Rozpiski armijne

Forum systemu bitewnego "Bolt Action".
Cesarski
Appointé
Posty: 40
Rejestracja: piątek, 20 listopada 2020, 06:33
Been thanked: 9 times

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Cesarski »

teilweise pisze: poniedziałek, 25 stycznia 2021, 20:50 Przepraszam byłem nieprecyzyjny. Chodzi o D-DAY: BRITISH & CANADIAN SECTORS CAMPAIGN BOOK.

https://www.warlordgames.com/d-day-brit ... aign-book/

Na youtubie Warlorda jest jakiś wywiad z autorami podręcznika.
To zupełnie inny selektor, na bank nie będzie tam 1SBS.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Telamon »

Cesarski pisze: niedziela, 24 stycznia 2021, 14:16 Cześć, jak polecalibyście złożenie 1SBS (Market Garden) na bazie boxa British/Polish airborne starter set? Jakie są mocne/słabe strony tej rozpiski?
Brak pojazdów pancernych, zaledwie jeden slot dla dział. Aby rozpiska miała sens trzeba do niej włożyć dużo strzelców-weteranów. Będziesz miał max. 1 działo ppanc. Z tego powodu będziesz miał problemy z obroną przed czołgami wroga - jeden odpowiednio użyty flammpanzer spali połowę Twojej armii... Trzeba liczyć na szczęście i w to, że przeciwnik nie wystawi sprzętu odpowiedniego do mordowania piechoty. Której musisz mieć sporo.

Brytyjscy spadochroniarze mają dostęp do czołgów (np. Tetrarch) w dodatku Overlord. Polscy mogą liczyć jedynie na jeepy z karabinami maszynowymi.
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Golfang »

Szukam osoby chętnej na zagranie pierwszej mojej bitwy no i przygotowałem też swoją pierwsza armię. Na podstawie zasad Normandii na razie. No i prośba do Was o ocenę czy mój pomysł ma sens czy raczej nie? Zmieściłem się idealnie w 1000 pkt - bo to jest 999.
Zastanawiam się bo dałem Veterana Snajperowi. Czy dobrze zrobiłem? Może lepiej inną drużynę zrobić veteranami? generalnie myślę czy Snajper czy może Vickers Team zrobić Veteranem?
No i kolejne pytanie czy jest sens dodawać 2 ludzi do oficera? Zamiast tego mogę zrobić którąś drużynę veteranami? albo piechocie dać granaty?

Special Rules
National Characteristic (Armies of Great Britain page 18) 0
Rapid Fire

Second Lieutenant (Armies of Great Britain page 20) 70Regular
1 Second Lieutenant
2 Infantry (equipped as modeled)
- -
Headquarters
Free Forward Observer (Artillery) (Armies of Great Britain page 20) 0Regular
1 Artillery Forward Observer

Infantry
3x Regular Infantry Section (Mid/Late War) (Armies of Great Britain page 22) full strength123Regular (369Regular)
Qty Weapons Range Shots Pen Special
1 NCO with Rifle 24" 1 n/a
7 Infantry with Rifle 24" 1 n/a
1 Infantry with Submachine gun 12" 2 n/a Assault
1 Infantry with Light Machine gun (requires loader) 36" 4 n/a

Machine Gun
Machine Gun team (Armies of Great Britain page 27) 50Regular

Mortar
Medium Mortar team (Armies of Great Britain page 29) 50Regular

Sniper
Sniper team (Armies of Great Britain page 28) 65Veteran
Qty Weapons Range Shots Pen Special
1 Sniper team 36" 1 n/a Team (2 men), Sniper (Sniper with rifle & pistol- Spotter with pistol)

Artillery
QF 6-PDR (Armies of Great Britain page 32) 75Regular

Armoured Cars
AEC Heavy Armoured Car Mk III (Armies of Great Britain page 55) 165Regular

Tanks & SP Guns
M5A1 Stuart VI (Armies of Great Britain page 47) 155Regular
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Telamon »

Snajper-weteran to dobry wybór ponieważ będzie celem dla "kontrsnajpera". Weteran ma większe szanse przeżycia.
Dowódca nie powinien mieć więcej pomocników niż jednego. Dzięki temu jest "small teamem" więc trudniej go trafić przeciwnikowi.
Za 10pkt kup moździerzowi obserwatora.
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Golfang »

Telamon pisze: piątek, 26 marca 2021, 14:41 Snajper-weteran to dobry wybór ponieważ będzie celem dla "kontrsnajpera". Weteran ma większe szanse przeżycia.
Dowódca nie powinien mieć więcej pomocników niż jednego. Dzięki temu jest "small teamem" więc trudniej go trafić przeciwnikowi.
Za 10pkt kup moździerzowi obserwatora.
No i to jest rzeczowa odpowiedź... wielkie dzięki.
Zastanawiałem się długo nad tym, czy lepszy jest 1 Cromwell czy może jednak wziąć dwa lekkie pojazdy - w tym przypadku AEC or M5A1. Punktowo wychodzi nie wielka różnica na korzyść Cromki ale za to tutaj ma dwie jednostki, a to daje spore możliwości. Działo w AEC jest to samo 75mm, więc przeciwpancernie wychodzi tak samo. Jedynie tracę na pancerzu... no ale coś za coś. Sądzisz że takie rozwiązanie jest lepsze czy gorsze?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Telamon »

Zasadniczo masz już 6pdr działo ppanc zatem samochód pancerny z średnim ppanc. powinno ładnie uzupełnić Twoje możliwości zwalczania czołgów.
Osobiście nie jestem przekonany do M5A1. Do niszczenia czołgów nie nadaje się z powodu zbyt słabego działa, a piechota też specjalnie nie będzie się go bać. Lepszy byłby chociażby Crusader AA (2 działka czyli cztery kostki strzelania, +2 do penetracji, ładnie czyści budynki, a do tego wykorzystuje template więc salwa obejmie nawet całą drużynę wroga).
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Golfang »

Telamon pisze: piątek, 26 marca 2021, 15:46 Zasadniczo masz już 6pdr działo ppanc zatem samochód pancerny z średnim ppanc. powinno ładnie uzupełnić Twoje możliwości zwalczania czołgów.
Osobiście nie jestem przekonany do M5A1. Do niszczenia czołgów nie nadaje się z powodu zbyt słabego działa, a piechota też specjalnie nie będzie się go bać. Lepszy byłby chociażby Crusader AA (2 działka czyli cztery kostki strzelania, +2 do penetracji, ładnie czyści budynki, a do tego wykorzystuje template więc salwa obejmie nawet całą drużynę wroga).
No tylko nie mam pomalowanego tego czołgu...
Na razie mam pomalowane M5 Halftrack, Hellcat (właśnie kończę malować), Cromwell, M5A1, AEC oraz M7 Priest oraz Universal Carrier. Na malowanie ciągle czekają Comet, Crusader, Sherman oraz jeszcze jeden Universal Carrier.
Czyli radzisz Crusadera zrobić z działem AA? Dobrze że to wyszło teraz... Inna sprawa że mogli cholera dać dwie wieże do czołgu - nawet podnieść cenę odrobinę ale żeby dało się zrobić obie wersje czołgu - chociaż tam na kadłubie też jest różnica...
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Telamon »

Jeżeli preferujesz Normandię i teatr europejski to Crusader AA. Jeżeli chcesz się bawić selektorami Afrykańskimi to Crusader 6pdr... albo jeszcze lepiej M3 Grant bądź zwykły Sherman.
Crusadera możesz zastąpić M7 Priest. Większe, konkretne bum bum (3 calowe kółko, +3 penetracji odłamkowym). Minus? Crusader ma 4 kostki strzelania więc zawsze trafi choć raz, a M7 Priest zaledwie jedną (może nie trafić ani razu w ciągu całej gry).
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Golfang »

Dzisiaj skleiłem model Crusadera od Rubicon i jestem bardzo zaskoczony. Mogłem złożyć w sumie 3 wieże. Złożyłem AA , 6-pdr oraz Houwitz... Jest to mega pozytywne - bo z jednego czołgu mam 3 opcje.
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Golfang »

No to zmodyfikowałem rozpiskę - i zmieniłem M5A1 na Crusadera AA Mk2 - czyli podwójny karabin. No i teraz mam kolejny problem bo zostało mi do rozdysponowania 21 pkt.
No i pierwsze co mi przyszło do głowy to zrobić weteranem tego Crusadera - ale niestety to koszt 22 pkt - no i bym wyszedł na całości 1001.
Drugi pomysł to dać granaty całemu jednemu składowi piechoty. Wtedy mam idealnie 999 pkt.
Trzeci pomysł to Second Lieutenant zrobić weteranem i jego towarzysza też - wtedy mam 997pkt.
Czwarty pomysł to First Lieutenant wraz z towarzyszem - ale tutaj robi się już 1004 pkt.

Co sądzicie o tych rozwiązaniach - które wg was najlepsze?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Telamon »

Szkoda, że nie 30-ści. Wówczas zamieniłbyś jedną regularną drużynę piechoty na weterańską. W sumie można by poświęcić na to obserwatora moździerza....
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Golfang »

Telamon pisze: poniedziałek, 29 marca 2021, 10:07 Szkoda, że nie 30-ści. Wówczas zamieniłbyś jedną regularną drużynę piechoty na weterańską. W sumie można by poświęcić na to obserwatora moździerza....
Zacząłem malować DAK - nie mam pomysłu na rozpiskę?
Co byś zaproponował na 750 pkt ewentualnie na 1000 pkt?
Na razie mam pomalowanego Panzera 1, Sdkfz 222 oraz StuG oraz 7 ludzi z karabinami. Zastanawiam się co teraz malować dalej? Żeby jak najszybciej dobić do tych 750 pkt lub 1000.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Telamon »

Potrzebujesz piechoty. Domaluj jeszcze 23. Do tego HQ, moździerz, armatę i powinieneś uzbierać na 1000 pkt.
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Golfang »

Telamon pisze: piątek, 15 października 2021, 14:55 Potrzebujesz piechoty. Domaluj jeszcze 23. Do tego HQ, moździerz, armatę i powinieneś uzbierać na 1000 pkt.
Czyli co bez pojazdów na początek? - ja wiem że armie buduje się przez "dopracowywanie" na polu walki, ale czy na początek żaden pojazd nie wchodzi w Twój pomysł?
Niemcy w piechocie są dość drodzy dlatego zastanawiałem się jakie składy wystawiać czy po pełną 10? czy raczej 8 albo 7?
Dodatkowo jaką armatę? ta z podstawki DAK (88mm) będzie dobra?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Rozpiski armijne

Post autor: Telamon »

Tzn. ja uwzględniłem pojazdy ale one będą kosztować 340 pkt. max (stug i 222). Musisz zatem zebrać jeszcze figurek za 400-660 pkt.
Weterani po 7-8. Regularni po 10.

88 może być ale pamiętaj, że jest okrutnie droga punktowo. Co więcej do części scenariuszy będzie Ci potrzebny ciągnik albo zaprzęg konny aby ją przemieścić na dany punkt stołu (super heavy, na stół wjedzie sama ale tylko 6 cali od krawędzi wejścia).
105mm haubica, 50mm PaK 38, Le.IG 18 - to wszystko jest bardziej praktyczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bolt Action”