Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Raleen »

Mości Panowie, nie przedłużając...

Od 16 marca 1939 do końca kampanii wrześniowej Polska graniczyła na południu z Węgrami. Pas terytorium węgierskiego znajdował się pomiędzy terytorium Rumunii a terytorium Słowacji. Dla uciekających we wrześniu przed Niemcami niedobitków polskich wojsk granica ta miała duże znaczenie.

Do powstania granicy doszło po upadku Czechosłowacji: https://dzieje.pl/wiadomosci/30-lat-tem ... zef-lipski
Po południu 16 marca patrole węgierskie dotarły do Przełęczy Wereckiej, nazywanej również Tucholską, na nieistniejącej już granicy Polski z Czecho-Słowacją. Dla Węgrów to jedno z miejsc kluczowych dla ich pamięci historycznej i tożsamości narodowej. To właśnie tam w 896 r. plemiona węgierskie pod wodzą Arpada miały przekroczyć Karpaty i wejść na Nizinę Panońską.

Po polskiej stronie na Węgrów oczekiwały oddziały Wojska Polskiego i oficjalna delegacja z gen. Mieczysławem Borutą-Spiechowiczem na czele. Moment spotkania został uwieńczony w kronice filmowej Polskiej Agencji Telegraficznej. „Zmęczeni przeprawą przez przełęcze Karpat Węgrzy jednoczą się z Polakami w braterskim uścisku” – mówił lektor. W kolejnym fragmencie pokazywano manifestacje, które w tamtych dniach wybuchały w Budapeszcie. Na niektórych transparentach widoczne są hasła braterstwa Polaków i Węgrów.

Podobne wiece i marsze odbyły się w kolejnych dniach w Warszawie. 17 marca pod siedzibą poselstwa węgierskiego przy ul. Koszykowej doszło do największej manifestacji. Do zgromadzonych przemówił poseł Węgier András de Hory: „Spełniły się sny naszych przodków, a sztandary polskie i węgierskie powiewają na szczytach Karpat, jak powiewały niegdyś w dawnych czasach. Karpaty rozbrzmiewają teraz głosami wielkiej radości w obecnej chwili. W tych historycznych momentach kierujemy nasze modlitwy do Pana Boga i wznosimy modły za tych bohaterów, którzy walczyli i polegli, by granica polsko-węgierska stała się faktem dokonanym”.

Regent Królestwa Węgier admirał Miklós Horthy wystosował depeszę do prezydenta Ignacego Mościckiego, w której stwierdził: „W historycznej chwili, gdy na granicy polsko-węgierskiej żołnierz węgierski ściska prawicę żołnierza polskiego, przesyłam Waszej Ekscelencji i Narodowi polskiemu jak najserdeczniejsze pozdrowienia tak w swoim, jak i Narodu węgierskiego imieniu”.
Antypirx pisze:Jeśli Słowacja, to już bez Czechosłowacji.
Ano, ale tego bym się aż tak nie czepiał, patrząc na to co jest na grafice (przekreślona flaga Czechosłowacji i obok III Rzeszy).
Antypirx pisze:Opawa pomylona z Ostrawą.
Faktycznie. Niby można tłumaczyć tym, że jedna niedaleko od drugiej, ale Opawa to wioseczka w porównaniu do Ostrawy.

Ja też jeszcze przyjrzałem się uważniej i dopiero teraz wypatrzyłem, że "Słowacja" jest z małej litery.

I to by było chyba na tyle.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: DT »

W czasie drugiej światowej na Pacyfiku, tylko raz się zdarzyło, że amerykański "Big Stick" transportował armijne myśliwce.
Proszę podać, który duży lotniskowiec (czyli lekkie i eskortowe nie są brane pod uwagę) wypełniał taką misję i jaki typ maszyn armijnych przewoził.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: DT »

Czas na podpowiedź:
Była to "podwózka emergency" w trakcie jednej z decydujących bitew na Pacyfiku.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Dżenesh »

Spróbuję. USS Wasp we wrześniu 1942 podrzucił na Guadalcanal trochę samolotów. Chyba były to F4F Wildcat.
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: DT »

Dżenesie żaden Wildcat nie służył w lotnictwie armii (USAAC/USAAF), a o takie maszyny pytałem.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Bax
Chasseur
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 21:13
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Bax »

Samoloty US Army przetransportowane (w niewielkiej ilości na Guadacanal) to P-39 w wariancie eksportowym (P400). Dodam że pierwsza partia przyleciała z Espiritu Santo chyba, ale dodatkowa dostawa nowszej wersji P-39 w czasie intensywnych walk, chyba? Była z lotniskowca…
Mi ritorno in casa. et entro nel mio scrittorio; et in su l'uscio mi spoglio quella veste quotidiana, piena di fango e loto, e mi metto panni reali e curiali; e rivestito condecentemente entro nelle antique corti degli antiqui uomini, dove, non mi vergogno parlare con loro, e domandarli della ragione delle loro azioni e quelli mi rispondono. Sdimentico ogni affanno.Non mi sbigottisce la morte.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: DT »

Well... ale z jakiego lotniskowca i czy aby na pewno był on "big stickiem"?

Podpowiedź 2:
Bitwa w trakcie której zorganizowano poszukiwaną podwózkę była punktem zwrotnym w Wojnie na Dalekim Wschodzie i miala miejsce odrobinę wcześniej niż zmagania na Guadalcanal.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

USS Long Island w sierpniu 1942 podrzucił na Guadalcanal 23 Marine Air Group - Wildcaty i Dauntlessy. Samoloty USMC. No i Long Island nie był lotniskowcem uderzeniowym.

Ciekawe jest to, że chyba DT zapomina o użyciu do transportu Warhawków USAAF na Jawę. Jedna partia pojechała na pokładzie USS LAngley (I), ale nie dojechała. Druga partia pojechała na pokładzie M/s Sea Witch (ale to też nie lotniskowiec uderzeniowy) i dojechała, ale nie zdążono jej złożyć przed kapitulacją Holendrów (jedynie 3 myśliwce złożono). Ale żeby duży lotniskowiec, armijne.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: DT »

Trop Warhawków jest jak najbardziej poprawny, poszukiwany transport był mieszany (Dauntlessy z UMSC i Warhawki z USAAF).

Co do Langleya (tego pierwszego) gdy podwoził w ostatnim rejsie Warhawki na Jawę nie był juz lotniskowcem. Natomiast m/s Sea Witch to późniejsza nasza "Warszawa" pływająca w barwach PLO/Chipolbroku.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Był transportowcem lotniczym.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Na Midway nie stacjonowały myśliwce armii. Czyli nie Midway.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Bax
Chasseur
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 21:13
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Bax »

Gdzieś kojarzę ze Lexington przewoził jakieś samoloty AAF na Wake, ale to jeszcze chyba wcześniej.
Mi ritorno in casa. et entro nel mio scrittorio; et in su l'uscio mi spoglio quella veste quotidiana, piena di fango e loto, e mi metto panni reali e curiali; e rivestito condecentemente entro nelle antique corti degli antiqui uomini, dove, non mi vergogno parlare con loro, e domandarli della ragione delle loro azioni e quelli mi rispondono. Sdimentico ogni affanno.Non mi sbigottisce la morte.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Wake to nie jest rozstrzygająca bitwa.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Dżenesh »

Ja coś kojarzę że USS Lexington przed bitwą na Morzu Koralowym jeździł i rozwoził jakieś myśliwce. Ale nie pamiętam gdzie i kiedy :roll:
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Dżenesh pisze: środa, 22 września 2021, 11:37 Ja coś kojarzę że USS Lexington przed bitwą na Morzu Koralowym jeździł i rozwoził jakieś myśliwce. Ale nie pamiętam gdzie i kiedy :roll:
Jeśli Lexington i przed Koralowym to albo Port Moresby, albo Gili Gili czyli Zatoka Milne'a. Wg tego, czego się do gry dowiedziałem dwa squadrony RAAF z Gili Gili dysponowały Warhawkami. Natomiast sama bitwa o Gili Gili to dopiero sierpień 1942. Nie były to jednak samoloty USAAF.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkursy historyczne”