Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: Leviathan »

Nie mogłem uwierzyć, kiedy sprawdzałem, czy jest wątek o tej grze na forum i kiedy go nie znalazłem!

Undaunted: Normandy to deckbuildingowa gra wojenna, w której poprowadzimy nasz własny pluton żołnierzy w trakcie walk toczonych w Normandii w 1944 roku. Szybka, przystępna i oferująca spore zróżnicowanie scenariuszy, ta gra przebojem wdarła się w 2019 roku do pierwszej setki rankingu gier wojennych na BoardGameGeek.

Obrazek

Dotychczasowe materiały o grze na Wojennik TV:

Wojennik TV # 415: Undaunted: Normandy - unboxing (PL)
Wojennik TV # 425: Rozgrywka - Undaunted: Normandy (scenariusz nr 2)
Wojennik TV # 433: Undaunted: Normandy - unboxing (ENG)
Wojennik TV # 450: Undaunted: Normandy - recenzja (PL)
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: renald »

Ja się wcale nie dziwię, że nie ma wątku na forum, bo niestety wydawca nie zdał egzaminu z wrażliwości.

Gra mogłaby być o wiele bardziej inkluzywna, gdyby na okładce obok Afroamerykanina umieszczono także Azjatoamerykanina.
Awatar użytkownika
Admiral Winfield
Petty Officer 2nd Class
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2011, 02:47
Has thanked: 11 times
Been thanked: 22 times

Re: Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: Admiral Winfield »

>deckbuilding

Czyli bez 2-3k na w miarę porządny deck nawet nie ma co podchodzić?
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: Neoberger »

A to to jest gra wojenna? I może jeszcze o II wojnie? :lol:
Berger
teilweise
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 22:40
Lokalizacja: Sulęcin/Oderbruch Gebiet
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: teilweise »

Dlaczego tak sie śmiejecie z tej gry :?:
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: renald »

Admiral Winfield pisze: poniedziałek, 21 września 2020, 17:38 >deckbuilding

Czyli bez 2-3k na w miarę porządny deck nawet nie ma co podchodzić?
Deckbuilding, ale z gatunku tych podczas gry. Swoją talię budujesz na bieżąco podczas partii. Gra stanowi całość i nic nie trzeba dokupować.
teilweise pisze: poniedziałek, 21 września 2020, 18:34 Dlaczego tak sie śmiejecie z tej gry :?:
Wiem, że gra jest raczej lekka, ale jeśli opowiada o walkach w Normandii, to mimo wszystko tam nie walczyli Murzyni. Równie dobrze można okładkę z Murzynem zrobić do bitwy pod Grunwaldem. Pewnie bym na to nawet nie zwrócił uwagi, gdyby nie panująca w obecnych czasach szajba.

A sama gra może być fajna. Chyba zdobyła jakąś nagrodę na BGG dla najlepszej gry wojennej roku (cóż), ale graficznie widziałem jest strasznie marna.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: Raleen »

Dawniej lekkie gry, luźno związane z historią, dawaliśmy do działu "Ogólnie o grach planszowych". Tam też jest oczywiście miejsce na wszystkie eurogry i po prostu takie tytuły, które gdzie indziej nie bardzo da się przyporządkować. Nie wiem na ile ta gra ma jakiś związek z historią, ale jakby co mogę przenieść wątek do tamtego działu i po kłopocie. Aczkolwiek od pewnego czasu obserwuję tendencję by także lekkie filerki itp. tytuły traktować jak gry historyczne/strategie wojenne pełną gębą. Takie czasy ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: Wilk »

renald pisze: poniedziałek, 21 września 2020, 19:57
Wiem, że gra jest raczej lekka, ale jeśli opowiada o walkach w Normandii, to mimo wszystko tam nie walczyli Murzyni. Równie dobrze można okładkę z Murzynem zrobić do bitwy pod Grunwaldem. Pewnie bym na to nawet nie zwrócił uwagi, gdyby nie panująca w obecnych czasach szajba.

A sama gra może być fajna. Chyba zdobyła jakąś nagrodę na BGG dla najlepszej gry wojennej roku (cóż), ale graficznie widziałem jest strasznie marna.
Dobrze byłoby choć trochę sprawdzać informacje, zanim się coś napisze, a już szczególnie zanim się coś wyśmieje. Otóż czarni żołnierze w Normandii walczyli, może nie było ich dużo, ale jednak (o ile pamiętam, istniała nawet jednostka biorąca udział w D-Day złożona z samych czarnych) - jest na ten temat choćby książka Lindy Hervieux sprzed kilku lat.
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: renald »

Wilk pisze: niedziela, 25 października 2020, 00:01 Dobrze byłoby choć trochę sprawdzać informacje, zanim się coś napisze, a już szczególnie zanim się coś wyśmieje. Otóż czarni żołnierze w Normandii walczyli, może nie było ich dużo, ale jednak (o ile pamiętam, istniała nawet jednostka biorąca udział w D-Day złożona z samych czarnych) - jest na ten temat choćby książka Lindy Hervieux sprzed kilku lat.
Dobrze byłoby choć trochę sprawdzać informacje zanim się coś napisze oraz choć trochę kontekst wypowiedzi zanim się do niej odniesie.

Jedyną murzyńską jednostką jaka brała udział w inwazji w Normandii był tylko 320 batalion balonowy. Potem do października jego elementy stacjonowały w Cherbourgu, na Omaha i Utah. Jako zupełną ciekawostkę dodam, że podczas służby we Francji batalion miał 3 zabitych i 16 rannych.

Gra jak informuje nota historyczna z instrukcji, oparta jest na działaniach 30 Dywizji Piechoty w Normandii od dnia 10 czerwca do 13 sierpnia 1944 roku.
I dalej cytując wypowiedź autora gry z BGG:
The 92nd ID was the only African American ID that fought in Europe. They arrived in Italy in 1944. The 30th ID (which is what the game is based on), did not have any African Americans. During development of the game, we tried hard to make sure the scenarios reflected the historical battles fought by the 30th ID. But as for the depiction of the 30th’s soldiers, we decided to be inclusive and ahistorical.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: Neoberger »

Gra jest rzeczywiście świeża w pomysł i lekka. Do zagrania z każdym. Ale z moich rozgrywek wynika, że najfajniejsze są scenariusze mało rozbudowane.
Wtedy można pobawić się talią, a idiotyzmy gry tak się nie pokazują.
Gra w największe scenariusze pokazuje przesadę ckm-ów, słabość braku ukrywania się oddziałów za przeszkodami i wygrywanie głównie przy pomocy... szczęścia w rzutach.
Ale faktycznie do zabicia czasu w Covidzie przy tej cenie nieco powyżej 100 zł to gra rewelacyjna. :-D
Berger
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: Wilk »

renald pisze: niedziela, 25 października 2020, 03:15
Wilk pisze: niedziela, 25 października 2020, 00:01 Dobrze byłoby choć trochę sprawdzać informacje, zanim się coś napisze, a już szczególnie zanim się coś wyśmieje. Otóż czarni żołnierze w Normandii walczyli, może nie było ich dużo, ale jednak (o ile pamiętam, istniała nawet jednostka biorąca udział w D-Day złożona z samych czarnych) - jest na ten temat choćby książka Lindy Hervieux sprzed kilku lat.
Dobrze byłoby choć trochę sprawdzać informacje zanim się coś napisze oraz choć trochę kontekst wypowiedzi zanim się do niej odniesie.

Jedyną murzyńską jednostką jaka brała udział w inwazji w Normandii był tylko 320 batalion balonowy. Potem do października jego elementy stacjonowały w Cherbourgu, na Omaha i Utah. Jako zupełną ciekawostkę dodam, że podczas służby we Francji batalion miał 3 zabitych i 16 rannych.

Gra jak informuje nota historyczna z instrukcji, oparta jest na działaniach 30 Dywizji Piechoty w Normandii od dnia 10 czerwca do 13 sierpnia 1944 roku.
I dalej cytując wypowiedź autora gry z BGG:
The 92nd ID was the only African American ID that fought in Europe. They arrived in Italy in 1944. The 30th ID (which is what the game is based on), did not have any African Americans. During development of the game, we tried hard to make sure the scenarios reflected the historical battles fought by the 30th ID. But as for the depiction of the 30th’s soldiers, we decided to be inclusive and ahistorical.
Widzisz, dzięki, bo ani nie grałem w grę, ani nie czytałem instrukcji, ani też nie znałem tych wypowiedzi. Twoje posty odebrałem tak, jakbyś twierdził, że nie było czarnych żołnierzy w Normandii. Skoro tak, to ta okładka to faktycznie pewna przesada.
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 781
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 69 times
Been thanked: 430 times
Kontakt:

Re: Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: mk20336 »

Gramy w Undaunted: Normandy z młodymi adeptami gier wojennych

Moi dwaj młodzi synowie zawsze byli zafascynowani "grami taty". Gdy nadarzyła się okazja pograć ze starszym kuzynem bez wahania sięgnęliśmy po Nieustraszonych. Zabawa była przednia - miłej lektury!

LINK: Playing Undaunted Normandy with… young adepts of wargaming! Part 1

Obrazek
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: stary gracz »

Moje home rule.
Nie można strzelać przez lasy i wzgórza. Nie dotyczy to moździerza.
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 781
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 69 times
Been thanked: 430 times
Kontakt:

Re: Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: mk20336 »

stary gracz pisze: niedziela, 20 marca 2022, 21:08 Moje home rule.
Nie można strzelać przez lasy i wzgórza. Nie dotyczy to moździerza.
Bardzo logiczne i myślę, że wprowadzę! Oczywiście, na razie z chłopakami to i tak jest prowadzenie za rękę, ale inwestować w przyszłych graczy trzeba!
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Undaunted: Normandy (Osprey Games)

Post autor: stary gracz »

W narybek trzeba inwestować, zwróci się to wielokrotnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”