Łódź 1914 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Darth Simba pisze: czwartek, 10 grudnia 2020, 19:59 To może przypomnisz jakich "argumentów" przeciwko "Ardenom 1940" używałeś.
W dragonowskich Ardenach najbardziej wnerwiające były "mostki" - ustawianie oddziałów jeden za drugim co blokowało pościg. W TiSowskie Ardeny nie grałem.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: TommyGn »

Darth Simba pisze: czwartek, 10 grudnia 2020, 19:59
TommyGn pisze: wtorek, 8 grudnia 2020, 21:01
Maćko pisze: wtorek, 8 grudnia 2020, 17:42 No dobra...temat znany od lat, ale powiedzcie mię dlaczego to się sprzedaje i powstają nowe "wydmuszki"?! To jest niemożliwe, przecież jest rynek, fora, facebook, jak te gry w ogóle się utrzymują na rynku... Niepojęte w dzisiejszych czasach...
Korzystają z tego, że praktycznie nie mają konkurencji w Polsce. Do tego jeszcze windują ceny - było 50, teraz jest 70-80 zł. Ich fanatycy dalej kupują [miałem kiedyś dyskusję z takimi, co do Ardennes 1940 - żadne argumenty nie docierały] . I jeszcze obcokrajowcy się łapią na ładne okładki.
To może przypomnisz jakich "argumentów" przeciwko "Ardenom 1940" używałeś.
Apogeum dyskusji z "wyznawcami" było na innym forum. Tłumaczyłem, że "Ardeny 1940", pod względem historycznym to już jest wał ze strony Zalewskiego, w stosunku do kupujących. WZ poszedł po linii najmniejszego oporu, zmieniając tylko kolory mapy z Ardenów 1944. .... c.d.n.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: czarek0402 »

Sceptycznie podchodzę do odgrzewanych kot...tytułów jak Ardeny 1940, Ardeny 2024, Waterloo 2024, Borodino 2024... :|
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: swampgoblin »

TommyGn pisze: czwartek, 10 grudnia 2020, 21:47 Apogeum dyskusji z "wyznawcami" było na innym forum. Tłumaczyłem, że "Ardeny 1940", pod względem historycznym to już jest wał ze strony Zalewskiego, w stosunku do kupujących. WZ poszedł po linii najmniejszego oporu, zmieniając tylko kolory mapy z Ardenów 1944. .... c.d.n.
"Fajnie", że w "Ardenach 1940" nie ma Sedanu, a przecież to kawałek na południe od lewego dolnego rogu mapy. Tą mapą to przecież 3 gry obskoczyli, bo jeszcze "Ardeny 2024" wspomniane.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: TommyGn »

swampgoblin pisze: czwartek, 10 grudnia 2020, 22:47
TommyGn pisze: czwartek, 10 grudnia 2020, 21:47 Apogeum dyskusji z "wyznawcami" było na innym forum. Tłumaczyłem, że "Ardeny 1940", pod względem historycznym to już jest wał ze strony Zalewskiego, w stosunku do kupujących. WZ poszedł po linii najmniejszego oporu, zmieniając tylko kolory mapy z Ardenów 1944. .... c.d.n.
"Fajnie", że w "Ardenach 1940" nie ma Sedanu, a przecież to kawałek na południe od lewego dolnego rogu mapy. Tą mapą to przecież 3 gry obskoczyli, bo jeszcze "Ardeny 2024" wspomniane.
Dokładnie. Brak Sedanu całkowicie wypacza historię. Ale "wyznawcom" to RYBKA. Bo mają WOLNOŚĆ.
Grzechami pierworodnym dragonowskich Ardenów był brak możliwości wysadzania mostów, brak trybu marszowego i brak maskowania. Pomijając już inne mniejsze czy większe - np. moim zdaniem niedoszacowanie amerykanów.
Więc w Ardenach zarówno 1940 jak i 1944 nie ma oddanej specyfiki natarcia w takim terenie, gdzie kolumny zmotoryzowane rozciągały się nawet na dziesiątki kilometrów. Więc można przepchać drogą nawet 2 dywizje pancerne i ustawić je potem do ataku.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: dbj »

Wracam do tematu właściwej gry czyli "Łódź 1914".
PzKpfw II pisze: czwartek, 10 grudnia 2020, 18:11 Coś się dziś wykluło, jedyne czego trzeba to nieco cierpliwości w celu rozwiania wątpliwości ;)
Redakcja Hexmagazine będzie miała swój egzemplarz. Najpierw powinien trafić do mnie, jak zrobię z nim to co trzeba ;) to podzielę się wrażeniami i prześlę do Sławka. Potem może jeszcze ktoś ten egzemplarz dostanie, a na końcu może urodzi się jakaś recenzja.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

dbj pisze: czwartek, 10 grudnia 2020, 23:19 Wracam do tematu właściwej gry czyli "Łódź 1914".
PzKpfw II pisze: czwartek, 10 grudnia 2020, 18:11 Coś się dziś wykluło, jedyne czego trzeba to nieco cierpliwości w celu rozwiania wątpliwości ;)
Redakcja Hexmagazine będzie miała swój egzemplarz. Najpierw powinien trafić do mnie, jak zrobię z nim to co trzeba ;) to podzielę się wrażeniami i prześlę do Sławka. Potem może jeszcze ktoś ten egzemplarz dostanie, a na końcu może urodzi się jakaś recenzja.
Proponuję, byśmy się wrażeniami podzielili jednocześnie.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: swampgoblin »

TommyGn pisze: czwartek, 10 grudnia 2020, 23:17 Dokładnie. Brak Sedanu całkowicie wypacza historię. Ale "wyznawcom" to RYBKA. Bo mają WOLNOŚĆ.
Grzechami pierworodnym dragonowskich Ardenów był brak możliwości wysadzania mostów, brak trybu marszowego i brak maskowania. Pomijając już inne mniejsze czy większe - np. moim zdaniem niedoszacowanie amerykanów.
Więc w Ardenach zarówno 1940 jak i 1944 nie ma oddanej specyfiki natarcia w takim terenie, gdzie kolumny zmotoryzowane rozciągały się nawet na dziesiątki kilometrów. Więc można przepchać drogą nawet 2 dywizje pancerne i ustawić je potem do ataku.
Generalnie w WB-95 mało co jest oddane. Podstawiasz dowolne żetony i wszystko lata po planszy jak głupie. Kiedyś rozstawiłem sobie "Stalingrad" TiS-u. Cuda można tam Niemcami wyczyniać, zwłaszcza w pierwszym scenariuszu. Zaopatrzenie jest, dowodzenie jest, można śmiało jechać stepem szerokim. I siedzi się tak, liczy te stosunki, tu dwa punkciki artylerii do pełnego, tam jeden albo trzy i tyle. Różnice między armiami - znikome, tyle, że Niemcy w pułkach (w drugim wydaniu czołgi to chyba nawet w batalionach, kompania Tygrysów też musi być) a Sowieci w dywizjach i brygadach. W "Ardenach 1944-45" TiS-u też można śmiało sobie poczynać Tygrysami II po ardeńskich autostradach, bo jak powszechnie wiadomo, były do tego idealne. Nie byłem nigdy z zasady negatywnie do tych gier nastawiony, ale czego się nie dotknie i trochę przy tym pomyśli, to po prostu słabo to wychodzi. Nawet nigdy nie dodano jednostkom nieartyleryjskim współczynnika "siła w obronie". Za to gwiazdek - nie wiem, ja jeszcze 4 rodzaje poznałem, nie wiem jak jest teraz.

dbj ---> Zrobiliście zrzutę, czy wybebeszyliście konwój zaopatrzeniowy TiS-u? ;) Teraz to ta sztuka pół Polski objedzie. Wszyscy psioczą, a to na dziś najbardziej pożądana gra w tym kraju :)
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Darth Simba pisze: czwartek, 10 grudnia 2020, 19:59
TommyGn pisze: wtorek, 8 grudnia 2020, 21:01
Maćko pisze: wtorek, 8 grudnia 2020, 17:42 No dobra...temat znany od lat, ale powiedzcie mię dlaczego to się sprzedaje i powstają nowe "wydmuszki"?! To jest niemożliwe, przecież jest rynek, fora, facebook, jak te gry w ogóle się utrzymują na rynku... Niepojęte w dzisiejszych czasach...
Korzystają z tego, że praktycznie nie mają konkurencji w Polsce. Do tego jeszcze windują ceny - było 50, teraz jest 70-80 zł. Ich fanatycy dalej kupują [miałem kiedyś dyskusję z takimi, co do Ardennes 1940 - żadne argumenty nie docierały] . I jeszcze obcokrajowcy się łapią na ładne okładki.
To może przypomnisz jakich "argumentów" przeciwko "Ardenom 1940" używałeś.
Tylko parę rzeczy:
- W grze są cztery kompanie spadochronowe, która można dowolnie zrzucić na planszy. Historycznie były to dwie kompanie (11. i 10.) z III batalionu Pułku Piechoty Großdeutschland przerzucone samolotami Storch.
- W pierwszym rzucie brakuje 10 DPanc należącej do XIX Korpusu i Pułku Großdeutschland. Wygląda na to, że WZ odciął całe południowe skrzydło XIX Korpusu, które startowało z rejonu Echternach, bo mapa tego nie obejmuje (kończy się na Ettelbruck). 10 DPanc wchodzi w późniejszych etapach spoza mapy.
- WZ wykorzystał rysunek Panzer III z 5 cm KwK 39 L/60 z gry Kasserine 1943, tylko go pociemnił. W Kasserinie występuje 10 Dywizja Pancerna, a I batalion 7 pułku uzbrojony był w Panzer III z 5 cm KwK 39 L/60 - w Tunezji ten pułk rzeczywiście miał na uzbrojeniu Panzer III z 5 cm KwK 39 L/60. We Francji ich oczywiście nie było.
- Mapa z Ardenów 44 została dopasowana do 1940 roku. Problem polega na tym, że do rozegrania tej bitwy (czyli przemarsz przez Ardeny plus przeprawa pod Sedanem) brakuje południowej "części" mapy aż po rzekę Semois, no i oczywiście Sedanu.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: dbj »

swampgoblin pisze: piątek, 11 grudnia 2020, 00:02 dbj ---> Zrobiliście zrzutę, czy wybebeszyliście konwój zaopatrzeniowy TiS-u? ;) Teraz to ta sztuka pół Polski objedzie. Wszyscy psioczą, a to na dziś najbardziej pożądana gra w tym kraju :)
Chociaż to całkowicie zwyczajna historia, to w sprawie pozyskania gry przez redakcję, potrzymam Was w niepewności do czasu omówienia komponentów gry 😉.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ulysses pisze: piątek, 11 grudnia 2020, 08:13 Tylko parę rzeczy:
- W grze są cztery kompanie spadochronowe, która można dowolnie zrzucić na planszy. Historycznie były to dwie kompanie (11. i 10.) z III batalionu Pułku Piechoty Großdeutschland przerzucone samolotami Storch.
- W pierwszym rzucie brakuje 10 DPanc należącej do XIX Korpusu i Pułku Großdeutschland. Wygląda na to, że WZ odciął całe południowe skrzydło XIX Korpusu, które startowało z rejonu Echternach, bo mapa tego nie obejmuje (kończy się na Ettelbruck). 10 DPanc wchodzi w późniejszych etapach spoza mapy.
- WZ wykorzystał rysunek Panzer III z 5 cm KwK 39 L/60 z gry Kasserine 1943, tylko go pociemnił. W Kasserinie występuje 10 Dywizja Pancerna, a I batalion 7 pułku uzbrojony był w Panzer III z 5 cm KwK 39 L/60 - w Tunezji ten pułk rzeczywiście miał na uzbrojeniu Panzer III z 5 cm KwK 39 L/60. We Francji ich oczywiście nie było.
- Mapa z Ardenów 44 została dopasowana do 1940 roku. Problem polega na tym, że do rozegrania tej bitwy (czyli przemarsz przez Ardeny plus przeprawa pod Sedanem) brakuje południowej "części" mapy aż po rzekę Semois, no i oczywiście Sedanu.
Jak się zorientowałem w zakresie mapy od razu wiedziałem, że to nie jest gra Ardeny 1940. Słowo nie odpowiada rzeczy.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Maćko
Sergent
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 13:18
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie Będzin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Maćko »

Dramatu ciąg dalszy. Dzbanem i to turbo dzbanem jest ktoś kto robił instrukcję. W Łodzi widnieje przepis 12.0 o Sterowcach z Tannenbergu... Nawet nie wyciął tego w edycji... ja nie wiem czy nikt nie czyta tego co pisze tyIe osób? Edycja pliku word czy odt. to jest 15minut! Oczywiście klient zadowolony z zakupu.

https://www.youtube.com/watch?v=EzpzqRU ... bOlXl4wztc
W oczach mu męty i w głowie mu męty,
Tu i tam biega szalony.
- Warusie - woła - Warusie przeklęty!
Oddaj mi moje legiony!
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: swampgoblin »

Ten filmik to w ogóle jest turbo...
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: Mariusz »

Nawet nie wyciął tego w edycji...
Nie pierwszy to już raz takie rzeczy się zdarzają. Edycję robił pewnie sam Zalewski.

Szkoda czasu...
Alea iacta est.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Łódź 1914 (TiS)

Post autor: RAJ »

W Ardenach 1940 można dostać VP za zniszczenie jednostek rosyjskich.
W Tanenbergu w pierwszych słowach jest informacja, że system dotyczy WW2... itd itp.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”