Decisive Campaigns: Barbarossa

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Raleen »

Jeśli wejdzie się na grunt literatury anglojęzycznej, to oczywiście publikacji jest zapewne mnóstwo. Z tego co zrozumiałem, do tej pory chodziło o podanie pozycji po polsku. Z takiego założenia wyszedłem i zdaje się również Telamon.

Do dokładnego śledzenia jak front się przesuwał, z niemieckiej perspektywy, wydaje mi się, że tylko oryginalne niemieckie mapy, np. tutaj jest kilka:
http://www.gutenberg-e.org/esk01/eskmap.html
Nie szukając wiele znalazłem też coś takiego:
https://blogs.loc.gov/loc/2019/12/the-n ... arbarossa/
Znając życie pewnie wielu kopiuje mapy z tego atlasu.
Tu bym pogrzebał jeśli chcesz bardzo szczegółowo:
http://www.dupuyinstitute.org/blog/2017 ... -archives/

Mieliśmy kolegę, który mocno siedział w temacie frontu wschodniego i map, on by Ci dużo więcej pomógł, ale zmarł niedawno.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Raleen »

Okazuje się, że wspomniany niemiecki atlas jest w całości w sieci. Operacja "Barbarossa" na niemieckich mapach:
https://www.loc.gov/resource/g7001sm.gc ... st=gallery
Około 120 map. Ostatnia mapa z sytuacją na 6.12.1941.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Telamon »

https://www.youtube.com/watch?v=wu3p7dxrhl8 Tutaj w formie szybkiej animacji choć zakładam, że była wśród pierwszych jakie obejrzałeś.
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Luminarz »

Raleen właśnie o takie rzeczy mi chodzi, bo wiedziałem że już gdzieś widziałem te mapy, widać Amerykanie mają wszystko w archiwach Biblioteki Kongresu :)
Telamon znam ten kanał :|
Teraz tylko wyszukam jakiś syntetycznych monografii działań operacyjnych grup armii Wehrmachtu, jakieś propozycje? :)
Co do gry to armie opierają się na organizacji dywizyjnej bez korpusów i wyłączenia prowadzenia lotnictwem, a tury posuwają się co 4 dni, więc w celu utrzymania autentyczność dziennika Haldera to muszę zmieścić się w 115 rundach (460 dni), btw jest jakiś online skrypt do tej instrukcji?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Raleen »

Co do monografii o "Barbarossie", jeśli będziesz cierpliwy, za niedługi czas mogę mieć trochę rzeczy na sprzedaż i pewnie wtedy będę mógł też podzielić się jakimiś informacjami czy wskazówkami co do literatury na ten temat (czerpiąc po części od mądrzejszych od siebie).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Luminarz »

Spokojnie, doktoratu o tym nie piszę :lol:
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Luminarz »

Raleen pisze: czwartek, 29 lipca 2021, 10:46 Co do monografii o "Barbarossie", jeśli będziesz cierpliwy, za niedługi czas mogę mieć trochę rzeczy na sprzedaż i pewnie wtedy będę mógł też podzielić się jakimiś informacjami czy wskazówkami co do literatury na ten temat (czerpiąc po części od mądrzejszych od siebie).
Nic nowego w sprawie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Silver »

Dopiero zaczynam poznawać rozległą instrukcję i jak zawsze staram się dogłębnie przygotować przed uruchomieniem gry. Szkoda że zakończenie gry jest tak szybkie i rozgrywka trwa do początku 1942 r.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Silver »

Zacząłem prowadzić ruskich. Niemców zostawię na potem bo chyba to trudniejsze i to zarządzanie zespołem osobowym to poczuję się może jak za dawnych lat gdy grałem w Championship managera. Tylko grając Niemcami można zostać zwonionym przed końcem gry.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”