Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: Monthion »

Nie mogę bo nie ma tej pozycji. I w sumie liczyłem na jakieś opinie, bo jako właściciel zbyt wielu niegranych gier muszę wprowadzać jakieś mechanizmy spowalniające nabywanie nowych tytułów :lol:
Zimnywojak :-)
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: środa, 6 sierpnia 2014, 20:20
Been thanked: 1 time

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: Zimnywojak :-) »

Mam pytanie w kwestii zasad dotyczących transportu. Czy jednostka po załadowaniu na podwodę, ciężarówki lub do pociągu może po przewiezieniu ją przez dany środek transportu wyładować się i wykorzystać, zmniejszoną zgodnie z instrukcją liczbę punktów ruchu, jeszcze w tym samym etapie?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10379
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Zimnywojak :-) pisze: niedziela, 4 czerwca 2023, 12:34 Mam pytanie w kwestii zasad dotyczących transportu. Czy jednostka po załadowaniu na podwodę, ciężarówki lub do pociągu może po przewiezieniu ją przez dany środek transportu wyładować się i wykorzystać, zmniejszoną zgodnie z instrukcją liczbę punktów ruchu, jeszcze w tym samym etapie?
Dzień dobry. Nie ma takiej opcji.

"11. Wyładunek następuje na początku aktywacji oddziału i polega na zdjęciu żetonu środka transportowego z mapy."
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Clarin
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: środa, 7 czerwca 2023, 15:36
Has thanked: 1 time

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: Clarin »

Czy autor zna sposób na zakup gry przez graczy spoza Polski? Mieszkam w Stanych Zjednoczonych. Sklep internetowy MWL nie przyjmuje zamówień zagranicznych. Kiedy wysłałem im e-mail, powiedzieli że nie sprzedają za granicę.

Przepraszam za mój słaby polski, uczę się dopiero od kilku miesięcy.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10379
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Clarin pisze: środa, 7 czerwca 2023, 16:49 Czy autor zna sposób na zakup gry przez graczy spoza Polski? Mieszkam w Stanych Zjednoczonych. Sklep internetowy MWL nie przyjmuje zamówień zagranicznych. Kiedy wysłałem im e-mail, powiedzieli że nie sprzedają za granicę.

Przepraszam za mój słaby polski, uczę się dopiero od kilku miesięcy.
Please send an e-mail to the address

sekretariat@muzeumwl.pl
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Zimnywojak :-)
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: środa, 6 sierpnia 2014, 20:20
Been thanked: 1 time

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: Zimnywojak :-) »

Dzień dobry. Nie ma takiej opcji.

"11. Wyładunek następuje na początku aktywacji oddziału i polega na zdjęciu żetonu środka transportowego z mapy."
Dziękuję za wyjaśnienie. Zacząłem się zastanawiać nad tą kwestią jak połączyłem ze sobą informacje zawarte w zasadzie, którą podałeś wraz z zasadą 18.2, 18.13 oraz zasadą 2.7. Skoro załadunek następuje na początku Fazy aktywacji gracza, a więc przed aktywacją jednostki, bo zasada 2.7 ogólnie mówi, że w fazie aktywacji gracza z inicjatywą aktywowane są WJ to wykoncypowałem, że zanim jednostka zostaje aktywowana to można ją załadować, przewieźć, a potem dopiero następuje aktywacja jednostki, a więc zgodnie z przywołaną przez Ciebie zasadą 18.11 można ją wyładować i następnie zgodnie z zasadą 18.13 się nią poruszyć. Jednak mój tok rozumowania był błędny.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10379
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Założenie było takie, żeby dało się przyatakować wojsko w eszelonach.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
panMaks
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2019, 11:21
Lokalizacja: Warszawa/Białystok
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: panMaks »

Bitwa nad Wkrą, poczytałem instrukcje, rozłożyłem, pojawiło się kilka wątpliwości:
1...
Aktualna lista w nowszym poście.
Ostatnio zmieniony środa, 12 lipca 2023, 23:29 przez panMaks, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10379
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Przykro mi, ale odpowiem po urlopie. Początkiem sierpnia. Nie jestem w stanie w tym momencie.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
panMaks
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2019, 11:21
Lokalizacja: Warszawa/Białystok
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: panMaks »

To dorzucę jeszcze kilka :)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10379
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Dorzuć. Potraktuję hurtowo.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
panMaks
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2019, 11:21
Lokalizacja: Warszawa/Białystok
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: panMaks »

To aktualna lista wątpliwości, zmodyfikowana trochę o nowe informacje:
1. czy zasięg dowodzenia 3 Armii to tylko 3 heksy?
2. jeżeli 3 Armia ma 3 heksy zasięgu dowodzenia to przy rozstawieniu na polach startowych 6DS może być niedowodzona, czy może w pierwszym etapie wszystkie jednostki są dowodzone?
3. [nieaktualne] 67 i 68 pp z 9 DP (według nazwy) są kolorem podporządkowane do 17DP, czy to błąd druku ? gdzie są rozstawiane?
4. [nieaktualne] czy te dwa pułki (67 i 68) z 9DP mogą zostać dołączone do 9 DP w trakcie gry?
[67 i 68pp powinny być opisane jako 17DP] kolor WJ jest prawidłowy]
5. czy odtwarzanie wyeliminowanych jednostek kosztuje punkty uzupełnień? jeżeli tak to czy za odtworzenie jednostki 3 poziomowej musimy wydać 2 punkty uzupełnień?
[jeżeli nie wydaje się punktów uzupełnień na odtwarzanie jednostek to wydaje mi się że powinny być zmodyfikowane zasady odtwarzania jednostek - tak aby w przypadku jednostek okrążonych nie było szans na bez kosztowe ich odtworzenie, oraz dodać losowość przy odtwarzaniu jednostek jedno i trzy poziomowych]
6. czy uzupełnienie jednostki 3 poziomowej mającej 1 poziom siły, za 1 punkt uzupełnień podniesie ją do pełnego stanu, czy na drugi poziom, jeżeli tylko o jeden poziom, to czy można w jednej turze kosztem dwóch punktów uzupełnień przywrócić jej pełny stan?
7. jeżeli odtwarzanie jednostek nie wymaga punktów uzupełnień to czy jednostki bolszewickie mogą być odtwarzane?
8. kto przemieszcza nadliczbowe jednostki które znalazły się na stosie - właściciel czy przeciwnik? (R12.5)
9. czy bonusy różnych typów broni się sumuje tzn. za czołgi samoloty i pociągi i flotyllę w jednej bitwie mogę mieć maksymalny bonus + 7 (pojazdy pancerne +2, flotylla/pociągi +2, samoloty +3), a może 9, lub 5 (+2 jednostki naziemne + 3 lotnictwo) lub tylko 3 (maksimum z powyższych typów)?
10. uzupełnienie pytania powyżej, pytania dotyczą uwagi nr 1 do R14.B.13:
jaki bonus jest jeżeli w walce biorą udział:
10a - po stronie atakującego: dwa samochody pancerne po 1*
10b - po stronie atakującego: samochody pancerne 1* i flotylla 1*
10c - po stronie atakującego: dwa pociągi 2*; po stronie broniącego: jeden oddział pancerny 2*
11. czy wszystkie jednostki atakujące mogą brać udział w pościgu? czy mogę je wszystkie umieścić na heksie obrońcy przepełniając stos, a potem na koniec fazy rozładować na sąsiednie?
11a czy pościg może wykonywać też jednostka broniąca się jeżeli zmusi jednostkę atakującą do odwrotu?
12. czy sztaby armii mogą się poruszać dwukrotnie na etap: w fazie własnej inicjatywy oraz w fazie końcowej?
13. flotylla porusza się i jest umiejscowiona na krawędzi heksu, ale heks ma 6 krawędzi, jeżeli dobrze rozumuję to może mieć to spore znaczenie na której krawędzi jest umieszczona (w tej grze niekoniecznie, ale na przyszłość przydałoby się doprecyzować), zwłaszcza, że jednostki flotylli liczą się też do ilości jednostek na stosie
14. czy artyleria może w danej turze/fazie wspierać wszystkie ataki i obrony w zasięgu, czy może jest jakiś limit? co jeśli jest w strefie kontroli przeciwnika, czy wtedy może jedynie wspierać atak/obronę własnego stosu?
15. czy 86 pułk kawalerii bolszewickiej jest przyporządkowany do 15DK czy może to błąd w kolorze i powinien być jednostką samodzielną?
16. [nieaktualne] czy gracz polski ma na starcie oprócz 3 podwodów też 1 eszelon?
[mój błąd nie zauważyłem że 20.08 do gry wchodzą 2 eszelony, a nie 1 - x2 na karcie rozstawienia jest)
17. czy mogę już na starcie utworzyć Grupę Krajewskiego z 18DP i Brygady Syberyjskiej (na polu wejścia posiłków - Modlin)
18. Sztab Gaj-Chana - czy ta reguła (ilość punktów ruchu x2) działa na wszystkie jednostki 3KK i XV Armii w zasięgu dowodzenia sztabu czy tylko jedną wybraną i czy w każdym etapie?
19. czy jednostki bez zaopatrzenia mogą korzystać z jednostek transportowych?
20. koszt ruchu po drodze dla piechoty to 0,5 PR, czy to nie za mało? - piechota powinna się poruszać szybciej niż w terenie czystym, ale chyba nie aż tak
21. w tabeli wyników walki ostatnia pozycja powinno być: mniej niż -9 (brak minusa)
22. ile razy w ciągu fazy/etapu może "wycofywać się" sztab zgodnie z R9.E.23
23. punkt R9.E.27 jest niejasny, jak się ma R10.15 - czy może chodzi tu o wycofanie wynikające z R9.E.23?
24. dotyczy mapy: czy przez Zegrze nie przechodzi żadna droga?
25. R13.17 ile razy w ciągu fazy/etapu artyleria może się wycofywać przed piechotą?
26. R14.D co się dzieje najpierw: utrata poziomów sił czy wycofanie jednostek? (ma to znaczenie dla rzutów na czas odtworzenia jednostki, ale także przy stratach jednostek które nie mogą się wycofać - 0 pkt ruchu)
27. R17.E co jeśli rzut na walkę powietrzną jest remisowy?
28. R18.F czy nie powinny być jakieś modyfikatory do rzutu dla przerwanych w wyniku walki misji powietrznych?
29. co się dzieje gdy sztab armii (nie posiadający współczynnika taktycznego) wycofuje się/ wykonuje odwrót przez strefę kontroli?
30. czy jednostki w trakcie uzupełnień, mogą się poruszać i/lub atakować ?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10379
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

panMaks pisze: środa, 12 lipca 2023, 23:28 To aktualna lista wątpliwości, zmodyfikowana trochę o nowe informacje:
1. czy zasięg dowodzenia 3 Armii to tylko 3 heksy?
Tak, ma 3 heksy zasięgu dowodzenia.
2. jeżeli 3 Armia ma 3 heksy zasięgu dowodzenia to przy rozstawieniu na polach startowych 6DS może być niedowodzona, czy może w pierwszym etapie wszystkie jednostki są dowodzone?
Trzeba odróżnić dowodzenie na poziomie sztabu dywizji i sztabu armii. Sztab armii może być niedowodzony, co nie oznacza zarazem niedowodzenia jego oddziałami.
W pierwszym etapie sztab 6 DS jest niedowodzony (ruch tylko w stronę sztabu armii, do momentu wejścia w zasięg dowodzenia, po czym STOP), chyba ze będzie się samodowodził. Oddziały 6 DS są dowodzone i mogą się ruszać dowolnie. Oczywiście jak wyjdą za zasięg dowodzenia sztabu dywizji, to w następnym etapie nie będą dowodzone.

Autor zmusza graczy (ale nie młotkiem) do pilnowania łańcucha dowodzenia.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10379
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

5. czy odtwarzanie wyeliminowanych jednostek kosztuje punkty uzupełnień? jeżeli tak to czy za odtworzenie jednostki 3 poziomowej musimy wydać 2 punkty uzupełnień?
Rozdział V, punkt B, podpunkt 15. Żeton uzupełnień kładzie się na dowolnym osłabionym oddziale.
Odtwarzanie oddziałów nie wymaga uzupełnień i traktowane jest jak zbieranie rozproszonych oddziałów.

Reasumując: odtworzenie oddziału nie wymaga punktów uzupełnień. Wymaga tego wzmocnienie osłabionego oddziału do pełnej siły.
6. czy uzupełnienie jednostki 3 poziomowej mającej 1 poziom siły, za 1 punkt uzupełnień podniesie ją do pełnego stanu, czy na drugi poziom, jeżeli tylko o jeden poziom, to czy można w jednej turze kosztem dwóch punktów uzupełnień przywrócić jej pełny stan?
W tej grze (Wkra 1920) gracz bolszewicki nie może uzupełniać oddziałów (bolszewicy nie uzyskują uzupełnień). gracz polski ma 11 dywizję, której osłabiony pułk na najniższym poziomie można uzupełnić.
7. jeżeli odtwarzanie jednostek nie wymaga punktów uzupełnień to czy jednostki bolszewickie mogą być odtwarzane?
Patrz wyżej. Odtwarzanie nie wymaga punktów uzupełnień.
8. kto przemieszcza nadliczbowe jednostki które znalazły się na stosie - właściciel czy przeciwnik? (R12.5)
W 12.5 wyraźnie pisze, że gracz przeciwny.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
panMaks
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2019, 11:21
Lokalizacja: Warszawa/Białystok
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: panMaks »

Karel W.F.M. Doorman pisze: poniedziałek, 7 sierpnia 2023, 14:54
6. czy uzupełnienie jednostki 3 poziomowej mającej 1 poziom siły, za 1 punkt uzupełnień podniesie ją do pełnego stanu, czy na drugi poziom, jeżeli tylko o jeden poziom, to czy można w jednej turze kosztem dwóch punktów uzupełnień przywrócić jej pełny stan?
W tej grze (Wkra 1920) gracz bolszewicki nie może uzupełniać oddziałów (bolszewicy nie uzyskują uzupełnień). gracz polski ma 11 dywizję, której osłabiony pułk na najniższym poziomie można uzupełnić.
Czyli używam dwóch żetonów na jednostkę 11DP o jednym poziomie i na koniec etapu jest już w pełnym stanie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”