Normandy Miniatures 15mm Jagdpanzer IV + M8/M20

sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Normandy Miniatures 15mm Jagdpanzer IV + M8/M20

Post autor: sgr »

Wspominałem ostatnio na forum, że firma Normandy Miniatures ma zamiar wydać pojazdy 21 Dywizji Pancernej Wehrmachtu. Dywizji znanej z konwersji francuskiego uzbrojenia dokonanej przez Alfreda Beckera. I właśnie te przerobione działa szturmowe i opancerzone transportery piechoty mają być wydane w skali 1/100 (czyli 15mm). Nie mam oczywiście do nich dostępu, ale mam pierwsze modele wydane przez Normandy Miniatures, poniżej załączam krótką recenzję, która, mam nadzieję, przyda Wam się przy decyzji "kupować, czy nie kupować" :).

Normandy Miniatures jest mała firmą z siedzibą w Caen w Normandii, stąd nazwa i stąd tematyka. Wszystkie wydane dotychczas modele wykonane są w skali 15mm w plastiku lub żywicy i metalu. Katalog firmy nie jest przesadnie bogaty - poza recenzowanymi poniżej modelami - zawiera dość ciekawy wybór współczesnego sprzętu francuskiej armii. Powoli, ale rozbudowuje się. Co cieszy, bo konkurencji nigdy za dużo, a tematyka jest dość niszowa.

Tyle tytułem wstępu, przyjrzyjmy się teraz modelom. Zestawy zamawiałem bezpośrednio od producenta - nie wiem czy ktoś dystrybuuje te modele szczerze mówiąc. Realizacja chwilę trwała, ale były to pierwsze zestawy, były problemy w odlewni, itp - o wszystkim byłem na bieżąco informowany, więc nie ma na co narzekać, rzecz normalna w jednoosobowych firmach modelarskich.
Pierwszy zestaw pozwala zbudować pięć Jagdpanzerów IV. Pojazdy możemy zmontować w jednej z trzech wersji - podstawowej z działem 7.5 cm Pak 39 L/48 lub w jednej z dwóch lepiej opancerzonych i uzbrojonych w działo z Pantery (Pak 42 L/70) - Panzer IV/70 (V) i Panzer IV/70 (A). Moją sympatię zawsze wzbudza Panzer IV/70 (A) - brzydki a'la Belmondo, czyli aż tak, że staje się piękny :). W pudełku mamy wystarczająco dużo części, żeby zbudować dowolną kombinację pojazdów. Wypraski prezentują się tak jak poniżej. Podział typowy dla modeli bitewniakowych:
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Drugi zestaw to również pięć modeli, tym razem tylko dwie wersje - M8 lub M20. Ramki poniżej:
Obrazek
Obrazek


Modele cierpią na chorobę wieku dziecięcego. To co w projekcie było pewnie super dopasowane rozjechało się trochę w odlewni. Generalnie części dobrze do siebie pasują, ale są małe wyjątki, gdzie bez pilniczka się nie obejdzie: włazy, lampy na M20, płyta nasilnkowa w PzIV/70 (V). Niektóre część są zbyt dobrze do siebie dopasowane, bez rzadkiego kleju będzie je trudno czysto skleić. Nie są to duże wady, pewnie nowsze projekty (firma zaczynała od tych modeli) są lepsze, ale waro odnotować, że nie jest to Tamiya w 15mm :). Jest kilka smaczków - peryskopy w PzIV sa super, bardzo brakuje ich w modelach Battlefrontu czy PSC. Z drugiej strony, detale są trochę mydlane, a na załogantów w modelu M8 spuśćmy zasłonę milczenia :). Dziwnie wygląda też ten błyszczący plastik - nie miałem jednak żadnych trudności z jego malowaniem (tani biały akrylowy podkład Revella ładbnie na niego "siadł"), więc trudno nazwać to wadą, choć wygląda osobliwie.
Sumując, są to modele z pewnością nieco gorsze niż nowe wypusty BFu czy PSC, ale zdecydowanie lepsze niż pierwsze zestawy tych firm. Modele sklejalne, dobrze zaprojektowane (brak wlewów rujnujących detal), dobrze odlane (brak nadlewek, plastik łatwy w obróbce) dobrze wyglądające, choć ekstra skrzynki, które chcemy upchać na pancerzu, czy załogantów lepiej poszukać gdzie indziej. Część elementów jest też nieco za dużych - ale to typowa bolączka modeli do bitewniaków w skali 15mm. Cieszy na pewno mnogość wariantów i przystępna cena.
Poniżej zdjęcia sklejonych modeli (siatkowe schurzeny to moja przeróbka) oraz porównanie wielkości i detalu z plastikowymi modelami PzIV (nie mam niestety Jagdpanzerów z innych firm na porównanie) wyprodukowanymi przez Battlefront (różowy) i Plastic Soldier Company (szary):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


A na koniec moje modele, skończone i pomalowane (figurki wychylające się z włazów są z BFu), myślę, że wyglądają nieźle, doprowadzenie ich do takiego wyglądu nie zabrało mi dużo więcej pracy niż modeli konkurencji, na pewno dużo mniej niż modeli żywicznych. Polecam więc, warto wspierać, może firma uraczy nas poza 21-wszą jeszcze jakimiś rarytasikami. Mam również dług wdzięczoności wobec właścieciela, bo polecił bardzo dobrą restaurację w Caen - żona była bardzo zadowolona, a to bezcenne ;).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Normandy Miniatures 15mm Jagdpanzer IV + M8/M20

Post autor: Sarmor »

Dużo daje im Twoje malowanie. :)
Gołe modele niestety wydają się jakieś takie nieostre. Za to miłą niespodzianką jest faktura na widocznych częściach gąsek.
TheNode.pl – zapraszam!
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Normandy Miniatures 15mm Jagdpanzer IV + M8/M20

Post autor: sgr »

Tak, detale są trochę mydlane, ale pin washa robiło się na nich łatwiej niż na plastikach BFu, gdzie linie podziału są zbyt szerokie i wash nie "siada" równomiernie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Recenzje modeli”