Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

No wiesz ... Ty podasz swe argumenty, ja podam swoje, a leliwa zastrzeli jeszcze czymś innym (vide "haczyk") i będziemy się spierać.
Pytanie jest typowe prawnicze z historii ustroju i przeglądając pobieżnie przynajmniej trzy pozycje prawnicze utwierdzam się w przekonaniu, że ilu prawników tyle racji.
Jest to dyskusja o zmianie charakteru monarchii i odrzuceniu zasady patrymonialnej, a tu już można się spierać kiedy to się stało i co wyznacza zarzucenie monarchii jako patrymonium.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

W pełni się zgadzam. Dlatego po prawidłowej odpowiedzi planuję poprosić Autora o podanie źródła i wtedy zobaczymy.
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Raleen »

leliwa pisze:Pytanie o osobę wybrane g w ten sposób króla przy odpowiedzi na dwa pierwsze uwazam za rzecz drugorzędną.
Ja przyznam, że nie do końca rozumiem to zdanie pod względem gramatycznym (chyba tak należałoby to określić).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

A ja bym napisał coś o podpowiedzi, ew. potwierdzeniu odpowiedzi i takich tam bzdurach.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

I co Autor gdzieś się zapodział. Nie wiadomo na czym stoimy...
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Chyba zgodnie z regulaminem leliwa ma jeszcze sporo czasu, aby nas przytrzymać.
Tak, czy siak szkoda, bo interesujące pytanie, a i odpowiedzi mogą być ciekawe.
Ja nie wyrywam się z uszczegółowieniem swej odpowiedzi, aby nie sugerować niczego leliwie.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

Litera "g" oznacza, że autorowi omsknęła się ręka na klawiaturze i nie chciało mu się poprawiać, gdy potem podał wyjaśnienie.

1) Prawa zarówno Ludwika, jak i jego córki Jadwigi do korony Królestwa Polskiego wynikały z ich pokrewieństwa z dynastią Piastów. W zasadzie już w Koszycach zapewnił sobie Ludwik, że jedna z jego córek zasiądzie na tronie polskim. Tylko że to on, a po nim Elżbieta mieli wybrać, która, a nie mieszkańcy Królestwa. Pierwotnie Ludwik wybrał Marię, po jego śmierci Elżbieta zmieniła tą decyzję na korzyść Jadwigi. Szlachta w Radomsku, a potem w Wiślicy tylko zgodziła się na przyrzeczenie wierności tej z córek króla, która będzie im dana do zamieszkania w Królestwie Polskim. Wcześniejsze postanowienia z Budy, to też było niejako układ sukcesyjny pomiędzy Kazimierzem a Andegawenami Ludwikiem i Janem. Został on co prawda wzmocniony umową zawarta między Ludwikiem a przedstawicielami "występującymi z ramienia wszystkich mieszkańców Królestwa Polskiego". ale trudno owa umowę uznać za akt obioru.
2) Prawa Wacława do ziem polskich wynikały z umów z Henrykiem wrocławskim i Przemysłem wielkopolskim a nie z "obioru".

Zdecydowanie jednak najbliżej prawidłowej odpowiedzi krąży Dżenesz. Przepraszam za zwłoki.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Ok., obstajesz przy swej wersji, więc poczekam na odpowiedź.
Ze swej strony uważam, że mogę też bronić swej odpowiedzi. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

Moje źródło mówi "w 1386r. Jagiełło w Lublinie przez "najprzedniejszych panów i szlachtę, za zgodą wszystkich mieszkańców Królestwa" został obrany królem Polski. Była to elekcja osoby króla, nie dynastii"
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

cdc9 pisze:Ok., obstajesz przy swej wersji, więc poczekam na odpowiedź.
Ze swej strony uważam, że mogę też bronić swej odpowiedzi. :)
Trochę pogrzebałem i myślę że możesz śmiało jej bronić. Bez wątpienia Wacław objął tron na skutek elekcji.
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

O problemie następstwa tronu można przeczytać w artykule profesora Wacława Uruszczaka pt. Następstwa tronu w księstwie krakowsko-sandomierskim i Królestwie Polskim.
Artykuł jest dostępny w internecie.
Nie jest on długi i warto go przeczytać. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Raleen »

leliwa pisze:Litera "g" oznacza, że autorowi omsknęła się ręka na klawiaturze i nie chciało mu się poprawiać, gdy potem podał wyjaśnienie.

1) Prawa zarówno Ludwika, jak i jego córki Jadwigi do korony Królestwa Polskiego wynikały z ich pokrewieństwa z dynastią Piastów. W zasadzie już w Koszycach zapewnił sobie Ludwik, że jedna z jego córek zasiądzie na tronie polskim. Tylko że to on, a po nim Elżbieta mieli wybrać, która, a nie mieszkańcy Królestwa. Pierwotnie Ludwik wybrał Marię, po jego śmierci Elżbieta zmieniła tą decyzję na korzyść Jadwigi. Szlachta w Radomsku, a potem w Wiślicy tylko zgodziła się na przyrzeczenie wierności tej z córek króla, która będzie im dana do zamieszkania w Królestwie Polskim. Wcześniejsze postanowienia z Budy, to też było niejako układ sukcesyjny pomiędzy Kazimierzem a Andegawenami Ludwikiem i Janem. Został on co prawda wzmocniony umową zawarta między Ludwikiem a przedstawicielami "występującymi z ramienia wszystkich mieszkańców Królestwa Polskiego". ale trudno owa umowę uznać za akt obioru.
2) Prawa Wacława do ziem polskich wynikały z umów z Henrykiem wrocławskim i Przemysłem wielkopolskim a nie z "obioru".

Zdecydowanie jednak najbliżej prawidłowej odpowiedzi krąży Dżenesz. Przepraszam za zwłoki.
Nie do końca zgodzę się co do tego wywodu. W rzeczywistości elekcja często współwystępowała z prawami dziedzicznymi wynikającymi z pokrewieństwa. W okresie rozbicia dzielnicowego i niedługo po jego zakończeniu władcy często mieli prawa dziedziczne, ale musieli jednocześnie szukać poparcia politycznego lokalnej społeczności (głównie możnych) dla objęcia władzy, co prowadziło m.in. do zwoływania wieców, które takie poparcie wyrażały. Najlepszym przykładem jest tu dzielnica krakowska w okresie rozbicia dzielnicowego, gdzie często o objęciu tronu nie decydowało pokrewieństwo, ale wola możnych i duchowieństwa lokalnego. Wydaje mi się, że powyższe przypadki także ilustrują współwystępowanie obu czynników. Oczywiście władcy woleli powoływać się na swoje prawa dziedziczne niż na niepewną wolę ludu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

Rozważyłem po lekturze wasze argumenty.

Widzę, ze jednak powinienem był wcześniej rozszerzyć moje pytanie, o stwierdzenie, że nie chodzi mi o elekcję potwierdzającą tylko prawa naturalne wynikające z desygnacji, układu na przeżycie czy dziedziczenia, bo jak wiadomo taka elekcja miała miejsce zarówno przy przekazywaniu władzy Kazimierzowi Wielkiemu, czy przy układzie budzińskim. Chodziło mi o akt, w którym mieszkańcy Królestwa Polskiego z własnej woli powołują na tron Królestwa Polskiego odpowiedniego dla nich kandydata. I stad różne interpretacje. Ale dobrze, bo przynajmniej przez dyskusje powiększyliśmy swa wiedzę o roli wyboru przez elekcję w przekazywaniu władzy w Polsce.
Stąd przyjąłem jako datę 2 lutego 1386 gdy szlachta Królestwa Polskiego zebrana w Lublinie ogłosiła królem wielkiego księcia litewskiego Jagiełłę jako przyszłego męża Jadwigi, wysyłając doń wcześniej do Wołkowyska (w styczniu) posłów z aktem preelekcji.

Pamiętać należy też, że pytanie dotyczyło "sejmu elekcyjnego", a słowo "sejm" oznacza zjazd większej grupy osób dla dokonania ważnych decyzji.


Wypadałoby też uzasadnić, dlaczego nie uznałem tu odpowiedzi związanej z Wacławem II.
1) W jego przypadku można by mówić niejako nawet o dwu elekcjach. Pierwsza dotyczyłaby panowania nad Małopolską i byłaby potwierdzeniem umowy z Przemysłem wielkopolskim w Lutomyślu z 1291 roku, na mocy którego ten drugi zrzekał się Małopolski, którą przeznaczył mu w swym testamencie Henryk IV wrocławski. Druga wynikałaby z wygnania Władysława Łokietka przez Wielkopolan i powołania na tron wielkopolski Wacława II. Pojawiają się tu dwie trudności związane z pytaniem. Pierwsza jest to że nie znalazłem dokładnego miejsca i czasu takich zjazdów przyzywający i powołujących Wacława na trony krakowski i poznański, Cdc też ich nie podał. Druga jest istotniejsza. Z tekstów przeczytanych przeze mnie wynika, że Wacław II został wezwany przez możnych na trony dwu dzielnic Małopolski i Wielkopolski, by objąć władze nad tymi księstwami. Nie wynika z tych wydarzeń wprost koronacja go na króla Królestwa Polskiego, choć oczywiście jako król Czech, pan lenny większości Śląska, władca Małopolski, Wielkopolski, Łęczycy i Sieradza i Pomorza, narzeczony córki Przemysła II Ryksy, koronę tę bez trudu uzyskał. Innymi słowy nie został wybrany czy powołany na króla, tylko na dwa z najważniejszych tronów książęcych.

Dziękuje za wysiłek i odpowiedzi.
Dżenesz ma prawo zdać pytanie.

I tak dotarliśmy do setnej strony.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Raleen »

Ok, Dżenesh zatem zadajesz ostatnie pytanie w tej edycji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

Zaczęło się tak: „Już w samolocie zaczęli opracowywać plan porwania statków. Wszystko po to by w domu obejrzeć Igrzyska Olimpijskie w (....). Jednak okazało się, iż nie mają najmniejszych szans. Wpadli więc na pomysł, by zorganizować własne igrzyska. (...) jako pomysłodawcy zostali ich gospodarzami”.

Na ich „Olimpiadzie” miano rywalizować w 14 dyscyplinach. Organizacja części z nich wymagała dużych nakładów pracy i sporej pomysłowości. Przykładowo bramki do piłki wodnej zawieszono na bomach ładunkowych wysuniętych za burtę, zaś sztangi do podnoszenia ciężarów wykonano z metalowych drągów obciążonych kołami zębatymi. Z kolei bieżnię do biegów na 25 m wymalowano na pokładzie jednego ze statków, a łuk wykonano z kawałka sprężystej stali. Medale wykonano z blachy i na ich awersie znalazła się rzymska cyfra określająca miejsce w otoczeniu wieńca laurowego z 14 liści. Była też nazwa "(...) Olimpic Games 19(...)". Na rewersie umieszczono m.in logo GBLA.

Na „Olimpiadzie” wystartowały m.in drużyny polska, angielska, bułgarska, francuska, niemiecka i międzynarodowa złożona z Czechosłowaków, Amerykanów, Anglika i jednego Polaka. Ogłoszenie wszystkich wyników i uroczyste wręczanie medali odbyło się w dniu rozpoczęcia Olimpiady w (...). Były to najowocniejsze „igrzyska” w historii polskiego sportu, w których Polska zwyciężyła w klasyfikacji punktowej.

Gdzie i kiedy odbyła się ta nietypowa „Olimpiada”?
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”