciałbym złożyć czegoś, czego potem bym żałował.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Telamon »

Lee to karabin. Ma 24 cale zasięgu i jedną kość strzelania.
Sten to smg. 12 cali zasięgu, dwie kości i brak kar do celności za ruch żołnierza.

W określonych sytuacjach zwykły karabin jest lepszy niż broń szturmowa.
Zanim cokolwiek złożysz to doradzam zajrzeć do książki armijnej, army buildera bądź po prostu składać wg. rozpiski z pudełka. Większości rodzajów uzbrojenia (snajperzy, moździerze) możesz mieć max. 1. w armii.
Dowódcy mogą mieć dowolną broń z listy dla nich dostępnych. Nie - nie mogą nosić Brena, moździerza, snajperki czy PIATa.
Celowniczy moździerza musi mieć w drużynie ładowniczego. Drużyna jest dwuosobowa.

W drużynie sierżant (dowódca drużyny) może mieć jedynie karabin bądź smg.

Bolt to gra historyczna, która w jakimś tam stopniu stara się oddać charakter starć II wojennych plutonów piechoty. Podstawą uzbrojenia powinny być rifle i Breny. SMG to max 3-6 w armii i trafią one na uzbrojenie drużyny szturmowej, która będzie zdobywać pozycje wroga i walczyć w zwarciu.
Typowa gra odbywa się na 1000 pkt. więc musisz mieć to na uwadze podczas składania armii.

Poza tym armia musi mieć oficera (1 figurka) i obserwatora artyleryjskiego (1 figurka).
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Golfang »

A który pojazd RECCO polecanie dla Brytoli?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Telamon »

AEC III. ;)
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Golfang »

Telamon - a sądzisz że kupienie British Support Group ma sens? Na allegro jest nowy za 79 zł albo używany za 55 zł...(chociaż po zdjęciach wydaje się być wybrakowany - np medyk nie ma tych noszy? czy co on tam niesie).
https://allegro.pl/oferta/bolt-action-b ... 9924559902
Nie wiem czy kolejny możdzierz i cmk jest potrzebny czy nie? No fajne są te figurki tylko czy są mi potrzebne?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Telamon »

Nie wystawisz więcej mmg i moździerzy niż już masz. To grupa na Francję 1940.
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Golfang »

Obejrzałem dzisiaj całkiem fajne filmiki - nauka gry przez przykład.
Niestety ciągle nie mam książek i nie wiem jak się wystawia składy.

Z tego co zrozumiałem:
1. Moździerz oraz haubice mogą strzelać w punkt - wtedy się wstrzeliwują. Poza 3 ludzmi obsługi mogą mieć obserwatora. MOGĄ czy MUSZĄ? Czy taki koleś ma mieć broń w łapach czy raczej nie? Dzięki niemu mają pole widzenia zwiększone (swoje pole widzenia oraz tego obserwatora)
2. Czy działa (nie wiem czy jest różnica między haubicą a działem) - też musi mieć kogoś do obserwacji?
3. Ciężkie karabiny - też maja mieć obserwatora? no i pytanie czy MUSZĄ czy MOGĄ?
4. Karabiny maszynowe - typu BREN. Czy on zawsze musi mieć kogoś ze sobą, aby taszczył dodatkową amunicję? Czy może być w składzie bez takiego kogoś?
5. Czy skład snajperów to 1 figurka czy też 2? No i czy obaj to snajperzy czy drugi to obserwator?
6. Medyk - ilu medyków składać? Jeden wystarczy?
7. Czy w składach jest zawsze jakiś dowódca? Bo na tym przykładowym filmie nie było chyba. Osobno był Porucznik/czy podporucznik z pomagierem. No i pytanie czy oni zawsze MUSZĄ być z pomocnikami czy nie? Po co oni są? Jaką pełnią rolę - skoro to są osobne składy? Mają własną kostkę.

Ja na razie to porównuję do tego co znam - WFH. Tam w regimencie można było (ale nie trzeba było) wziąć muzyka i sztandarowca... Tutaj jest podobnie? W składzie mogę mieć jakiegoś dowódcę? który jakoś podnosi morale czy co?

Już inne pytania:
8. Czy warto składać PIAT? jeśli tak to ilu typowo jest potrzebnych? Czy on jest osobnym składem czy wchodzi jako członek większego składu? Jeśli solo to potrzebuje kogoś ze sobą (obserwatora czy co)?
9. Moździerze te małe przenośne 2". Warto jest składać, jeśli tak to ile? No i jak wyżej - czy oni muszą mieć obserwatora czy nie i czy wchodzą do jakiegoś większego składu czy są osobnym składem
10. Dowódcy z tego co mi tutaj napisano mogą mieć karabin lub pistole - czy warto składać takich dowódców z karabinami - czy lepiej z pistolem (nie wiem jaka różnica - dlatego pytam)

Pytam bo jestem w trakcie składnia swoich "żołnierzyków" (tak nazywa to moja żona) i nie chciałbym popełnić jakiegoś błędu.

Już zupełnie inne pytanie :)
11. Czy pojazdy pożyczane od USA (np Hellcat czy Priest) powinny być w malowaniu amerykańskim czy brytyjskim? Czy oznaczenia miały brytyjskie czy amerykańskie? Jak to było w rzeczywistości?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bolt Action”