Łódź 1914 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

bartek_sanok pisze: środa, 11 stycznia 2023, 13:59 PO 27 latach gdy ostatni raz zagrałem w Tannenberg "Dragona", widząc te grę nabrałem wielkiej ochoty na zakup Tannenbergu i Łodzi z TiS, ale Wasze oceny poważnie ostudziły zapał, czy naprawdę jest aż tak źle. Czy ktoś jeszcze grał w te gry i ma równie negatywne oceny?
Dej se spokój. Szkoda pieniędzy. To się nie nadaje do gry bez przeróbek.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: dbj »

Gra nie pozwala odwzorować dynamiki operacji Łódzkiej. Chyba, że my nie potrafimy grać... ale, jak nawet obejrzy się gameplay na kanale "Wojna na planszy", to nawet tam, prowadzący stosuje przesunięcie za koncentrację dywizji Niemieckich, co jest niezgodne z przepisami tej gry. Zaadaptowana z WB-95 mechanika nie sprawdza się w starciach na froncie wschodnim I WŚ. Czyli dostajemy mapę, żetony i... nad resztą trzeba się samemu pochylić.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Sous-lieutenant
Posty: 486
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 890 times
Been thanked: 290 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: bartek_sanok »

dbj pisze: środa, 11 stycznia 2023, 23:38 Gra nie pozwala odwzorować dynamiki operacji Łódzkiej. Chyba, że my nie potrafimy grać... ale, jak nawet obejrzy się gameplay na kanale "Wojna na planszy", to nawet tam, prowadzący stosuje przesunięcie za koncentrację dywizji Niemieckich, co jest niezgodne z przepisami tej gry. Zaadaptowana z WB-95 mechanika nie sprawdza się w starciach na froncie wschodnim I WŚ. Czyli dostajemy mapę, żetony i... nad resztą trzeba się samemu pochylić.
Może przepisy z "Tannenbergu" Dragona lepiej by się nadały? Ale chyba się zdecyduję na zakup, z ciekawości, sentymentu i ewentualnej możliwości dyskusji tutaj! :-)
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Raleen »

Dla mnie największym "przebojem" było to, że wg tabeli walki w tej grze przy stosunku 1:1 atakuje się łatwiej niż przy stosunku 2:1. Zaprawdę Wojciech Zalewski odkrywa, nowe, dotąd nieznane prawidła sztuki wojennej :lol: . Ale nie zniechęcam, koniecznie podziel się wrażeniami jak gra trafi w Twoje ręce. Zresztą TiS chyba liczy na takich klientów, co to z ciekawości, sentymentu i kierując się względną taniością gry kupią, a potem będą intensywnie przerabiać, usiłując cokolwiek z tego wydobyć i przekonując siebie samych i innych, że nie wyrzucili pieniędzy w błoto ;).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Sous-lieutenant
Posty: 486
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 890 times
Been thanked: 290 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: bartek_sanok »

Raleen pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 08:27 Dla mnie największym "przebojem" było to, że wg tabeli walki w tej grze przy stosunku 1:1 atakuje się łatwiej niż przy stosunku 2:1. Zaprawdę Wojciech Zalewski odkrywa, nowe, dotąd nieznane prawidła sztuki wojennej :lol: . Ale nie zniechęcam, koniecznie podziel się wrażeniami jak gra trafi w Twoje ręce. Zresztą TiS chyba liczy na takich klientów, co to z ciekawości, sentymentu i kierując się względną taniością gry kupią, a potem będą intensywnie przerabiać, usiłując cokolwiek z tego wydobyć i przekonując siebie samych i innych, że nie wyrzucili pieniędzy w błoto ;).
Zatem zdecyduję się na zakup! Jeśli pozwoli mi to zapomnieć o polityce to czas spędzony na przerabianiu przepisów i graniu przekona mnie, że to doskonale wydane pieniądze! ;-)
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

bartek_sanok pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 07:43
dbj pisze: środa, 11 stycznia 2023, 23:38 Gra nie pozwala odwzorować dynamiki operacji Łódzkiej. Chyba, że my nie potrafimy grać... ale, jak nawet obejrzy się gameplay na kanale "Wojna na planszy", to nawet tam, prowadzący stosuje przesunięcie za koncentrację dywizji Niemieckich, co jest niezgodne z przepisami tej gry. Zaadaptowana z WB-95 mechanika nie sprawdza się w starciach na froncie wschodnim I WŚ. Czyli dostajemy mapę, żetony i... nad resztą trzeba się samemu pochylić.
Może przepisy z "Tannenbergu" Dragona lepiej by się nadały? Ale chyba się zdecyduję na zakup, z ciekawości, sentymentu i ewentualnej możliwości dyskusji tutaj! :-)
Polecam moj klon do Tannenbergu o całym froncie rosyjskim w 1914. Tylko cierpliwości , bo jeszcze musze z raz zagrac by wiedziec jakie przepisy pozmieniac.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Sous-lieutenant
Posty: 486
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 890 times
Been thanked: 290 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: bartek_sanok »

Twój klon Tannenbergu jest oparty o mapę i żetony z Dragona czy TS? Bo jeśli z TS to tym bardziej warto kupić tę grę, aby móc zastosować Twoje zmiany. Tannenberg Dragona na Allegro jest od 500 do 999 PLN za sztukę!!!
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Leliwa »

bartek_sanok pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 10:32 Twój klon Tannenbergu jest oparty o mapę i żetony z Dragona czy TS? Bo jeśli z TS to tym bardziej warto kupić tę grę, aby móc zastosować Twoje zmiany. Tannenberg Dragona na Allegro jest od 500 do 999 PLN za sztukę!!!
Z tego co wiem to koncepcje Sławkowe są zdecydowanie przed-TiSowe i mapy też oparte na dragonowskich wersjach. Co do obecnych cen Tannenbergu na allegro, to ktoś próbuje zrobić w bambuko nabywców.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

bartek_sanok pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 10:32 Twój klon Tannenbergu jest oparty o mapę i żetony z Dragona czy TS? Bo jeśli z TS to tym bardziej warto kupić tę grę, aby móc zastosować Twoje zmiany. Tannenberg Dragona na Allegro jest od 500 do 999 PLN za sztukę!!!
Stary dobry Góralski ;-) Czyli Dragon. Nie zastosujesz zasad dragonowskich do TiSa z uwagi na żetony. Po pierwsze na żetonach Dragona jest efektywność. I sa sztaby korpusów o okreslonych właściwościach.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Sous-lieutenant
Posty: 486
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 890 times
Been thanked: 290 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: bartek_sanok »

Karel W.F.M. Doorman pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 12:31
bartek_sanok pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 10:32 Twój klon Tannenbergu jest oparty o mapę i żetony z Dragona czy TS? Bo jeśli z TS to tym bardziej warto kupić tę grę, aby móc zastosować Twoje zmiany. Tannenberg Dragona na Allegro jest od 500 do 999 PLN za sztukę!!!
Stary dobry Góralski ;-) Czyli Dragon. Nie zastosujesz zasad dragonowskich do TiSa z uwagi na żetony. Po pierwsze na żetonach Dragona jest efektywność. I sa sztaby korpusów o okreslonych właściwościach.
Cholera.... Trzeba zatem szukać żetonów i instrukcji, bo mapę chyba mam...
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: dbj »

bartek_sanok pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 07:43 Może przepisy z "Tannenbergu" Dragona lepiej by się nadały? Ale chyba się zdecyduję na zakup, z ciekawości, sentymentu i ewentualnej możliwości dyskusji tutaj! :-)
Z podobnych pobudek nabyliśmy "Łódź 1914". Zanim gra się ukazała, to spadła na nią spora krytyka ze względu na ilustrację okładki. Po wielu, wielu latach całkowitego rozbratu z produktami TiS-u, namówiłem Tomka na zakup gry. Pomyśleliśmy, że ocenimy grę nie po samej okładce. Czas do tego wydawał się idealny. Oglądane w internecie produkty tego wydawcy wydawały się dobre. Sztancowane żetony, na grubym kartonie, z matowym lakierem, całkiem udane pod względem graficznym mapy, nawet ciekawe tytuły. Tylko brakowało obiektywnych relacji z rozgrywek.

Końcowy efekt naszego "sprawdzam" jest taki, że nawet nie możemy skończyć recenzji gry. Nie wypada nam po jednej, czy dwóch niepełnych partiach recenzować gry, a niestety nie ma chętnych, żeby w Łódź pograć. Powodów jest wiele. Pierwszym z nich jest długi i monotonny setup. Dostajemy ok. 400 żetonów, w tym część do scenariusza łączącego Łódź z Tannenbergiem. Zastosowane kolory armii i różne ich odcienie (to efekt mocno średniego druku), a także kolory nr dywizji zupełnie nie pomagają w segregacji żetonów. Co z tego, że przepisy są znane (WB-95), jak po lekturze wprowadzonych zmian i przepisów specjalnych powstaje szereg pytań, które koniecznie trzeba skonsultować z wydawnictwem? I jak już poświęcimy czas na segregacje, rozłożenie, doprecyzowanie przepisów, to po dwóch etapach orientujemy się, że postępy na planszy nie odpowiadają Operacji Łódzkiej. W międzyczasie mamy czas na przyjrzenie się szczegółom wykonania - na żetonach druk nieostry, ikonki żołnierzy z pikselozą, przesunięcia przy sztancowaniu, dwie połówki mapy w różnych odcieniach, specyficzne tłumaczenie na ang. wyrażenia "duża rzeka".

Natomiast od zakupu nie zniechęcam, bo to zawsze zgrabne magnetyczne pudełko, w którym są dwie kostki, żetony, zręby zasad i mapa, która łączy się z Tannenbergiem TiS-u.
Może ktoś znajdzie w tej grze coś, czego ja, a nawet prawie cała redakcja Heksmagazynka nie znalazła?
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
j1023
Adjudant
Posty: 231
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 120 times
Been thanked: 47 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: j1023 »

A ja czekam na Waszą recenzję już długo. WB95? a nie miało być WB48?

PS Swoją drogą skąd takie nazwy systemów?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

bartek_sanok pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 13:02
Karel W.F.M. Doorman pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 12:31
bartek_sanok pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 10:32 Twój klon Tannenbergu jest oparty o mapę i żetony z Dragona czy TS? Bo jeśli z TS to tym bardziej warto kupić tę grę, aby móc zastosować Twoje zmiany. Tannenberg Dragona na Allegro jest od 500 do 999 PLN za sztukę!!!
Stary dobry Góralski ;-) Czyli Dragon. Nie zastosujesz zasad dragonowskich do TiSa z uwagi na żetony. Po pierwsze na żetonach Dragona jest efektywność. I sa sztaby korpusów o okreslonych właściwościach.
Cholera.... Trzeba zatem szukać żetonów i instrukcji, bo mapę chyba mam...
Mam moduł vassala. A jakby co, to się możemy umówić, jak na ziomali (Rzeszów) przystało. ;-)
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Sous-lieutenant
Posty: 486
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 890 times
Been thanked: 290 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: bartek_sanok »

Karel W.F.M. Doorman pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 15:02
bartek_sanok pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 13:02
Karel W.F.M. Doorman pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 12:31
bartek_sanok pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 10:32 Twój klon Tannenbergu jest oparty o mapę i żetony z Dragona czy TS? Bo jeśli z TS to tym bardziej warto kupić tę grę, aby móc zastosować Twoje zmiany. Tannenberg Dragona na Allegro jest od 500 do 999 PLN za sztukę!!!
Stary dobry Góralski ;-) Czyli Dragon. Nie zastosujesz zasad dragonowskich do TiSa z uwagi na żetony. Po pierwsze na żetonach Dragona jest efektywność. I sa sztaby korpusów o okreslonych właściwościach.
Cholera.... Trzeba zatem szukać żetonów i instrukcji, bo mapę chyba mam...
Mam moduł vassala. A jakby co, to się możemy umówić, jak na ziomali (Rzeszów) przystało. ;-)
Szczerze? Bardzo chętnie, ale nie miałem styczności z Vassalem, chociaż z 8 lat temu właśnie z jego powodu zarejestrowałem się na tym forum, ale potem coś zabrakło czasu.... I czy nie ma z nim problemów na Windows 10 Home?
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: dbj »

j1023 pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 14:55 A ja czekam na Waszą recenzję już długo. WB95? a nie miało być WB48?

PS Swoją drogą skąd takie nazwy systemów?
Jeżeli chodzi o mnie, to chcę jeszcze raz zagrać, a trudno mi znaleźć przeciwnika.

Jest tak mało zmian w WB48, że to w zasadzie ten sam system co WB95. "Tannenberg 1914" TiS-u był sygnowany jako WB95, a można te dwie gry łączyć.

WB95 Wielkie Bitwy 1939 - 1945
WB48 Wielkie Bitwy 1914 - 1918
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”