Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Leliwa »

Co to za formacja?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Kanarki, herb, der Alte Fritz, batalia z Austriakami.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Leliwa »

To inny obraz tej samej bitwy pędzla pewnego polskiego malarza związanego z Hohenzollernami. Zdecydowanie lepsza robota... No i widać tych samych jeźdźców od przodu, a nie od tyłu. Proszę zwrócić uwagę na pewien anachronizm, smaczek czy też żart. Użycie raczej niespotykanej już wtedy broni. Ale to tylko dygresja.

Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 października 2021, 20:21 przez Leliwa, łącznie zmieniany 4 razy.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Leliwa »

Karel W.F.M. Doorman pisze: poniedziałek, 25 października 2021, 12:09 Kanarki, herb, der Alte Fritz, batalia z Austriakami.
Ale ci w białych mundurach nie atakują Fryca i piechurów, a wręcz przeciwnie.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Leliwa »

Jedna z wielkich bitew toczonych na ziemiach obecnych RP, ale z wielu przyczyn mało popularna, choć walczyło tam w obcych służbach nieco naszych rodaków.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Leliwa »

Herb, jak łatwo odgadnąć przedstawia gryfa i takie też jest jego miano. W Rzeczpospolitej wiele rodzin Gryfem się pieczętowało, choćby Chodkiewicze czy Mieleccy z Mielca, że wymienię rody z hetmanami, ale nie o nich mowa. Rodzina związana blisko z tą formacją, o którą pytam, miała zasługi w Rzeczypospolitej zarówno dla przemysłu jak i dla prawodawstwa, ale ten jej przedstawiciel, o którego mi chodzi raczej takich zasług nie miał, a wręcz przeciwnie. Choć był na pewno wybitny w swej dziedzinie.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Leliwa »

Obraz przedstawiający bitwę nie przedstawia bezpośrednio owej formacji tylko inną, bardziej prestiżową, aczkolwiek niekoniecznie bardziej znaną. Widać to choćby po kolorze mundurów, który odgrywa w zagadce niebagatelną rolę.

I jeszcze jedno. Owej formacji pod pewnymi względami bliżej było do przeciwników białych jeźdźców z pierwszego obrazu "bitewnego", umieszczonych na drugim planie bitwy.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
PzKpfw II

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: PzKpfw II »

Kanarki, czyli Norwich City ;)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Leliwa »

PzKpfw II pisze: środa, 27 października 2021, 17:55 Kanarki, czyli Norwich City ;)
Niestety ta formacja nie uczestniczyła w tej bitwie i żaden Gryf też tamoj czyli w Norwich nie był.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Leliwa »

Powiem już łopatologicznie, skoro nikt nie pojął subtelnych aluzji. Chodzi o kolor mundurów, dowódcę i bitwę, w której walczyli.
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 października 2021, 20:16 przez Leliwa, łącznie zmieniany 1 raz.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Leliwa »

Wielka szkoda, że tak lekceważymy obrońców Wspólnoty Europejskiej i ich walkę o praworządność, którą ja tu propaguję. Niestety mała jest jak widzę wiedza forumowiczów o heroicznych bojach w obronie Europejskiej Ojczyzny, w których chwalebnie uczestniczyli też, choć nie tak licznie jak należałoby, Sarmaci.

Sławka teraz nie interesuje, bo ma ważniejsze sprawy. Może jakby tam były działa co najmniej 6-calowe...? A reszta nic.

Jak ta prowokacja nie zadziała na zaintrygowanie, to już nie wiem co...
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Leliwa pisze: czwartek, 28 października 2021, 20:15 Sławka teraz nie interesuje, bo ma ważniejsze sprawy. Może jakby tam były działa co najmniej 6-calowe...? A reszta nic.
Niestety nie mam głowy w XVIII wieku. Kanarkowy regiment?
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Leliwa »

Karel W.F.M. Doorman pisze: piątek, 29 października 2021, 19:18
Leliwa pisze: czwartek, 28 października 2021, 20:15 Sławka teraz nie interesuje, bo ma ważniejsze sprawy. Może jakby tam były działa co najmniej 6-calowe...? A reszta nic.
Niestety nie mam głowy w XVIII wieku. Kanarkowy regiment?
Prawie, tylko trzeba go nazwać.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Raleen »

Leliwa pisze: czwartek, 28 października 2021, 20:15 Wielka szkoda, że tak lekceważymy obrońców Wspólnoty Europejskiej i ich walkę o praworządność, którą ja tu propaguję. Niestety mała jest jak widzę wiedza forumowiczów o heroicznych bojach w obronie Europejskiej Ojczyzny, w których chwalebnie uczestniczyli też, choć nie tak licznie jak należałoby, Sarmaci.

Sławka teraz nie interesuje, bo ma ważniejsze sprawy. Może jakby tam były działa co najmniej 6-calowe...? A reszta nic.

Jak ta prowokacja nie zadziała na zaintrygowanie, to już nie wiem co...
Leliwo, czytałem pytanie, ale obawiam się, że nie zgadnę. Natomiast dla porównania chciałem powiedzieć, że jak dobrze wiesz mniej więcej co miesiąc jest nowa edycja konkursu historycznego Wydawnictwa Bellona, gdzie zazwyczaj wymyślam pytania, i tam odpowiedzi bywa naprawdę dużo. Niektóre pytania owszem są łatwe i są tam nagrody, co oczywiście motywuje do odpowiadania, ale wydaje mi się, że to pokazuje, iż zainteresowanie jest tylko warto się zastanawiać nad poziomem trudności pytań. W sumie nic nowego, odwieczny problem jeśli chodzi o wszelkie konkursy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Leliwa »

Raleen pisze: sobota, 30 października 2021, 11:41
Leliwa pisze: czwartek, 28 października 2021, 20:15 Wielka szkoda, że tak lekceważymy obrońców Wspólnoty Europejskiej i ich walkę o praworządność, którą ja tu propaguję. Niestety mała jest jak widzę wiedza forumowiczów o heroicznych bojach w obronie Europejskiej Ojczyzny, w których chwalebnie uczestniczyli też, choć nie tak licznie jak należałoby, Sarmaci.

Sławka teraz nie interesuje, bo ma ważniejsze sprawy. Może jakby tam były działa co najmniej 6-calowe...? A reszta nic.

Jak ta prowokacja nie zadziała na zaintrygowanie, to już nie wiem co...
Leliwo, czytałem pytanie, ale obawiam się, że nie zgadnę. Natomiast dla porównania chciałem powiedzieć, że jak dobrze wiesz mniej więcej co miesiąc jest nowa edycja konkursu historycznego Wydawnictwa Bellona, gdzie zazwyczaj wymyślam pytania, i tam odpowiedzi bywa naprawdę dużo. Niektóre pytania owszem są łatwe i są tam nagrody, co oczywiście motywuje do odpowiadania, ale wydaje mi się, że to pokazuje, iż zainteresowanie jest tylko warto się zastanawiać nad poziomem trudności pytań. W sumie nic nowego, odwieczny problem jeśli chodzi o wszelkie konkursy.
Wybacz, ale zdaje mi się, że dość dużo podpowiedzi dałem. Ale nikt nie podał nawet bitwy, choć to łatwo wygóglać po adresie obrazu (taki mało znany malarz jak widać, Wojciech Kossak się nazywał - chodzi oczywiście o drugi z obrazów). Po identyfikacji bitwy już łatwiej znaleźć, o co mi chodziło bo tam formacji "kanarkowych" było mało, a w zasadzie tylko jedna, na pewno zaś jedna związana z polskim herbem szlacheckim. Czy mam podać odpowiedź, czy też ktoś spróbuje, tak jak ja z tym Magnuszewem po nitce do kłębka?

PS Jak się zdaje bez mojej wiadomości usunięto fragment tekstu zawierający jeszcze jedną istotną podpowiedź o dolinie Odry. Czyżbym kogoś w nim obraził?
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkursy historyczne”