Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: karawanken »

Wczoraj rozstawiłem Ukraine 44 od MMP i faktycznie łatwiej było robić zdjęcia dzięki matowej planszy (wprawdzie robiłem jeszcze w świetle dziennym a nie pod lampa, która świeciła dokładnie na żetony).

https://1drv.ms/u/s!AodNQsQDKJ4zg_AxPFuMCiuTuLYbBw
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: anonim »

Jeśli te zdjęcie z San Marino przedstawia ustawienie początkowe oddziałów to na facebookowej stronie TiSu wygląda to zupełnie inaczej. Czekam na relacje z tej gry bo mnie też zainteresowała a zastanawiam się czy Niemcy są w stanie tam lokalnie kontratakować, czy przez całą grę będą tylko się cofać.
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: karawanken »

anonim pisze: niedziela, 7 czerwca 2020, 12:59 Jeśli te zdjęcie z San Marino przedstawia ustawienie początkowe oddziałów to na facebookowej stronie TiSu wygląda to zupełnie inaczej. Czekam na relacje z tej gry bo mnie też zainteresowała a zastanawiam się czy Niemcy są w stanie tam lokalnie kontratakować, czy przez całą grę będą tylko się cofać.
Jest to zdjęcie z bodajże 3 tury. Brytyjczycy przebili się przez linie fortyfikacji (swoją drogą traktuje je jako stałe mimo, że w instrukcji pisze, że powinny być czarne albo czerwone a te są żółte). Myślę, że Niemcy mają szansę kontrataków bo mają rezerwy, tylko nie wiadomo kiedy one wchodzą do gry (brak toru uzupełnień).
Awatar użytkownika
havoc00
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2012, 21:29
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: havoc00 »

I jak tam werdykt? Jak się San Marino ma do San Marino?
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: cadrach »

Myślę, że Niemcy mają szansę kontrataków bo mają rezerwy, tylko nie wiadomo kiedy one wchodzą do gry (brak toru uzupełnień)
Dobre, dobre. Wyglada to na nowe rozwiazanie oddajace mgle wojny.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: karawanken »

havoc00 pisze: niedziela, 14 czerwca 2020, 23:57 I jak tam werdykt? Jak się San Marino ma do San Marino?
U mnie niestety życie brutalnie weryfikuje potrzeby grania w jakiekolwiek gry.
lampon
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2017, 23:35
Been thanked: 1 time

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: lampon »

Mam pytanie odnośnie piechoty zmotoryzowanej/zmechanizowanej, wiadomo że nie może ona wchodzić na pola gór, bagien, a duże rzeki przekraczać może po mostach. Ale nie jest to trochę dziwne jak mam taką piechotę to co nie zajmę pozycji (w górach) na szczycie żeby mieć lepszą pozycję obronną, a ciężarówki zostają na tyłach (droga, wieś, miasto). Przecież nie jechali tymi ciężarówkami w pierwszej linii, tylko transportowali te oddziały na pozycje obronne/ataku albo dogodne miejsce do rozładunku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: Raleen »

lampon pisze: środa, 24 lutego 2021, 18:13 Mam pytanie odnośnie piechoty zmotoryzowanej/zmechanizowanej, wiadomo że nie może ona wchodzić na pola gór, bagien, a duże rzeki przekraczać może po mostach. Ale nie jest to trochę dziwne jak mam taką piechotę to co nie zajmę pozycji (w górach) na szczycie żeby mieć lepszą pozycję obronną, a ciężarówki zostają na tyłach (droga, wieś, miasto). Przecież nie jechali tymi ciężarówkami w pierwszej linii, tylko transportowali te oddziały na pozycje obronne/ataku albo dogodne miejsce do rozładunku.
Masz rację, powinno dać się wjechać również w taki teren, zwłaszcza gdy chodzi o heksy przylegające do innego terenu. Oczywiście powinno to kosztować odpowiednio dużo punktów ruchu.
Niedawno grałem w "Smoleńsk 1941", grę wydaną w tym systemie, choć już dawno temu. Tam np. na bagna jednostki zmotoryzowane, a także pancerne, mogą wchodzić, chociaż kosztuje to 8 punktów ruchu, czyli tyle ile wynosi ich ruchliwość.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
lampon
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2017, 23:35
Been thanked: 1 time

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: lampon »

Witam!
chciałem zapytać jaka tabela walki będzie będzie najlepsza do gier w WB. Czy te z gier TIS {obecne tabele}, czy tabela z gry Budapeszt. Wiem też że ktoś zrobił alternatywną tabele walki i ruchu do gier WB ale nie umiem do niej dotrzeć, może ktoś wie gdzie są te tabele do ściągnięcia?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10375
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2753 times

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

lampon pisze: piątek, 26 marca 2021, 18:03 Witam!
chciałem zapytać jaka tabela walki będzie będzie najlepsza do gier w WB. Czy te z gier TIS {obecne tabele}, czy tabela z gry Budapeszt. Wiem też że ktoś zrobił alternatywną tabele walki i ruchu do gier WB ale nie umiem do niej dotrzeć, może ktoś wie gdzie są te tabele do ściągnięcia?
Paradoksalnie ta z Ardenów Dragona.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
episodic
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: sobota, 22 sierpnia 2020, 18:51
Has thanked: 57 times
Been thanked: 42 times

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: episodic »

lampon pisze: piątek, 26 marca 2021, 18:03 Wiem też że ktoś zrobił alternatywną tabele walki i ruchu do gier WB ale nie umiem do niej dotrzeć
Jedna jest zaledwie stronę wcześniej: link
PzKpfw II

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: PzKpfw II »

Wczoraj rzucił mi się w oczy wpis na stronie TiS na FB dotyczący wydania gry Mława 1939 w tym systemie :D Niewiele jest mnie w stanie w sumie już zdziwić, jeżeli chodzi o Tititsu, ale jak przeczytałem, że zasady systemu nie zostały pod 1939 rok nawet lekko zmodyfikowane, to proponuję przyjmowanie zakładów na to, co następne ujrzy światło dzienne w WB-95. Stawiam na Tolka Banana!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: Raleen »

A ja czuję się jak bym wytyczał trendy na TiS :lol: Jakiś czas temu intensywnie dyskutowaliśmy na forum na temat "Pomorza 1939" i ani się obejrzeliśmy jak pojawiła się reedycja, zaś niedawno zajmowałem się (i nadal się zajmuję...) "Mławą 1939".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
malik
Caporal
Posty: 52
Rejestracja: sobota, 20 marca 2021, 19:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 40 times
Been thanked: 19 times

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: malik »

W tym przypadku ciężko mówić o tej grze jako Mława.
Choć zastanawia mnie ten ruch. Porzucenie całego systemu W39 by jeszcze raz sprzedać ten sam temat, który najbliższy sercom jak koszula?
Pytanie czy kampania wrześniowa w WB95 ma rację bytu? W takiej kombinowanej batalionowo-pułkowej skali? Mówię o sytuacji gdyby np wydawca ;) posiedział nad dopracowaniem zasad pod 39 rok?
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja

Post autor: swampgoblin »

malik pisze: środa, 7 kwietnia 2021, 00:09 W tym przypadku ciężko mówić o tej grze jako Mława.
Choć zastanawia mnie ten ruch. Porzucenie całego systemu W39 by jeszcze raz sprzedać ten sam temat, który najbliższy sercom jak koszula?
Pytanie czy kampania wrześniowa w WB95 ma rację bytu? W takiej kombinowanej batalionowo-pułkowej skali? Mówię o sytuacji gdyby np wydawca ;) posiedział nad dopracowaniem zasad pod 39 rok?
W-39 to już chyba dość dawno porzucono. WB-95 jest najprostszym z tych o II wojnie światowej, więc logiczne, że go w tym przypadku użyto. Jak zwykle, będzie pójście po najmniejszej linii oporu.
Miałaby rację bytu, gdyby WB-95 nie był prosty jak budowa cepa. Zasad pod wrzesień nie będzie, bo w WB-95 nie było nigdy zasad do poszczególnych bitew, tylko"instrukcja systemowa", na widok której flaki mi się już przewracają.
Kampanię wrześniową da się i w skali dywizyjnej zrobić, tylko trzeba mieć do tego spójną koncepcję, taką, która by jakoś realia historyczne oddawała. Ale to nie w TiS-ie.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”