Europa Universalis

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Ja np. mam taki problem, że zawsze mnie bardzo ciągnęło do Hearts of Iron, ale jak pomyślałem, ile to roboty przy graniu, to zaraz mi przechodziła ochota.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

hehe to zupelnie jak ja włączyłem przeydzieliłęm dowódców i inne mądrale poustawiałem drzewko wynalazków i wyłączyłem :?
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Roboty przy HoI akurat nie ma wiele. To chyba tylko takie wrażenie początkujacego. Ale to, że gra tak odstrasza to dobrze, bo to kiepska gra.
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Post autor: Gonzo »

W EU HOI I i II wypowiedz wojne Tybetowi (albo innemu państwu które ma jedną bądź kilka prowincji , żadnych wojsk i fabryk).
Spada Ci wtedy potrzebny PP (potencjał przemysłowy) w tym suwaku podstawowym i możesz więcej PP poświęcić na budowe wojska.

W EU II jeśli chcesz być potęgą - pożyczaj na potęge.
Polską w wielkiej kampani (Od 1419) w ciągu 60 lat dorobiłem się 30 tyś dukatów (z początkowych 500). Po 100 latach takich pożyczek odcinasz kurek z kasą. Naokoło masz samych bankrutów gdzie inflacja wynosi ponad 60% i nie są w stanie nic kupić ani wynaleźć żadnej technologii.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

W EU komp zawsze był słabiutki. Dlatego grywałem Państwem Kościelnym, jakąś Ordą lub np. Raguzą. Jak sie zaczyna Polską to raczej nie trzeba specjalnie kombinować.
Swoją drogą granie na lichw... znaczy tego kto użycza swoich skromnych środków będącym w potrzebie wymysliłem dawno, dawno temu przy EU I, grając Państwem Kościelnym.
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Post autor: Gonzo »

A ja tak gram od dzisiaj...
W innym temacie opisywałem jak to fajnie gra się Irokezami w wielkiej kampanii.
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

A tak z ciekawości na jaki procent najczęściej użyczaliście pożyczek ? :)
Get the graal or die tryin.
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Post autor: Gonzo »

Grohmann pisze:A tak z ciekawości na jaki procent najczęściej użyczaliście pożyczek ? :)
Standardzik 10% , 100 dukatów na 36 miesięcy.
Przez te 3 lata z procentów z pożyczki uzbierasz 30 dukatów i po 36 miesiącach znowu wpływa te 100 pożyczone.
Można dać tyle pożyczek aby ustawić suwak do skarbca na minimum żeby nie rosła inflacja i jeszcze trzymać dużą armie a pieniążki i tak będą się mnożyć :)


------------------------------------------------------------------------------


W EU HOI I i II podczas wojny nie ma co bawić się w przepychanki. Wrogie dywizje i armie okrążamy ze wszystkich stron i atakujemy.
Po bokach przedzierają się dywizje szybkie stworzone w korpusy lub armie - dwie Pancerne + Piechota zmotoryzowana (Za taką kombinacje - pancerniacy + piechota obojętnie jaka dostaje się bonusy w walce. Ale lepiej zmotoryzowana bądź później zmechanizowana aby nie tracić na prędkości która jest bardzo ważna). Ważne by do takiego związku dodać inżynierów którzy pomogą przy przeprawach wodnych i zwiększą zorganizowanie (Jedna brygada w zupełności starczy). Zamykają one prowincje do odwrotu wrogom a ich miejsce zajmuje piechota. Kiedy zamykamy woreczek wroga armia nie ma odwrotu i można ją unicestwić.
Nie raz wycinałem tak po 9 dywizji.
Taka taktyka przyda sie szczególnie niemcom jeśli w scenariuszu od 1936 w 1941 chcą rozpocząć Barbarosse.

Z mojego doświadczenia wynika że najlepsze korpusy/armie są 3 dywizyjne. Większych nie opłaca sie robić bo brak dowódców z dobrymi parametrami do Korpusu z 12 dywizji. Mają poprostu mało doświadczenia i umiejętności. Takich to można wrzucić do dywizji dowodzenia. Dowódca który może dowodzić 3 dywizjami i ma doświadczenie 3 lub 4 to już jest gość. Podczas walki kiedy dojdzie już do 5 awansuje go ale nie zwiększam jego korpusu.

Najlepsze kombinacje wg mnie to :

2 pancerne + piechota zmotoryzowana lub zmechanizowana (do tego brygada która nie spowoduje spadku prędkości - inzynier , artyleria samobieżna) - Ich zadanie typowe dla blitzkriegu - przebicie się przez linie wroga. Później okrążenie jednostek które pozostały w tyle i wykończenie.

2 pancerne + piechota zmotoryzowana lub zmechanizowana (do tego czołg ciężki , p-panc , art p-lot , pojazd pancerny) - Zadanie powstrzymywanie rajdów pancernych przeciwnika a także pomoc w przedarciu sie jednostkom szybkim.

3 piechoty (wyposażone w brygady - artylerie polową , pojazdy p-panc , czołgi ciężkie , pojazdy pancerne lub poprostu bez niczego) - Czyli zwykłe mięso armatnie służace także do zajmowania prowincji które w wyniku ataku opuszczają jednoski szybkie.

Kawaleria - tutaj tylko po jednej dywizji. Służy tylko i wyłącznie do zwalczania partyzantki. NP. 4 dywizje do okupowanej przez niemców Polski spokojnie wystarczą.
Awatar użytkownika
hubertok
Capitaine
Posty: 881
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Kielce

Post autor: hubertok »

Gonzo pisze:
Grohmann pisze:A tak z ciekawości na jaki procent najczęściej użyczaliście pożyczek ? :)
Standardzik 10% , 100 dukatów na 36 miesięcy.
Przez te 3 lata z procentów z pożyczki uzbierasz 30 dukatów i po 36 miesiącach znowu wpływa te 100 pożyczone.
Można dać tyle pożyczek aby ustawić suwak do skarbca na minimum żeby nie rosła inflacja i jeszcze trzymać dużą armie a pieniążki i tak będą się mnożyć :)

W 3 już tak nie pograsz :)
"O Boże, jeśli w ogóle istniejesz, zbaw mą duszę, jeśli w ogóle mam jakąś duszę!"

Brytyjski żołnierz w bitwie pod Blenheim
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Post autor: Gonzo »

hubertok pisze:
Gonzo pisze:
Grohmann pisze:A tak z ciekawości na jaki procent najczęściej użyczaliście pożyczek ? :)
Standardzik 10% , 100 dukatów na 36 miesięcy.
Przez te 3 lata z procentów z pożyczki uzbierasz 30 dukatów i po 36 miesiącach znowu wpływa te 100 pożyczone.
Można dać tyle pożyczek aby ustawić suwak do skarbca na minimum żeby nie rosła inflacja i jeszcze trzymać dużą armie a pieniążki i tak będą się mnożyć :)

W 3 już tak nie pograsz :)
Nie mam to nie pogram.
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Post autor: toldo »

Andy pisze:Ja np. mam taki problem, że zawsze mnie bardzo ciągnęło do Hearts of Iron, ale jak pomyślałem, ile to roboty przy graniu, to zaraz mi przechodziła ochota.
ile roboty??? napewno więcej niż w EU II lub EU III, bo jest lotnictwo, badania technologiczne, ale po za tym sam wybbierasz dowódcę i rząd państwa, ja mogę w to grać w nieskończoność :P
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

toldo pisze:ile roboty??? napewno więcej niż w EU II lub EU III
Właśnie na to zwracałem uwagę. :)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Post autor: toldo »

aha, ale lepsza frajda:D
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

toldo pisze:wrajda :D
To żart czy tez uderzylismy o dno?
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Post autor: toldo »

Żart :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”