Łódź 1914 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Bormac
Adjudant
Posty: 240
Rejestracja: niedziela, 24 września 2006, 23:43
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 7 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Bormac »

Raleen pisze: środa, 6 stycznia 2021, 13:04 Łódź 1914 (TiS) – komentarz do zasad

9. Ruch artylerii
Jeden z nielicznych oryginalnych podrozdziałów w zasadach gry (w stosunku do WB-95). Artyleria ma szyk marszowy i ogniowy. W marszowym porusza się, w ogniowym strzela. Zmiana szyku na inny to 1 punkt ruchu. Jak była w szyku ogniowym, to może zmienić szyk na transportowy, przemieścić się i znowu zmienić szyk na ogniowy. Za to, jeśli artyleria zostanie zmuszona w wyniku walki do wycofania, a była w szyku ogniowym, to ulega eliminacji. To ostatnie rozwiązanie, biorąc pod uwagę skalę gry, należy uznać niewątpliwie za przesadzone.
To nie jest nowy podrozdział, stworzony dla "systemu" pierwszowojennego. Artyleria w szyku marszowym i bojowym już od jakiegoś czasu pojawia się w WB-95 - nie wiem dokładnie od kiedy, ale w moim egzemplarzu Desert Rats ten rozdział jak najbardziej jest. Różnica jest przy kwestii wycofania - "Wycofująca się po walce artyleria przechodzi automatycznie w ugrupowanie marszowe. [8.78]".
"If you are going through hell, keep going."
Winston Churchill
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: brathac »

Karel W.F.M. Doorman pisze: środa, 6 stycznia 2021, 21:20 Co do Odb: Zalewski do scenariusza "11 listopada" wstawił dwie brygady pospolitego ruszenia o których ja pojęcia nie miałem.
A ich czasem nie było u Ewerta w 4 Armii w 14 Korpusie?
1 i 2 Brygada Strzelców, jedna z Łodzi, druga z Radomia.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

brathac pisze: czwartek, 7 stycznia 2021, 10:19
Karel W.F.M. Doorman pisze: środa, 6 stycznia 2021, 21:20 Co do Odb: Zalewski do scenariusza "11 listopada" wstawił dwie brygady pospolitego ruszenia o których ja pojęcia nie miałem.
A ich czasem nie było u Ewerta w 4 Armii w 14 Korpusie?
1 i 2 Brygada Strzelców, jedna z Łodzi, druga z Radomia.
Strzelcy to strzelcy, opołczenije to opołczenije. 14. Korpus dostał na początku 2. Brygadę Strzelców. 1. brygada weszła na początku nominalnie w skład 2 Armii.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Błędy w sieci kolejowej na mapie Łodzi.

1) brak rozdzielenia kolei na normalno- i szerokotorową.
2) linia Lublin - Rozwadów jest na mapie, oddana chyba w grudniu 1914 roku, choć akurat odcinek do Kraśnika już mógł być,
3) linia kolejowa Warszawa Wschód - Mława - Malbork pociągnięta poza twierdzą Modlin,
4) linia kolejowa Chełm - Brześć Litewski dociągnięta z Chełma tylko do Włodawy (taki stan jak dzisiaj, po ustaleniu nowych granic).
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Zagraliśmy z Tomkiem Czerwińskim i Leliwą prawie cały etap scenariusza "Łódź". Odradzam kupno tej gry. Patrząc na ten scenariusz i tabelę walki gra jest niegrywalna.
Moim zdaniem grę da się doprowadzić do porządku tylko przez zmianę tabeli walki i zmianę zasad walki jako takich.
Reszta w recenzji Hexmagazynka.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Raleen »

Karel W.F.M. Doorman pisze: niedziela, 7 lutego 2021, 22:11 Zagraliśmy z Tomkiem Czerwińskim i Leliwą prawie cały etap scenariusza "Łódź". Odradzam kupno tej gry. Patrząc na ten scenariusz i tabelę walki gra jest niegrywalna.
Moim zdaniem grę da się doprowadzić do porządku tylko przez zmianę tabeli walki i zmianę zasad walki jako takich.
Reszta w recenzji Hexmagazynka.
Dzięki za opinię. Zachodzę w głowę co też oni porobili w tej grze, bo przecież system WB-95, co by o nim nie sądzić, jest jakoś tam grywalny, w tym sensie, że da się w te gry grać.
A ta gra opiera się na tym systemie, właściwie jest jego kopią.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Tabela walki. Poza tym same zasady dotyczące walki nie pasują do sytuacji. Kiedyś temu grałem sam w Okrążenie Wrocławia. Za Chiny nie mogłem wyjść Sowietami z przyczółków. Zagrałem jeszcze raz. Zasady walki zmieniłem, tabela (starsza) została. Gra zaczęła działać.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

W moim przekonaniu Zalewski trzyma się jakichś tam zasad nawet, jeśli nie pozwalają na normalną rozgrywkę. To, że są proste niczego nie zmienia. Może być proste i nie działać, bo nie pasuje.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: swampgoblin »

Bormac pisze: czwartek, 7 stycznia 2021, 09:25
Raleen pisze: środa, 6 stycznia 2021, 13:04 Łódź 1914 (TiS) – komentarz do zasad

9. Ruch artylerii
Jeden z nielicznych oryginalnych podrozdziałów w zasadach gry (w stosunku do WB-95). Artyleria ma szyk marszowy i ogniowy. W marszowym porusza się, w ogniowym strzela. Zmiana szyku na inny to 1 punkt ruchu. Jak była w szyku ogniowym, to może zmienić szyk na transportowy, przemieścić się i znowu zmienić szyk na ogniowy. Za to, jeśli artyleria zostanie zmuszona w wyniku walki do wycofania, a była w szyku ogniowym, to ulega eliminacji. To ostatnie rozwiązanie, biorąc pod uwagę skalę gry, należy uznać niewątpliwie za przesadzone.
To nie jest nowy podrozdział, stworzony dla "systemu" pierwszowojennego. Artyleria w szyku marszowym i bojowym już od jakiegoś czasu pojawia się w WB-95 - nie wiem dokładnie od kiedy, ale w moim egzemplarzu Desert Rats ten rozdział jak najbardziej jest. Różnica jest przy kwestii wycofania - "Wycofująca się po walce artyleria przechodzi automatycznie w ugrupowanie marszowe. [8.78]".
Zdaję się, że już w Moskwie 1941 był szyk marszowy artylerii. I był potem stosowany sukcesywnie w kolejnych grach.

Raleen pisze: środa, 6 stycznia 2021, 13:04
7. Opuszczanie wrogiej strefy kontroli
W podrozdziale 6.3 przewidziano, że opuszczenie wrogiej strefy kontroli kosztuje 1 punkt ruchu. To pewne novum jeśli chodzi o gry TiS (przynajmniej dawniej takiego rozwiązania nie stosowano; w grach zagranicznych jest ono natomiast często spotykane).

„Wydając PR na prowadzenie linii zaopatrzenia, wydajemy je zgodnie z kosztami ruchu dla jednostek niezmotoryzowanych”.
Koszt 1 punktu ruchu za opuszczenie wrogiej strefy kontroli, to żadna nowość. Przepis występuje już w drugiej edycji Stalingradu i w Budapeszcie. W WB-95 koszt ruchu przy prowadzeniu linii zaopatrzenia wydaje się jak dla jednostek zmotoryzowanych, chociaż tego nie pomieszali.
Jeśli ktoś chce grać w cokolwiek z WB-95, to polecam wywalenie oryginalnej tabeli walki przez okno i korzystać, z tej zamieszczonej tutaj. Testowałem i jest dużo lepsza. Podobnie jak nowa tabelka dezorganizacji. Pomaga też zniesienie bezwzględnego obowiązku ataku i granie z żetonami strzałek i ucieczki z W-39, tak jak pisze tam Karel W.F.M. Doorman.

viewtopic.php?f=40&t=138&hilit=wielkie+bitwy&start=75
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Można używać tabeli walki z Ardenów Dragona i grać tak jak ja pisałem.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Maćko
Sergent
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 13:18
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie Będzin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Maćko »

swampgoblin pisze: niedziela, 7 lutego 2021, 23:43

Jeśli ktoś chce grać w cokolwiek z WB-95, to polecam wywalenie oryginalnej tabeli walki przez okno i korzystać, z tej zamieszczonej tutaj.

viewtopic.php?f=40&t=138&hilit=wielkie+bitwy&start=75

Zdecydowanie polecam. Używam od dawna.

Kiedy recka na Heksmagazynku?
W oczach mu męty i w głowie mu męty,
Tu i tam biega szalony.
- Warusie - woła - Warusie przeklęty!
Oddaj mi moje legiony!
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Leliwa »

Musim w trzech się zebrać i odbyć sąd przy mikrofonach nad ta pozycją, która zajęłam nam kilka bezcennych godzin życia, które można by poświecić np. na koncert Zenka Martyniuka. Gwoli porządku, w przesuwaniu żetonów uczestniczył tez podchorąży Mateusz. Generał Litzmann w tym wydaniu nigdy nie doszedłby nawet do Łowicza, nie mówiąc o Łodzi. Zależy to od przeważnie głównego producenta, czyli PzkfwII.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Toż przecież ja proponowałem taki zdalny sąd.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Leliwa »

Karel W.F.M. Doorman pisze: wtorek, 9 lutego 2021, 12:27 Toż przecież ja proponowałem taki zdalny sąd.
Nie neguję, ale ars longa, vita brevis. Gadałeś o Bataan gdy spotkaliśmy się twarza w twarz i czasu nie było, więc będzie to dobry pretekst do kolejnego wspólnego gadania przy mikrofonach (i nie jedyny, bo tak byłoby najlepiej, trzeba też o czym przyjemniejszym zagaić). Mam nadzieję, że Tomek znajdzie czas.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Sous-lieutenant
Posty: 486
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 890 times
Been thanked: 290 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: bartek_sanok »

PO 27 latach gdy ostatni raz zagrałem w Tannenberg "Dragona", widząc te grę nabrałem wielkiej ochoty na zakup Tannenbergu i Łodzi z TiS, ale Wasze oceny poważnie ostudziły zapał, czy naprawdę jest aż tak źle. Czy ktoś jeszcze grał w te gry i ma równie negatywne oceny?
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”