[Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Do Michała propozycji dodajemy:

10. oddziały i sztaby znajdujące się na linii kolejowej własnego państwa są dowodzone, o ile odpowiednio sztab armii/korpusu znajduje się na własnej linii kolejowej.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
zbyhoo
Carabinier
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 3 listopada 2017, 21:38
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: zbyhoo »

Stworzylem na wlasne potrzeby modul Vassala do tej gry. Gdyby ktos chcial pograc, zapraszam do kontaktu.

Pozdr
Zbyhoo
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Konkurencyjny moduł... ;-)
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
zbyhoo
Carabinier
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 3 listopada 2017, 21:38
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: zbyhoo »

Eeee tam, nic nie ma na celu udowadniac ;) Ostatecznie chodzi o dobra zabawe
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

zbyhoo pisze: wtorek, 10 maja 2022, 14:28 Eeee tam, nic nie ma na celu udowadniac ;) Ostatecznie chodzi o dobra zabawe
Ale ja nie ględzę tylko żartem stwierdzam fakt. Okrutniem ciekaw jak wygląda.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
zbyhoo
Carabinier
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 3 listopada 2017, 21:38
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: zbyhoo »

Obrazek

Obrazek

Tak jak zawsze wyglądał.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Bardzo to ładne i klimatyczne. Moje jest znacznie bardziej ubogie, aczkolwiek moduł nie waży 80 MB ;-) No i mam możliwość gry w ciemno.

Obrazek

Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
zbyhoo
Carabinier
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 3 listopada 2017, 21:38
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: zbyhoo »

Plik ma duzo MB, bo testuje gdzie jest granica pomiedzy dobrze wygladajaca gafika a szybkoscia dzialania moda. Tutaj zetony maja po 300px wiec prawie dwa razy wiecej niz standardowo. Mapa jest wiec rowniez dwa razy wiekasza, ale to sprawia czterokrotne zwiekszenie wagi pliku. Jak ktos sie uprze to moze caly mod zrobic w formacie wektorowym (SVG), wowczas caly mod wazy pare MB i wszystko wyglada zawsze bardzo gladko od strony graficznej.

PS.: masz mozliwosc gry w ciemno?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ja specjalnie nie skanowałem mapy z oryginału by nie obciążać modułu. A dłubanie przy wycinaniu żetonów nie wchodziło w rachubę z lenistwa. Stąd wszystko jest sztuczne, znaczy robione w Corelu. Zrobiłem możliwość gry z opcją Invisible i żetonami przykrywającymi zamaskowane żetony bojowe.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Gracz_82 »

Kilka słów z rozgrywki z Jakub Kilian. Stan rozgrywki 11 etap inicjatywa Rosjanie (po ich posunięciu). 52 PZ na korzyść państw centralnych, Francuzi dostali łomot nad Marną od Hindenburga. Rosjanie połączyli obie armie i walcują Prusaków w „głodnym” marszu na Olsztyn i Królewiec (zdobycze terytorialne dają im 4 PZ dziennie). I korpus i dwie dywizje kawalerii Rosjan zostały rozbite, na 2 dywizję i maszerującą brygadę strzelców i tabory szykują Niemcy kolejną pułapkę. W przesmykach koło Giżycka zmagają się rezerwy niemieckie z rosyjskimi dwoma korpusami wspieranymi kawalerią. Niestety z uwagi na brak czasu rozgrywkę przerwaliśmy. Podziękowania dla Jakuba za udana grę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43338
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Raleen »

Zamierzacie kontynuować?

Jakie wnioski w porównaniu ze słynnymi już rozgrywkami z Karel W.F.M. Doorman?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Zagrałem w Twilight in the East. Oczywiście porównania wciąż przed oczyma.
Powiem tak:
gra Góralskiego jest prosta, elegancka, klimatyczna i znacznie bardziej emocjonująca.
To powiedziałem ja, Jarząbek. Graczowymyslacz Drugiej Klasy.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Wpadłem na pomysł jak w dużej grze oddać brak koordynacji między sztabami 1 i 2 Armii rosyjskiej.
Koordynację winien prowadzić kamandir siewiero-zapadnawo fronta, generał Jakow Żyliński który - krótko rzecz ujmując - nie umiał tego robić i wychodziło mu to niesporo.

Otóż zrobiłem żeton sztabu frontu. Sztab ma zasięg 10 heksów i w tym zasięgu musi znaleźć się sztab armii. Sztab może - poza limitem - poruszać się wyłącznie liniami kolejowymi i na początku fazy dowodzenia.
10 heksów, jak się można domyślić to mały zasięg, nie pozwalający na objęcie dowodzeniem obydwu sztabów armii Frontu Północno-Zachodniego. Tylko sztab armii, który jest w zasięgu dowodzenia dostaje zaopatrzenie (tu kolejna zmiana w stosunku do przepisów podstawowych). Ilość otrzymywanego zaopatrzenia wpływa na inicjatywę (punkty zaopatrzenia plus punkty inicjatywy wodzów armijnych = poziom inicjatywy frontu). Sztaby armii poza zasięgiem dowodzenia sztabu frontu będą poruszone dopiero na końcu etapu, tak samo jak oddziały niedowodzone, a nie można im przydzielać punktów zaopatrzenia.
Zaopatrzenie - poza uzyskiwaniem inicjatywy - jest potrzebne do:
1) szturmów - każdy szturm kosztował będzie 2 PZ - tylko wtedy atakujący może użyć ognia huraganowego,
2) ataków - każdy atak kosztował będzie 1 PZ,
3) obrony - do ewentualnego ognia huraganowego obrońcy.
Brak zaopatrzenia dla armii skończy bezsensowne szturmy korpusów armijnych na kawalerię.
Przydzielone PZ oczywiście można zachomikować na kolejny etap, ale nie można ich już wtedy przesuwać między sztabami armii.
Pozostaje tylko problem poziomu zaopatrzenia dla wszystkich trzech wojsk. Kwestia do zastanowienia się i przede wszystkim do sprawdzenia w testach.
Na początek chce się tu wzorować na Ostatniej Wojnie Cesarzy.

W związku ze schematem zmian w dowodzeniu u Rosjan zmiana dowódcy frontu nastąpi dopiero po etapie zdobycia przez Rosjan Lwowa, wtedy dojdz9ie do zmiany, dowództwo frontu obejmie zdobywca Lwowa generał Nikołaj Ruzski o zasięgu dowodzenia 30 heksów. Oczywiście sztab Frontu Południowo-Zachodniego generała Iwanowa posiada zasięg 30 heksów i na południu takich hocków-klocków z koordynacja nie będzie, choć jak się rozciągnie front, to nie będzie już tak prosto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

I tylko jeszcze jedna uwaga:
Niemcy nie maja swojego Ober-Osta, bo uznałem, że sprawne dowodzenie nie potrzebuje ograniczenia w postaci dodatkowego sztabu.
Austriacy mają sztab AOK z Conradem Hoetzendorfem, o zasięgu 40 heksów.

Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Sous-lieutenant
Posty: 486
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 890 times
Been thanked: 290 times

T1

Post autor: bartek_sanok »

Po przeczytaniu od początku wątku o Tannenbergu, zastanawia mnie, że nikt nie poruszył sprawy zaopatrzenia. Wg mnie powinna być faza zaopatrzenia i izolacji jako faza nr 1, potem rozkazy itd.
Co do samej izolacji to procedura izolacji i braku zaopatrzenia powinna się "uskuteczniać" np. 2 etapy po samym fakcie izolacji jednostki, miałoby to odzwierciedlać zaopatrzenie przewożone w taborach jednostki.
Ale np. jednostki z obniżoną wytrzymałością do 4 pkt miałyby przeprowadzaną procedurę szybciej, już w następnym etapie po "odizolowaniu" danej jednostki.
Czy tabela walki nie wymaga poprawek?
Twierdza Boyen, ze względu na artylerię oraz jednostki powinna działać jako baza zaopatrzeniowa, przynajmniej dla jej oddziałów.
A jak z samodzielnym ostrzałem artyleryjskim? Czy nie powinna być osobna tabela dla takiego ataku?
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”