Holland '44 (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: stary gracz »

Gram z zasadą wyniszczenia izolacją.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Raleen »

stary gracz pisze: niedziela, 31 października 2021, 10:09 Gram z zasadą wyniszczenia izolacją.
Silver jest bardziej na bieżąco i chyba rozwiązał problem. Wobec tych jednostek zdecydowanie bym pomijał tę zasadę jeśli ogólnie z nią grasz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: stary gracz »

Czyli zagłodzenie oddziałów ukrytych nie wchodzi w grę.
A miałem taki piękny plan. Szkoda.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Raleen »

To znaczy tak mi się wydaje. Na pewno nic o tym nie piszą w instrukcji?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: stary gracz »

Znalazłem takie zasady:

25. Jednostki ukryte
25.2.1 Jednostki na stronie ukrytej są uważane za jednostki bojowe i mają następujące właściwości: (...)
We właściwościach nie ma nic o zaopatrzeniu ale z powyższego zdania wiemy że nieodkryte jednostki ukryte są jednostkami bojowymi.

18. Zaopatrzenie
18.1 Podczas fazy zaopatrzenia gracz rozgrywający sprawdza zaopatrzenie wszystkich swoich jednostek.

Nie znalazłem nigdzie zapisu wprost, że oddziały ukryte podlegają lub nie podlegają zasadom zaopatrzenia. Znalazłem jeszcze to:

25.6 Przemieszczanie jednostek ukrytych
(...) gracz niemiecki może przemieścić nieodsłonięty żeton jednostki ukrytej (...) z następującymi ograniczeniami:
pkt 1 (...)
pkt 2 Heks miasta/miejscowości ma zapewnioną drogową ścieżkę zaopatrzenia do niemieckiej strefy wejścia.

Z powyższych zdań wynika że sprawdzamy zaopatrzenie oraz aby przemieścić ukrytą jednostkę to docelowy heks musi posiadać zaopatrzenie. Nie jest to napisane wprost tylko trzeba połączyć kilka rozsianych po instrukcji reguł w całość. No chyba, że jakiegoś zapisu nie znalazłem.
Zadałem pytanie na BGG, zobaczymy co z tego wyniknie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Raleen »

To już nie ma co pytać, ten fragment o linii zaopatrzenia niemieckich jednostek nie pozostawia wątpliwości.
Sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: stary gracz »

Raleen pisze: niedziela, 31 października 2021, 22:42 Sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie :)
W sumie tak :lol: ale naprowadziliście mnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”