3 maja vs 11 listopada

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.

Które święto ważniejsze?

3 maja
5
14%
11 listopada
20
56%
Zdecydowanie w Polsce jest za dużo świąt
4
11%
Nie mam zdania
7
19%
 
Liczba głosów: 36
Awatar użytkownika
Feldmarszałek Czupur
Lieutenant
Posty: 551
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:07
Lokalizacja: Warszawa

3 maja vs 11 listopada

Post autor: Feldmarszałek Czupur »

Temat trochę przypomina akademicką dyskusję o wyższości Świat Bożego Narodzenia nad Wielkanoca ale może nam się ładnie rozwinie. Szczególnie, że obydwie daty spinają de facto pewien niezbyt dla nas szczęśliwy okres w dziejach...
Awatar użytkownika
Spooky:)
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 674
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Spooky:) »

Tych swiat jest zdecydowanie za duzo... dodac do tego jeszcze swieta Religijne i wychodz calkiem pokazna liczba :lol:
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

O ten problem otrę się nieuchronnie w topicu o Targowicy, ale tutaj zbuduję ogólną, dla niektórych może obrazoburczą tezę. :wink: Te dwie daty będące tak ważne symbolicznie dla naszej historii znajdują się na dwóch przeciwnych biegunach polskich dokonań.Jedna symbolizuje tryumf politycznej, patriotycznej nieodpowiedzialności, a druga tryumf patriotycznego rozsądku.Która jest która :?: Przez grzeczność nie będę wyjaśniał.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Głosuję na 11 listopada, bo niby po co mam obchodzić coś co nie dość, że w życie nie weszło to na dodatek zgubę na kraj przyniosło.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dla mnie oba są równie ważne, więc zaznaczyłem ostatnie.

Konstytucja 3 maja miała jednak duże znaczenie mimo, że nie weszła w życie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
J E Y T
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2006, 21:06
Lokalizacja: Kobyłka city

Post autor: J E Y T »

Ja jednak jestem za 11 - pokazał że po 123 latach ( dobrze mówie - pisze :) )pamiętaliśmy ŻE JESTEŚMY POLAKAMI - jestem ciekaw jaki naród to by wytrzymał...



P.S. To nie zmienia faktu iż 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada wywieszam flagę... W końcu powinniśmy pamientać i być dumni z własnej historii ( w zasadie tutaj o tym nie powinienem mówić )

A troche nie na temat ( jak zawsze ) to w ramach okazywania patriotyzmu to osoby które mieszkają ( czytaj pracują ) za granicą mogłyby wywieszać flagii w święta narodowe- w Polsce oczywiście też...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Może warto by odświeżyc tą ankietę. Widzę, że zdecydowanie prowadzi u Was 11 listopada, czyli tradycyjne poglądy fanów militariów i historii wojen biorą górę :) Czy ktoś może pobroni konstytucji 3 maja :?:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Match »

Mnie zawsze zastanawia, czemu obchody tych dwóch skądinąd radosnych świąt są zawsze pełne martyrologii?
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Uchwalenie konstytucji nie wiem czy było takie radosne jeśli wziąc uwagę konsekwencje tego aktu w postaci rozpoczęcia wojny z Rosją i potem II rozbioru. Ale, że to było w maju a wtedy jest ładna pogoda, to stąd się kojarzy, że to radosne święto - takie moje zdanie :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Ja uważam, że najważniejsze jest Boże Narodzenie, bo prezenty dają ...
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

ej fastyny sa na Cod nad wisla ;>

a lazienkach

co do swiat
zdecydowanie 11 listopada

Warto je swiatowac

3 maja bym swietowal radosnie gdybysmy sie obronili przed zaborem

Nico poruszyl ciekawy aspekt jednak

Radosnie obchodzi sie swieta, ktore obchodza ludzie
W Ameryce wszyscy czekaja na 4 lipca bo sa fajerwerki, defilady, parady
u nas uroczysta zmiana warty i ... tyle
jak mlodzi chlopcy chca zobaczyc zolnierza to tatus moze zabierze

natomiast w ogole nie ma w naszym kraju swiat ktore bysmy swietowali niesztucznie - spontanicznie

Boze narodzenie zrobila taka kariere wlsanie przez p[rezenty, przeciez Wielkanoc jest sercem roku liturgicznego - a recepcja jakby mniejsza ;>

tak wiec konczac ten przydlugi wywod
proponuje akcje
Dawajmy dzieciom prezenty na 11 listopada
a za 30 lat to bedzie radosne swieto ;>
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dzień zmarłych jest tuż przed, a przy okazji święta niepodległości przypominana jest cała narodowa martyrologia - i wychodzi z tego takie narodowe święto zmarłych. Tak, że dorzucę jeszcze jeden wniosek: winna jest chyba jednak nasza historia, albo te jej fragmenty, które są szczególnie przy okazji takiego święta eksponowane.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Match »

Przy 11 listopada zamiast eksponować nadzieje związane z niepodległością, kładzie się nacisk na ofiary, cierpienia i straty, zawsze te same wiersze o bracie strzelającym do brata i "tej co od morza do morza władała". Chyba czas stąd wyjeżdżać, albo przejąć władzę.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Match pisze:Chyba czas stąd wyjeżdżać, albo przejąć władzę.
Wyłącznie to drugie. Koniecznie!
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
J E Y T
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2006, 21:06
Lokalizacja: Kobyłka city

Post autor: J E Y T »

Zgodzę się z Match'em Za bardzo skupiamy się na ofiarach itp. w czasie święta 11 listopada, natomiast, jeśli chodzi o 3 maj za dużo się wspomina o tym, iż konstytucja była uchwalona zbyt późno, ( choć to w sumie prawda, o której należy pamiętać) – Po za tym my jesteśmy trochę "zwichrowani " na punkcje świąt państwowych ( komuna zrobiła swoje...)
"Nikt Cię nie broni Polsko
Gdy wokół głodne psy
Upokorzony naród
Cierpienie, nędza, łzy!"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkursy historyczne”