Bastogne (MMP)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Bastogne (MMP)

Post autor: nexus6 »

Ostatnio rozpocząłem rozgrywkę w Bastogne i oto taki mały raporcik (gram aliantami, zielone żetony)
Literkami oznaczone są ważniejsze starcia.

Sytuacja po 4 turze:

Obrazek

Tura 1/10 (18 grudnia 44)
Przeciwnik zaczyna bardzo ostrożnie. Zbyt ostrożnie - moje zgrupowanie na wschodzie wokół Longvilly bezpiecznie wycofuje się. Jedyną odważniejszą akcją było zajęcie wsi na północnym wschodzie (A) przez wysuniętą do przodu piechotę zmotoryzowaną z KG v Bohm, co okazało się później tragiczne dla tej jednostki.

Tura 2/10 (19 grudnia 44)
Tryb road march zapewnia w tej grze sporą mobilność jednostkom, z której mój przeciwnik nie do końca zdawał sobie sprawy. Przybyłe jako posiłki 101 dywizja spa. podciągnęła pod front na południu broniąc się wzdłuż rzeczki i mostu (C) a na północy obskakując jak muchy z każdej strony samotną wrogą jednostkę we wsi (A), która dzielnie odpiera pierwszy atak (straty po obu stronach). Niemcy próbują zdobyć mostek (C). Jednocześnie trwają walki w centrum (B).

Tura 3/10 (20 grudnia 44)
Niemiecka jednostka próbuje się wyrwać ze wsi (A) na wschód. Teoretycznie szanse na to były, ale kości zdecydowały inaczej. Jednostka uległa zniszczeniu. Przeciwnikowi udaje się zdobyć mostek (C), ale nie posiada żadnych jednostek, które nie byłyby zaangażowane w walki, aby to przełamanie wykorzystać. W tej turze przeciwnik otrzymuje posiłki (KG v.Fallois) z południowego wschodu (wejście F), ale większość zdecydował użyć do przełamania mojej słabej obrony we wsi (D).

Tura 4/10 (21 grudnia 44)
Z frontu zostaje wycofana KG v.Bohm. Straty są tak duże, że przeciwnik nie otrzymuje żadnych punktów zwycięstwa (maks. 2). Niemcy otrzymują za to kolejne posiłki (KG Kunkel) z południa (wejście G). Udaje się im zniszczyć jedną jednostkę w miejscu (E) oraz otoczyć inną bardziej na wschód, która mimo dezorganizacji dzielnie się broni. KG v Falloise po rozbiciu mojej obrony we wsi (C) rusza na spotkanie KG Kunkel.

cdn
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Bastogne (MMP)

Post autor: Raleen »

Przyjrzałem się i bardzo podoba mi się skala gry (mam porównania jeszcze z dragonowego "Bastogne").

Czy dobrze mi się zdaje, czy Niemcom słabo idzie?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Bastogne (MMP)

Post autor: nexus6 »

Niemcom nie idzie najlepiej na wschodzie, ale w następnej turze dość silna grupa wychodzi także z północy i będę musiał coś z tym zrobić. Trzeba też wziąść pod uwagę skalę - tutaj jeden heks to ok. 400 metrów, ale wizualnie wygląda to jakby rzeczywiście byli daleko, choć w rzeczywistości Niemcy np. od południa nie zrobili aż tak znacznie większych postępów niż mój przeciwnik.
Warunki zwycięstwa są w tej grze następujące - Niemcy zdobywają punkty za kontrolowanie route A (na północy od wschodniej krawędzi mapy do zachodniej) 5 PZ , za kontrolowanie route B (od wschodu do zachodu przez środek mapy i Bastogne) 8 PZ lub za kontrolowanie route C na południu (też od wschodniej krawędzi do zachodniej) 4 PZ. Można też zdobyć punkty za kontrolowanie jakiegoś heksu w Bastogne ( 2PZ na turę). No i są też niewielkie punkty za małe straty w niektórych KG (max. 8 PZ). Tak więc mają tu kilka sposobów na osiągnięcie zwycięstwa (minimalne przy 11 PZ).
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Bastogne (MMP)

Post autor: nexus6 »

Ciąg dalszy rozgrywki.

Sytuacja na mapie w turze 7 (przed ruchem Niemców)

Obrazek

Po 4 turze sytuacja wydawała się być zupełnie pod kontrolą, ale następne tury pokazały, że nie jest tak różowo (kto wspominał, że Niemcom szło fatalnie?)
Na północy Niemcy ruszyli w dwóch kierunkach - główne uderzenie poszło na zachód wzdłuż victory route A a drugie, nie mniej groźne, na Bastogne. Niemcom udało się także przedrzeć jedną jednostką z południa do Bastogne. Na szczęście w wyniku kontrataku została zniszczona. Dzięki lotnictwu, które zaczeło się pojawiać udało mi się trochę stępić wrogie ostrze z południa. Niestety Niemcy mocno naciskają ze wschodu, z południowej części, gdzie ponoszę duże straty. Powoli wycofuje się ze wschodu, bo nie stać mnie na tak długą linię frontu. Na szczęście na wschodzie Niemcy mają tylko kilka naprawdę wartościowych jednostek.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Bastogne (MMP)

Post autor: Raleen »

Niemcy nacierają na Bastogne z południa - to faktycznie alternatywna historia trochę, ale nie będę twierdził, że było to niemożliwe.

Takie pytanie mam - te jednostki tam na południowym zachodzie koło Sibret to też już są Niemcy?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Bastogne (MMP)

Post autor: nexus6 »

Tak, też Niemcy, ale tylko piechota, żadnych zmotoryzowanych czy tanków, bo wtedy zupełnie by było ze mną krucho. Póki co Niemcy są rozdzieleni na trzy grupy i nie mogą się wspierać.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Bastogne (MMP)

Post autor: nexus6 »

W końcu udało nam się skończyć rozgrywkę (niemiecka 7 tura i tury 8-10).

W 7 turze sytuacja nie wyglądała dobrze dla aliantów. Niemcy kontynuowali natarcie na zachód wzdłuż route A na północy (miejsce A na mapie), a w miejscu oznaczonym B w kleszcze wzięli parę jednostek, które zostały otoczone i w większości zniszczone. Na szczęście w turze 8 nadleciały Thunderbolty i zrobiły porządek z Niemcami. W miejscu A niemiecki natarcie załamało się i przeciwnik wycofał się. Od południa przybyły pierwsze oddziały od Pattona i uderzyły równolegle na dwóch kierunkach

Ostatecznie Niemcom nie udało się osiągnąć żadnych z celów i wynik zakończył się 4 punktami dla Niemców, a to oznaczało decydujące zwycięstwo dla aliantów.

Sytuacja na zakończenie wyglądała tak:
czerwone strzałki - kierunki natarć Niemców
zielone - aliantów
żółte krzaczki - ważniejsze starcia

Obrazek
Bukovsky
Appointé
Posty: 45
Rejestracja: środa, 9 lutego 2022, 11:57
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Bastogne (MMP)

Post autor: Bukovsky »

nexus6 pisze: poniedziałek, 23 lutego 2015, 16:41 W końcu udało nam się skończyć rozgrywkę (niemiecka 7 tura i tury 8-10).

W 7 turze sytuacja nie wyglądała dobrze dla aliantów. Niemcy kontynuowali natarcie na zachód wzdłuż route A na północy (miejsce A na mapie), a w miejscu oznaczonym B w kleszcze wzięli parę jednostek, które zostały otoczone i w większości zniszczone. Na szczęście w turze 8 nadleciały Thunderbolty i zrobiły porządek z Niemcami. W miejscu A niemiecki natarcie załamało się i przeciwnik wycofał się. Od południa przybyły pierwsze oddziały od Pattona i uderzyły równolegle na dwóch kierunkach

Ostatecznie Niemcom nie udało się osiągnąć żadnych z celów i wynik zakończył się 4 punktami dla Niemców, a to oznaczało decydujące zwycięstwo dla aliantów.

Sytuacja na zakończenie wyglądała tak:
czerwone strzałki - kierunki natarć Niemców
zielone - aliantów
żółte krzaczki - ważniejsze starcia

Obrazek
Hej, wiem że temat stary ale zastanawiam się nad kupnem Bastogne od MMP, jesteś w stanie napisać o głównych bolączkach tej gry i o jej zaletach? Może chciałbyś się pozbyć gry jeśli masz ją w swoich zasobach?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”