ORP Orzeł (IPN)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

ORP Orzeł (IPN)

Post autor: Raleen »

IPN szykuje grę o naszym najsłynniejszym okręcie podwodnym z czasów II wojny światowej:

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materia ... wiedz.html

Zapewne, podobnie jak w przypadku innych tytułów edukacyjnych IPN-u, gra będzie mocno lightowa, ale dobrze, że działają i wydają kolejne gry o tematyce historycznej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10510
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2072 times
Been thanked: 2807 times

Re: ORP Orzeł (IPN)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Nie od razu trzeba robić gry skomplikowane. Taka prościzna tez ma swoje walory poznawcze.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: ORP Orzeł (IPN)

Post autor: Raleen »

Zgadzam się, proste rzeczy też są potrzebne na wprowadzenie, zwłaszcza dla dzieci. Ja gdybym był na miejscu autorów IPN trochę bym jeszcze przy tym pokombinował, minimalnie, żeby coś tam więcej było, ale to takie moje myśli i myślątka. Zauważyłem też, że tym razem nie robi gry Karol Madaj tylko Łukasz Pogoda. Zobaczymy jak to wyjdzie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10510
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2072 times
Been thanked: 2807 times

Re: ORP Orzeł (IPN)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Szczerze mówiąc tylko widziałem 303 Dywizjon. Nigdy w to nie grałem.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: ORP Orzeł (IPN)

Post autor: Raleen »

Ja coś tam kiedyś grałem, ale najlepszą grą IPN bezsprzecznie jest "Kolejka" i tutaj mam wiele uznania dla Karola Madaja. Zarówno niebanalny dobór tematu, jak i mechanika. Popularność, jaką do dziś cieszy się gra, tylko to potwierdza. Zobaczymy jak będzie z "Orłem".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Po prostu planszówki
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 30 stycznia 2021, 12:28
Been thanked: 2 times

Re: ORP Orzeł (IPN)

Post autor: Po prostu planszówki »

Ja miałem przyjemność niedawno ograć Orła. Jest to bardzo prosta dwudziestominutowa gra blefu i kości, która całkiem nieźle oddaje nie tylko historyczne realia, ale tez emocje, jakie mogły towarzyszyć w tym czasie polskiej załodze. Gracz odpowiadający za polski okręt zmuszony jest bowiem do ciągłego przewidywania ruchów polującej na Orła Kriegsmarine, nad którą dowodzenie obejmuje jego przeciwnik. W pudełku poza instrukcją i standardowymi komponentami (w tym nieźle wykonaną figurką Orła) znajdziemy nadto historyczne opracowanie autorstwa Mariusza Borowiaka. Wszystkie elementy są w języku polskim i angielskim, więc gra może być fajnym pomysłem na prezent dla zajawionego polską historią obcokrajowca 🙂

Dla zainteresowanych linkuję też krótką recenzję mojego autorstwa: https://youtu.be/ZhVlYYl1zjQ
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”