Europejskie Muzeum Historii

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

no z ta dezorganizacja to przesada, w wiekszosci kaczy w jakichs podziemnych watkach gdzie nikt procz mnie nie zaglada ;>
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Spoko, tak sobie tylko żartuję :) . Już dawno przywykłem.

A wracając do Muzeum, zawsze zderzały się dwie koncepcje historii:

1) Że każdy ma własną, do pewnego stopnia subiektywną,

i

2) Że historia to jednak "obiektywna" dziedzina wiedzy i powinna być taka sama dla wszystkich.

Mi, szczerze powiedziawszy, zawsze bardziej odpowiadał ten drugi pogląd.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

Raleen pisze:2) Że historia to jednak "obiektywna" dziedzina wiedzy i powinna być taka sama dla wszystkich.

Mi, szczerze powiedziawszy, zawsze bardziej odpowiadał ten drugi pogląd.
Życie byłoby wtedy zdecydowanie prostsze, ale obawiam się, że tak nie jest.
Pierwszy przykład z brzegu: mordy na Polakach na Kresach. Dla Ukraińców to element walki o niepodległość i (brzydko rzecz ujmując) "usuwanie" elementu obcego etnicznie. My na to patrzymy zupełnie inaczej. Jednym i drugim trudno się dziwić.
Każdy naród ma swoje mity, bolączki, kompleksy. Ignorowanie ich i traktowanie wszystkich wg tego samego rozdzielnika uważam za błąd, który kiedyś może się zemścić.
Wystarczy przypomnieć sobie, jak długo i w jakich bólach rodziła się unia polsko-litewska. Potrzeba było blisko 200 lat, żeby zjednoczyć (tylko) dwa narody, a dołożenie trzeciego elementu (ukraińskiego) rozwaliło tę konstrukcję. Tymczasem dzisiaj niektórzy chcą zjednoczyć 27 narodów w ciągu kilku dekad. To czysta utopia. A proszę zauważyć, że na tym świecie najwięcej krwi przelewa się w imię realizacji utopii.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkursy historyczne”