Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Antypirx »

Leliwa pisze: środa, 10 listopada 2021, 20:35 Czyli babskie ninja? Tylko ciekawe co mają do tego znaki klanów Tairo i Minamoto, czyli bocznych linii rodu cesarskiego
Strzał pierwszy w nindżę, ale po rozmyśleniach wchodzę raczej w te cesarskie wojowniczki ewentualnie.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
pg_93
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: piątek, 28 grudnia 2007, 09:23
Been thanked: 3 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: pg_93 »

Kolejny obrazek jako podpowiedź:
Obrazek
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Antypirx »

Ale ogólnie to na wojnie Genpei szukać?
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 104 times
Been thanked: 166 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: HoLi »

Onna-bugeisha ("wojowniczka sztuk walki") - Masako Hōjō, żona Yoritomo Minamoto?
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
pg_93
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: piątek, 28 grudnia 2007, 09:23
Been thanked: 3 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: pg_93 »

Antypirx pisze: czwartek, 11 listopada 2021, 13:25 Ale ogólnie to na wojnie Genpei szukać?
Tak, konflikt trafiony.
HoLi pisze: czwartek, 11 listopada 2021, 13:49 Onna-bugeisha ("wojowniczka sztuk walki") - Masako Hōjō, żona Yoritomo Minamoto?
Profesja bohaterki się zgadza, ale to nie Hōjō Masako.

Ostatni obrazek przedstawia bitwę, która była wielkim zwycięstwem generała, któremu służyła bohaterka.
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Lampka »

Podejrzewam, że chodzi o Tomoe Gozen która była służącą Minamoto no Yoshinaka.
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 listopada 2021, 21:00 przez Lampka, łącznie zmieniany 2 razy.
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 104 times
Been thanked: 166 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: HoLi »

Antypirx pisze: środa, 10 listopada 2021, 20:11 Ewentualnie Tomoe Gozen, Hangaku Gozen albo Nakano Takeko.
Już padła taka odpowiedź, więc chyba nie :) .
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Lampka »

Umknęło mi ta jedna wojowniczka :P
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
pg_93
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: piątek, 28 grudnia 2007, 09:23
Been thanked: 3 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: pg_93 »

Tak, chodzi o Tomoe.
HoLi pisze: czwartek, 11 listopada 2021, 20:58
Antypirx pisze: środa, 10 listopada 2021, 20:11 Ewentualnie Tomoe Gozen, Hangaku Gozen albo Nakano Takeko.
Już padła taka odpowiedź, więc chyba nie :) .
Antyrpix wymienił trzy postacie, z których Nakano Takeko pasuje tylko (wg mojej wiedzy, jeśli się mylę, proszę o poprawienie mnie) do obrazka trzeciego, brakuje w jej wypadku związku z rodami Minamoto i Taira. Walczyła ona i poległa w wojnie Boshin, która rozgrywała się prawie 500 lat po wojnie Genpei, na którą wskazywać miały symbole rodów. Dlatego myślałem, że jest to forma takiego "rozpoznania bojem", że tak powiem i nie uznałem odpowiedzi, czekając aż ktoś wskaże konkretnie Tomoe Gozen.
Uświadomiłem sobie jednak teraz, że zagadka tylko z trzema pierwszymi obrazkami była niejednoznaczna. Wymieniona przez Antypirxa Hanagku Gozen również pasuje jako rozwiązanie tej pierwotnej formy zagadki (Hangaku Gozen to onna-bugeisha związana z rodem Taira, walczyła w rebelii Kennin przeciwko szogunatowi wtedy jeszcze kontrolowanemu przez ród Minamoto). Dopiero czwarty obrazek (bitwa na przełęczy Kurikara) uściśla zagadkę na tyle by najbardziej pasującą postacią była właśnie Tomoe Gozen.
Przepraszam was za to najmocniej, powinienem być bardziej uważny konstruując oryginalne pytanie, za bardzo skupiłem się na Tomoe Gozen i zapomniałem o innych możliwościach. Powinienem był od razu podać wszystkie cztery obrazki.
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 104 times
Been thanked: 166 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: HoLi »

pg_93 pisze: piątek, 12 listopada 2021, 13:03 Tak, chodzi o Tomoe.
HoLi pisze: czwartek, 11 listopada 2021, 20:58
Antypirx pisze: środa, 10 listopada 2021, 20:11 Ewentualnie Tomoe Gozen, Hangaku Gozen albo Nakano Takeko.
Już padła taka odpowiedź, więc chyba nie :) .
Antyrpix wymienił trzy postacie, z których Nakano Takeko pasuje tylko (wg mojej wiedzy, jeśli się mylę, proszę o poprawienie mnie) do obrazka trzeciego, brakuje w jej wypadku związku z rodami Minamoto i Taira. Walczyła ona i poległa w wojnie Boshin, która rozgrywała się prawie 500 lat po wojnie Genpei, na którą wskazywać miały symbole rodów. Dlatego myślałem, że jest to forma takiego "rozpoznania bojem", że tak powiem i nie uznałem odpowiedzi, czekając aż ktoś wskaże konkretnie Tomoe Gozen.
Uświadomiłem sobie jednak teraz, że zagadka tylko z trzema pierwszymi obrazkami była niejednoznaczna. Wymieniona przez Antypirxa Hanagku Gozen również pasuje jako rozwiązanie tej pierwotnej formy zagadki (Hangaku Gozen to onna-bugeisha związana z rodem Taira, walczyła w rebelii Kennin przeciwko szogunatowi wtedy jeszcze kontrolowanemu przez ród Minamoto). Dopiero czwarty obrazek (bitwa na przełęczy Kurikara) uściśla zagadkę na tyle by najbardziej pasującą postacią była właśnie Tomoe Gozen.
Przepraszam was za to najmocniej, powinienem być bardziej uważny konstruując oryginalne pytanie, za bardzo skupiłem się na Tomoe Gozen i zapomniałem o innych możliwościach. Powinienem był od razu podać wszystkie cztery obrazki.
W porządku. Mnie zmyliło właśnie to, że zostały wymienione trzy postacie bez potwierdzenia, że to jedna z nich lub żadna z nich, więc przyjąłem że żadna z nich :) . Dobrze by było, żeby w przyszłości w takich wypadkach odpowiedź była konkretna, czyli jeśli pytanie jest o jedną osobę (wydarzenie, datę, nazwę itd.) to podawać w odpowiedzi jedną osobę, a jeśli o na przykład trzy to w odpowiedzi podawać trzy (nie mniej nie więcej).

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Lampka »

Czyli moje niedoczytanie okazało się nie być błędem :P
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 104 times
Been thanked: 166 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: HoLi »

Lampka pisze: piątek, 12 listopada 2021, 19:57 Czyli moje niedoczytanie okazało się nie być błędem :P
Na to wygląda :lol: .
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Leliwa »

No i co dalij?
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Lampka »

Dobrze, oto pytanie - bitwa ta była ostatnim tryumfem dynastii założonej przez tego pana:
Obrazek
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XIII edycja)

Post autor: Leliwa »

Biorąc pod uwagę wszystkie konflikty Ptolemeuszy to ostatnim triumfem była odsiecz dla obleganego przez Aleksandra Janneusa z dynastii Hasmonejskiej miasta Akko (dziś Akra). Ptolemeusz IX Soter po odparciu Hebrajczyków pobił Janneusa pod Azofon nad Jordanem i spustoszył Judeę w 103 roku przed Chrystusem. Ptolemeusz IX Soter nie panował zresztą wtedy w Egipcie, był tylko władcą Cypru. Był to okres przerwy w jego panowaniu jako faraona.

Choć pewnie autorowi może chodzić o jakieś większe starcie typu bitwy pod Rafią z 217 roku p. Ch.

Ewentualnie bitwa pod Antiochią jako ostatni akord w wojnach syryjskich z Seleucydami w 145 roku p. Ch, zwycięski Ptolemeusz VI Filometor (Kochający Matkę), który wmieszał się tam w walkę o tron Seleucydów odniósł tam też śmiertelną ranę.
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 listopada 2021, 11:16 przez Leliwa, łącznie zmieniany 2 razy.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkursy historyczne”