Italian Roads

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Italian Roads

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Mój klon do znakomitych Victory Roads i Liberty Roads. OdeB niemieckim i danymi pomaga Piotrek Pietrzok. Mapa w trakcie roboty. Żetony w zasadzie gotowe.

Obrazek
Mapa


Obrazek
Żetony Aliantów


Obrazek
Mapa - postępy prac


Obrazek
Pierwsze żetony Niemców (1)


Obrazek
Pierwsze żetony Niemców (2)
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: Italian Roads

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Obrazek
3 Dywizja Strzelców Karpackich


Obrazek
5 Kresowa Dywizja Piechoty


Obrazek
2 Warszawska Brygada Pancerna


Obrazek
Churchille z 21 Army Tank Brigade


Obrazek
Grecka 3 Brygada Górska (później nazwana "Rimini")
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43401
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3972 times
Been thanked: 2529 times
Kontakt:

Re: Italian Roads

Post autor: Raleen »

Domyślam się, że te krzyże itp. dodatki to wyróżnienia za elitarność czy ogólnie lepszą jakość? Wg jakiego kryterium przyznawałeś?

Od strony technicznej, zastanawiam się czy te detale będą widoczne na żetonach. Jakiego rozmiaru mają być żetony?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: Italian Roads

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Dzięki Rysiu. Krzyże to symbol elitarności. Co do Niemców przyznawał je kolega, który układał niemieckie OdeB. Co do Aliantów przydzieliłem ja wg wrażenia. Co do 3 DSK doszło do chryi i kłótni, czy była elitarna, czy nie. Żetony mają standardowy gabaryt 1,5x1,5 i wszystko będzie elegancko widoczne.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Italian Roads

Post autor: Neoberger »

No i kto to wyda?
Berger
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: Italian Roads

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Neoberger pisze: poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 19:09 No i kto to wyda?
Nie wiem. Ja se zagram :P
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43401
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3972 times
Been thanked: 2529 times
Kontakt:

Re: Italian Roads

Post autor: Raleen »

Karel W.F.M. Doorman pisze: niedziela, 5 kwietnia 2020, 22:01 Dzięki Rysiu. Krzyże to symbol elitarności. Co do Niemców przyznawał je kolega, który układał niemieckie OdeB. Co do Aliantów przydzieliłem ja wg wrażenia. Co do 3 DSK doszło do chryi i kłótni, czy była elitarna, czy nie. Żetony mają standardowy gabaryt 1,5x1,5 i wszystko będzie elegancko widoczne.
A ja mam jeszcze pytanie co do tych krzyży (i innych odznak) za elitarność. One dają jakieś przesunięcie w grze np. modyfikator w tabeli? Czy to jest tylko zaznaczenie jednostek, które mają zwiększoną siłę?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: Italian Roads

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Raleen pisze: poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 20:59 A ja mam jeszcze pytanie co do tych krzyży (i innych odznak) za elitarność. One dają jakieś przesunięcie w grze np. modyfikator w tabeli? Czy to jest tylko zaznaczenie jednostek, które mają zwiększoną siłę?
Tabela jest skonstruowana trzyczęściowo. Każdy stosunek sił ma trzy podkolumny, patrząc od lewej: wyczerpania (straty)/wynik taktyczny dla atakującego/wynik taktyczny dla obrońcy.
jeśli w walce bierze udział dywizja elitarna, gracz może użyć tej elitarności do zmiany wyniku taktycznego dla siebie (odpowiednio atakujący swojego, obrońca swojego). W uproszczeniu w pewnym zakresie obrońca może zwiększyć albo zmniejszyć liczbę heksów odwrotu, zaś atakujący liczbę jednostek objętych procedurą "wyzyskania powodzenia" (niektórzy na to mówią przełamanie, ale ja wolę wyzyskanie, czyli exploit w oryginale).

W grze pościg polega na wejściu na heks po przeciwniku. Po czym pewna (zależna np. od użycia "elitarności") liczba dywizji atakującego może dodatkowo wykonać ruch korzystając z połowy (do góry) pr. W niektórych wypadkach nawet korzystając ze wszystkich pr (jak się użyje sowieckiego dobrego generała pancernego jak Katukow). Po tym dodatkowym ruchu można atakować drugi raz w etapie, właśnie wyzyskując uprzednie powodzenie.

PS jak użyjemy elitarności, dywizja elitarna traci zawsze pierwsza.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43401
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3972 times
Been thanked: 2529 times
Kontakt:

Re: Italian Roads

Post autor: Raleen »

Ciekawe, a ja myślałem, że to po prostu jakaś modyfikacja do siły jednostki (czy to w postaci modyfikatora, czy przesunięcia), w każdym razie zwiększająca efektywność w samym starciu. Widziałem te narzekania niektórych na to, że dałeś 3 DSK walory jednostki elitarnej. Moim zdaniem powinno się rozpatrywać tą cechę w świetle tego co piszesz, czyli na ile ta jednostka była taktycznie wydolna by wykonać kolejny atak po przełamaniu i na ile w razie porażek była w stanie minimalizować ich efekty. Czyli dla dokonania oceny powinno się przyjrzeć jak ta jednostka zachowywała się w tego rodzaju sytuacjach na swoim szlaku bojowym. Oczywiście, mogły się jej takie sytuacje nie przytrafić, wtedy można próbować pośrednio wywnioskować, ewentualnie jakoś oszacować porównując z innymi. Może być i tak, że w ogóle się nie da... ale jeśli kogoś interesuje ten wycinek historii, to powinien mieć większą wiedzę i być w stanie poszukać jakichś przykładów. W każdym razie ja bym przyjął taką metodologię na potrzeby tworzenia gry. Abstrakcyjne roztrząsanie elitarności w tym wypadku to chyba nie jest to o co chodzi.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: Italian Roads

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ale to zwiększa mocno efektywność w starcu. Niezależnie od siły dywizji. Jeśli możesz wybrać zamiast odwrotu o 1 heks to o 3 heksy to jest to konkretne wsparcie. Tak samo jeśli możesz wybrać pościg i dodatkowy atak 3 dywizjami a nie 2. 3 DSK chciałem dać elitarność za doświadczenie bojowe (1 BSK walczyła od Tobruku).
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43401
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3972 times
Been thanked: 2529 times
Kontakt:

Re: Italian Roads

Post autor: Raleen »

Pośrednio oczywiście zdaję sobie sprawę, że zwiększa, to nie ulega wątpliwości. W samym systemie jest jakieś historyczne uzasadnienie dlaczego elitarność oddano w taki właśnie sposób? Mam na myśli nawiązanie do jakichś wydarzeń historycznych?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: Italian Roads

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Raleen pisze: poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 22:36 Pośrednio oczywiście zdaję sobie sprawę, że zwiększa, to nie ulega wątpliwości. W samym systemie jest jakieś historyczne uzasadnienie dlaczego elitarność oddano w taki właśnie sposób? Mam na myśli nawiązanie do jakichś wydarzeń historycznych?
Nawet tego nie studiowałem. Pewne rzeczy są niby oczywiste, jak 1 LAH.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43401
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3972 times
Been thanked: 2529 times
Kontakt:

Re: Italian Roads

Post autor: Raleen »

Jak już jesteśmy (a przynajmniej byliśmy przez chwilę...) przy temacie Monte Cassino, to podrzucę linka do innego projektu o grze poświęconej tej bitwie, swego czasu rozwijanego:
viewtopic.php?f=71&t=16513
Autor podszedł trochę nieszablonowo, w każdym razie nieheksowo.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: Italian Roads

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Niestety nie ma filmików.

Obrazek
Support
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: Italian Roads

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Obrazek

Zrzut z modułu vassala. Rozstawieni Są Alianci (plus posiłki, ale bez harmonogramu wycofywania z frontu) i część Niemców. Warto przypomnieć że już w sierpniu 1944 marszałkowi Alexandrowi ubyły 4 + dywizje Francuskiego Korpusu Ekspedycyjnego (Operacja Dragoon), jesienią/zimą trzy brytyjskie dywizje piechoty (dwie pojechały do Grecji, jedna do Palestyny, ale jedna w zimie wróciła do Włoch), także jesienią 1944 roku cały 1. Korpus Kanadyjski, który został przetransportowany do Holandii. W zamian za to w zasadzie Alexander otrzymał słabą Brygadę Żydowską i dobrze wyszkoloną amerykańską 10 Dywizję Górską. Jak doliczyć do tego straty podczas Operacji Olive (przełamanie Linii Gotów - samolikwidacja brytyjskiej 1 Dywizji Pancernej podczas nieudanej szarży na Niemców), to widać, jak po macoszemu front był traktowany i dlaczego dowódca 8 Armii McCreery ubłagał po Jałcie Andersa, by nie wydawał rozkazu wycofania 2. Korpusu, który jesienią/zimą 1944 został porządnie wzmocniony dziadkami z Wehrmachtu. W ten sposób Polacy po raz bodaj trzeci korzystali z uzupełnień z jeńców okupanta (za Bonapartego raz, Błękitna Armia Hallera dwa, PSZ trzy).
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”