Barbarossa to Berlin (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

wujaw pisze:A nie wychodzi przypadkiem na to samo?
Nie.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Zmienia się miejsce w rankingu, bo gry niewojenne są wtedy wyeliminowane, ale wzajemne położenie w nim gier wojennych pozostaje chyba bez zmian?
A jak chodzi o pozycję For the People, to zauważyłem na forum lekkie "odchylenie secesyjne" i ono chyba tłumaczy popularność tej gry.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

Andy pisze:Z rozmów z osobami, które w to grały, odniosłem wrażenie, że zbyt mechanicznie próbowano przenieść rozwiązania ze Ścieżek Chwały w realia II wojny światowej. Ale słyszałem też, że po wprowadzeniu poprawek gra dużo zyskała.
Tak czy owak leży sobie w Klubie przy Smolnej i nikt jej nawet nie weźmie do ręki.
Sprostowanie: gry nie ma na Smolnej.
Ja akurat bardzo lubię BtB, ale jestem w mniejszości. Jak dla mnie ma klimat i czuje się, że to II wojna. Najdziwniejsze są rzeczywiście zasady zwycięstwa, ale z drugiej strony nie wiem jakie mogłbyby być inne.
Zawsze zagram w nią z przyjemnością.
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

FTP chyba zasłużenie cieszy się na forum dobrą opinią.
Moim zdaniem najlepsze w ftp są przepisy - są naprawdę dobrze przemyślane i dopracowane (to aż się czuje, że ta machina sprawnie funkcjonuje - choć fakt, ze ich redakcja pozosawia troszkę do zyczenia)
No i sama gra - obfitująca w nagłe zmiany sytuacji (każda ze stron ma okres, gdy może się wykazać, przy czym okresy te następują po sobie przemiennie - to duża zaleta np. w porównaniu do btb). Przy tym jest "lżejsza" od pog-a - tu nie trzeba się bać, że z powodu chwili nieuwagi stracimy parę armii "objechanych" przez jakiś korpus.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

A jak długo się w to gra?
Piszą na BoardGameGeek, że 7 godzin, ale wiem że na ogól zaniża się czas gry, pewnie żeby nie zniechęcić. :wink:
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

pytasz o btb czy ftp ?
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

W BtB gra się rzeczywiście ok. 7-8 h.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Piszecie głównie o froncie wschodnim.A czy zdarza się rozstrzygnięcie na Zachodzie?Albo ahistorycznie przez Włochy?
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

Mi się zdarzyło - jest kartka (jakaś lotnicza), która zwiększa koszty aktywacji niemców na zachodzie. Było to wkrótce po lądowaniu. Sytuacja była taka, że niemcy nie mogli aktywować żadnego stosu (miali marne kartki) i zostali "objechani" przez południową Francję.
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Recenzja gry na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Autorem recenzji jest Andrzej Szymczyk.
Ostatnio zmieniony środa, 9 lutego 2011, 22:08 przez Andreas von Breslau, łącznie zmieniany 1 raz.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

W ramach porządków pozwoliłem sobie przerobić ten temat, poświęcony początkowo mapie na bardziej ogólny poświęcony grze, bo innego topiku o niej nie znalazłem i dodać recenzję.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Adamus
Caporal
Posty: 63
Rejestracja: środa, 18 października 2006, 18:25
Lokalizacja: Suwałki

Post autor: Adamus »

Przepraszam, że odświeżam tak stary temat, ale ostatnio mam okazję pogrania w Barbarossę to Berlin. Jako że w kategorii CDG "wychowałem się" na POG-u, skusiłem się na spóbowanie POG-a wersji w II w. św.

Teraz pytanie: czy któryś z Grających już wcześniej w BtB wie coś o jakimkolwiek FAQ. Znalazłem dyskusję na Consimie, ale ciężko przekopywać się przez kilkadziesiąt stron.

Moje wątpliwości dotyczą kwestii aktywacji stosów wielonarodowościowych (dwóch i więcej) do walki (multi-atak w przypadku posiadania jedn. zmech.). Nigdzie w instrukcji nie znalazłem konieczności posiadania w jednym z aktywowanych stosów jednostek obydwu narodowości (tak jak miało to miejsce w POG-u). Jako, że sporo zasad można niejako ekstrapolować z jednej gry do drugiej, brak tego zapisu jest dziwny. Czyżby możliwe było aktywowanie do pojedynczej walki przykładowo: samotnego włoskiego korp. zmech. i samotnego niemieckiego korp. zmech. ?
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Adamus pisze: Teraz pytanie: czy któryś z Grających już wcześniej w BtB wie coś o jakimkolwiek FAQ.
Jako że grę wydano w 2002 jest wersja zasad Living rules z 2006. Dla mnie jest wystarczająca i dość precyzyjna.
http://www.gmtgames.com/living_rules/BtB_LR4.pdf
Adamus pisze: Moje wątpliwości dotyczą kwestii aktywacji stosów wielonarodowościowych (dwóch i więcej) do walki (multi-atak w przypadku posiadania jedn. zmech.). Nigdzie w instrukcji nie znalazłem konieczności posiadania w jednym z aktywowanych stosów jednostek obydwu narodowości (tak jak miało to miejsce w POG-u).
Nie ma takiego ograniczenia co do ataku. Jedynym ograniczeniem jest przepis
"9.2 Special Rules
• Soviet units may never stack with any other nationality.
• The Yugoslav Partisan Army may not stack with any other
unit.
• Hungarian and Romanian units may never stack together."
Ale tylko do przebywania na jednym polu w/w państw. Ma to znaczenie, bo np. Węgrzy i Rumuni mogą atakować razem z różnych pól, ale po walce nie mogą się znaleźć razem na jednym polu w wyniku advance.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Adamus
Caporal
Posty: 63
Rejestracja: środa, 18 października 2006, 18:25
Lokalizacja: Suwałki

Post autor: Adamus »

Dziękuję Arteuszu za wyczerpującą odpowiedź.
Chyba jednak w podświadomości zostało mi zbyt duże przywiązanie do POG-a, skoro wymyślam problemy, których nie ma w instrykcji do BtB :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Sergent-Major
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 13 lutego 2007, 14:56
Lokalizacja: Szczecin

Re: Barbarossa to Berlin (GMT)

Post autor: janekbossko »

Czy ktoś ma polskie tłumaczenie kart?

Jeśli nie, czy ktoś jest chętny pomóc przetłumaczyć owe karty?
Ja na pewno chce później zrobić ich odpowiedniki graficzne, tak że zapraszam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”