Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

TommyGn pisze: czwartek, 19 listopada 2020, 19:16 To najgorsze przed Tobą. Rozpiska wojsk Franciszka Józefa. Prawie każda dywizja inna [ od 12 do 17 batalionów, 6 do dywizjonów], do tego brygady marszowe i landwery.
Z OULK wszystko jest banalnie proste.
Co do wojsk rosyjskich. Nie wiem teraz jaką artylerią miały poskładane pod Przemyślem 28 i 29 korpusy, ale na pewno w literaturze jest, że 26 i 27 miały swoją artylerię.
Rosjanie sporo rzeczy wstawiają do sieci. procentowo najwięcej. 26. Korpus dostał 27 mortirnyj artilerijskij diwizjon, (choć dla niego mobilizowano 26). Nie mam pojęcia jak na razie który dywizjon dostał 29 Korpus, ale wiem, że 29 dywizjon został przydzielony 17. Korpusowi. Jak widać towarzysze odpowiedzialni wiele wiedzą ;-)
Czy chan Nachiczewański ma właściwość BIERNY, zważywszy na to jak zachowywała się rosyjska kawaleria w Prusach, to i tak dużo.
Kawaleria rosyjska 1 fali ma efektywność "4", a nie "3". Żeby nie robić dywizji dwojakiego rodzaju.
Natomiast jej bierność pokaże w inny sposób. Mam wyobrażenie,ale jak to wyjdzie to zobaczymy.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Post autor: TommyGn »

Karel W.F.M. Doorman pisze: czwartek, 19 listopada 2020, 19:41
TommyGn pisze: czwartek, 19 listopada 2020, 19:16 To najgorsze przed Tobą. Rozpiska wojsk Franciszka Józefa. Prawie każda dywizja inna [ od 12 do 17 batalionów, 6 do dywizjonów], do tego brygady marszowe i landwery.
Z OULK wszystko jest banalnie proste.
Co do wojsk rosyjskich. Nie wiem teraz jaką artylerią miały poskładane pod Przemyślem 28 i 29 korpusy, ale na pewno w literaturze jest, że 26 i 27 miały swoją artylerię.
Rosjanie sporo rzeczy wstawiają do sieci. procentowo najwięcej. 26. Korpus dostał 27 mortirnyj artilerijskij diwizjon, (choć dla niego mobilizowano 26). Nie mam pojęcia jak na razie który dywizjon dostał 29 Korpus, ale wiem, że 29 dywizjon został przydzielony 17. Korpusowi. Jak widać towarzysze odpowiedzialni wiele wiedzą ;-)
Czy chan Nachiczewański ma właściwość BIERNY, zważywszy na to jak zachowywała się rosyjska kawaleria w Prusach, to i tak dużo.
Kawaleria rosyjska 1 fali ma efektywność "4", a nie "3". Żeby nie robić dywizji dwojakiego rodzaju.
Natomiast jej bierność pokaże w inny sposób. Mam wyobrażenie,ale jak to wyjdzie to zobaczymy.
Dla armii k-k, owszem wszystko gdzieś jest. Np tu
http://www.austro-hungarian-army.co.uk/
http://www.austro-hungarian-army.co.uk/oob.htm

https://www.austrianphilately.com/dixnut/dn0conts.htm
Tylko teraz przeliczaj tu siłę dywizji i brygad, jak każda inna.
--
Rosyjski 27 korpus miał z kolei 28 dywizjon. Natomiast czy korpusy 28 i 29 miały to mnie ciekawi, bo one były chyba ad hoc organizowane do blokady Przemyśla.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

TommyGn pisze: piątek, 20 listopada 2020, 02:57 --
Rosyjski 27 korpus miał z kolei 28 dywizjon. Natomiast czy korpusy 28 i 29 miały to mnie ciekawi, bo one były chyba ad hoc organizowane do blokady Przemyśla.
Z tego co znalazłem u Rosjan to nie. Sztaby tych korpusów były mobilizowane zgodnie z planem.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

X1

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Nie noszą lampasów, lecz szary ich strój.

Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

K.uK Truppen i Legioniści polscy (nie mylić z Legionami Piłsudskiego).

Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Post autor: Leliwa »

Nie było Legionów Piłsudskiego. Kiedy El Commandante grał sobie w szachy z Sosnkowskim w Zamku Dziewicy, to np. II Brygada krwawiła pod Rarańczą, a potem w ramach II Korpusu pod Kaniowem. Nie on ją stworzył i nie on ja dowodził. Równie prawdziwie można by powiedzieć "Legiony Hallera", ale obie wersje nie są prawdziwe. Nazwa prawidłowa to Legiony Polskie. Zaś ta formacja o której tu mowa to I Legion Polski potocznie zwany Puławskim.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

leliwa pisze: poniedziałek, 23 listopada 2020, 09:38 Nie było Legionów Piłsudskiego. Kiedy El Commandante grał sobie w szachy z Sosnkowskim w Zamku Dziewicy, to np. II Brygada krwawiła pod Rarańczą, a potem w ramach II Korpusu pod Kaniowem. Nie on ją stworzył i nie on ja dowodził. Równie prawdziwie można by powiedzieć "Legiony Hallera", ale obie wersje nie są prawdziwe. Nazwa prawidłowa to Legiony Polskie. Zaś ta formacja o której tu mowa to I Legion Polski potocznie zwany Puławskim.
Dlatego napisałem tak, jak napisałem. W 1914 nawet formalnie nie było jeszcze brygad. Stąd 1 pułk piechoty Legionów to późniejsza I Brygada Piłsudskiego, a "Żelazna Brygada" to 2 i 3 pułki piechoty Legionów czyli późniejsza II Brygada Hallera. Ale to dopiero 1915 rok, a my tu gramy w 1914.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Natomiast Legion Puławski to formacja stworzona przez obrażonych, którzy narozrabiali w Galicji i zabrali zabawki do Królestwa.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Tego w Tannenbergu nie było. Rosyjski batalion kolejowy i żetony przeszytych linii kolejowych (tu na rozstaw rosyjski, czyli 1524 mm).

Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Post autor: TommyGn »

Karel W.F.M. Doorman pisze: niedziela, 22 listopada 2020, 20:50 K.uK Truppen i Legioniści polscy (nie mylić z Legionami Piłsudskiego).
Piękna robota. Porównałem siły Landszturmu i popieram rozwiązanie - dwa pułki = 4 PS. Natomiast dziwią mnie wysokie współczynniki efektywności dywizji Honvedu. 20 i 23 H były wśród najgorzej sprawujących się w bitwie Lwowskiej. Natomiast za elitę autorzy OWA-W uważają pułki tyrolskich strzelców cesarskich, zarówno regularne 15, 96 i 122 brygady] jak i landwery [88, 121 br.].
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Post autor: Leliwa »

Karel W.F.M. Doorman pisze: poniedziałek, 23 listopada 2020, 09:55
leliwa pisze: poniedziałek, 23 listopada 2020, 09:38 Nie było Legionów Piłsudskiego. Kiedy El Commandante grał sobie w szachy z Sosnkowskim w Zamku Dziewicy, to np. II Brygada krwawiła pod Rarańczą, a potem w ramach II Korpusu pod Kaniowem. Nie on ją stworzył i nie on ja dowodził. Równie prawdziwie można by powiedzieć "Legiony Hallera", ale obie wersje nie są prawdziwe. Nazwa prawidłowa to Legiony Polskie. Zaś ta formacja o której tu mowa to I Legion Polski potocznie zwany Puławskim.
Dlatego napisałem tak, jak napisałem. W 1914 nawet formalnie nie było jeszcze brygad. Stąd 1 pułk piechoty Legionów to późniejsza I Brygada Piłsudskiego, a "Żelazna Brygada" to 2 i 3 pułki piechoty Legionów czyli późniejsza II Brygada Hallera. Ale to dopiero 1915 rok, a my tu gramy w 1914.
Będę jednak czepialski. W 1914 Piłsudski wcale nie chciał początkowo powstania Legionów, to był pomysł NKN-u skupiającego różne siły polityczne, a Sikorski był jednym z głównych organizatorów. Piłsudski tylko jako zwierzchnik Związku Strzeleckiego zgodził się z tym pomysłem, gdy zupełnie nie udały się jego plany powstańcze. Stad trudno wiązać jego nazwisko z Legionami tak jak Wybickiego i Dąbrowskiego ponad sto lat wcześniej we Włoszech. Wiadomo, że to oni dążyli od początku do powstania owych polskich "legii" w Italii.
Całość jednoznacznych skojarzeń "Piłsudski" = "Legiony" bierze się tu z późniejszej dość nachalnej propagandy. Wielu zresztą legionistów po wojnie miało jej dość.
Zaś po wyniku widać, że Preußische Kriegsakademie przy Unter den Linden ze swego absolwenta nie może być zadowolona.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

leliwa pisze: wtorek, 24 listopada 2020, 09:52 Będę jednak czepialski.

"K.uK Truppen i Legioniści polscy (nie mylić z Legionami Piłsudskiego)."

Tak przecież napisałem.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Zaznaczyłem heksy punktowane dla zwycięstwa (żółta gwiazdka bez cyferki). Może być słabo widać, więc je wymienię.:
1) Elbląg,
2) Malbork,
3) Tczew,
4) Grudziądz 1,
5) Grudziądz 2,
6) Toruń 1,
7) Toruń 2,
8) Włocławek,
9) Inowrocław,
10) Gniezno,
11) Poznań (miasto),
12) Jarocin,
13) Kalisz,
14) Gliwice,
15) Zabrze,
16) Chorzów/Bytom,
17) Katowice,
18) Tarnowskie Góry,
19) Sosnowiec,
20) Będzin,
21) Olkusz,
22) Częstochowa,
23) Łódź,
24) Braniewo,
25) Królewiec,
26) Boyen,
27) Kraków (miasto),
28) Skawina,
29) Tarnów,
30) Sucha Beskidzka,
31) Nowy Sącz,
32) Muszyna,
33) Bardejów,
34) Przełęcz Tylicka,
35) Przełęcz Dujawa,
36) Przełęcz Beskid Nad Ożanną,
37) Przełęcz Dukielska,
38) heks na południe od Przełęczy Dukielskiej,
39) heks na południe od Przełęczy Łupkowskiej,
40) Przełęcz Użocka,
41) heks na południe od Przełęczy Użockiej,
42) Przełęcz Tucholska,
43) heks na południe od Przełęczy Tucholskiej,
44) Przełęcz Beskid,
45) heks na południe od Przełęczy Beskid,
46) Przełęcz Wyszkowska,
47) heks na południe od Przełęczy Wyszkowskiej,
48) heks na południe od Pantyru,
49) Przełęcz Tatarska,
50) heks na południe od Przełęczy Tatarskiej,
51) Przemyśl (miasto),
52) Lwów (miasto).
53) Rzeszów.
Razem do zdobycia 53 punkty zwycięstwa do zdobycia przez Rosjan. Jak na razie zakładamy, ze 50/50 to remis. Większość PZ trzeba zdobywać na obrzeżach mapy. 0k. 20 PZ to przełęcze karpackie albo heksy na południe od nich, na krawędzi mapy. 8 PZ to Górny Śląsk i Zagłębie.

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5FE3CD96
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Post autor: TommyGn »

Po 2 punkty zwycięstwa za Toruń i Grudziądz, natomiast po jednym za też twierdze i ważne miasta - Królewiec, Poznań, Kraków, Przemyśl? To chyba w ogóle nie będzie się opłacało ich szturmować. Natomiast dużo za Śląsk i przełęcze [17], to chyba będzie wyraźne ukierunkowanie kierunków rosyjskiej ofensywy. Bo płn-zach kraniec to 7 PZ i zach to tylko 4, plus [2] za Włocławek i Inowrocław, które są po drodze. Tymczasem, głównym docelowym rosyjskim pomysłem na 1914 była ofensywa na Berlin. I dopiero gdy okazało się, jakie są różnice w klasie Niemców i Austriaków prym uzyskała ofensywa przez Karpaty na Węgry.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ostfront 1914 - Tannenberg (Zulu Wargames)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ten pierwszorzędny berliński cel był tak naprawdę drugorzędnym. Front Północno-Zachodni nie rozwinął pierwotnie dosłownie żadnej armii na kierunku berlińskim, a Front Południowo-Zachodni drugorzutową 9 Armię.
Śląsk był ważniejszy niż Berlin, a wtargnięcie na Nizinę Padańską mogło wyautować z wojny Austro-Wegry. Austriaków postrzegano jako wazniejszy człon trójporozumienia, skoro zdecydowano się na realizację wariantu Awstrija a nie Giermania.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”