Gry z cyklu Der Weltkrieg Series wydawnictwa SPW/Decision Games

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Muszyniak
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 16 times

Gry z cyklu Der Weltkrieg Series wydawnictwa SPW/Decision Games

Post autor: Muszyniak »

Witam.
Ostatnio przeglądając różne strony wydawnictw gier planszowych trafiłem na serię Der Weltkrieg wydawnictwa SPW/Decision Games.
Do tej pory wyszło 5 elementów umożliwiających rozegranie całego konfliktu z lat 1914-1918 w skali armia, korpus, dywizja, brygada:

1. Der Weltkrieg The Eastern Front 1914-1917
2. Der Weltkrieg The Western Front 1914-1918
3. Der Weltkrieg The Italian Front 1915-1918
4. Der Weltkrieg Osmanli Harbi. The Ottoman Fronts – 1914 to 1918
5. Der Weltkrieg The Grand Campaign - moduł umożliwiający połączenie wszystkich gier w całość, wzbogacony o ekonomię i gospodarkę.

Jak widziałem na zdjęciach można stworzyć z całości potężną mapę Europy ze wszystkimi frontami.
Łącznie 16 map, ok. 5600 żetonów (!).
Mam pytanie, czy ktoś z Was grał w którąś z tych gier?
Prosiłbym o ocenę, recenzję lub przemyślenia.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Gry z cyklu Der Weltkrieg Series wydawnictwa SPW/Decision Games

Post autor: dbj »

Ciekawie wyglądający monsterek, nie miałem okazji zapoznania się z tą pozycją. Osobiście mocno uważam na gry Decision Games, bo oprócz serii solo D-Day, które są prawie wszystkie bardzo dobre, inne tytuły mają różny poziom, a najsmutniejsze jest to, że ponownie wydawane gry po poprzednikach, np. SPI, często są gorsze od pierwowzorów z lat 70-90 ubiegłego wieku.

Chętnie poczytam o grze, jeżeli znajdzie się ktoś, kto w nią zagra.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Gry z cyklu Der Weltkrieg Series wydawnictwa SPW/Decision Games

Post autor: Leliwa »

Nawet ciekawe. Grałem w pierwsze kilka etapów scenariusza galicyjskiego. Istotne linii komunikacji i zaopatrzenie oraz dowodzenia. Przeszkadzał mi tam mechanizm wspólnego atakowania kawalerii piechotą i kawalerią, co sprawiało że nie mogłeś się wycofać swymi kawalerzystami, których siła w boju była niewielka. W ten sposób straciłem swa kawalerię koło Kraśnika i odsłoniłem skrzydło swego ugrupowania, które atakował Zygfryd. Podział mapy na krawędzie heksów a nie na heksy według terenu też ciekawy.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Muszyniak
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 16 times

Re: Gry z cyklu Der Weltkrieg Series wydawnictwa SPW/Decision Games

Post autor: Muszyniak »

Witam.
Patrząc na opinie i materiały w necie też słyszałem o tym nietypowym podejściu do podziału mapy. Dużo osób zaliczało to na plus. Generalnie opinie o systemie, z tego co widziałem, są dość dobre.
Mnie osobiście podoba się możliwość łączenia modułów. Lubię, gdy poszczególne części systemu pasują do siebie, a żetony mają jednakowy wygląd i nie są przypisane kolorem i opisem wyłącznie do jednej gry.
Stwarza to duże możliwości tworzenia hipotetycznych, alternatywnych scenariuszy albo wręcz przeciwnie, jeżeli gra sama tego nie spełnia, trzymanie się w czasie rozgrywki ścisłych realiów historycznych.
Aktualnie na Youtube ogladam tutoriale z tego systemu, by wyrobić sobie zdanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”