Market-Garden (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Market-Garden (TiS)

Post autor: Ulysses »

Nowa gra Taktyki i Strategii, jeśli dobrze liczę to czwarta gra WZ na temat tej operacji (proszę mnie poprawić jeśli się mylę).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czwarta gra... I musze przyznać, że nie rozumiem jak przy czwartej grze na ten temat nie można zrobić dobrego Ordre de Bataille. To nie jest nieznana bitwa, w jakimś zapomnianym przez Boga kraju. To jedna z najsłynniejszych bitew II wś. W połowie lat 90. XX wieku trudno było o niemieckie Odb, ale nie dziś (chociaż nawet wtedy było wiadomo, ze 9 i 10 SS były cieniami siebie i nie miały pełnych stanów jak w grze Dragona). Są na ten temat książki po polsku. Wiem, że ukazanie OdB niemieckiego w Market-Garden nie jest łatwe – dużo improwizowanych jednostek, KG, ale chyba da się to zrobić.
Tylko parę przykładów:
- informacyjnie 102 ze znaczkiem Nebelwerfer to S.S. Werfer Abteilung 102, czyli 102 dywizjon rakietowy SS – powinien mieć znak batalionu/dywizjonu
- Svoboda nie był batalionem/dywizjonem (pewnie WZ tak napisał bo na wikipedii jest FlaK Abteilung "Swoboda", nie zauważył że on ma 33x8,8 cm) artylerii tylko pułkiem lub brygadą (w literaturze jest to stosowane wymiennie). Kershaw pisze, że składała się on z trzech batalionów/dywizjonów i dwóch samodzielnych baterii, ale spotkałem się też z większymi liczbami. Na pewno batalion nie składa się z batalionów. Svoboda przybył 19.09, więc mam nadzieję, że nie broni on mostów…
- nie wiem dlaczego nie ma Arko 191 mającego na uzbrojeniu 24 x 105L28 leFH 18 i 4 x 21 cm Mörser 18
- organizacja II Korpusu SS to jakiś żart. W grze 9 i 10 SS mają po dwa bataliony pancerne – I na PzKpfw IV a drugi na V. 10 SS miała tylko batalion IV i niszczycieli czołgów. Pantery (które miały trafić do I batalionu) przybyły dopiero po zakończeniu bitwy. 9 SS w I batalionie nie miała w ogóle czołgów, a w drugim miała … 3-5 Pantery. W sumie dywizja miał 3-5 Panter, cztery PzKpfw IV , osiem Stugów i trzy Panzerbefehlswagen III oraz dwa JgPz IV. W grze I batalion ma 4 pkt, II (na Panterach) pięć, batalion stugów 3 punkty, a przeciwpancerny na Hetzerach (!) dwa punkty w sumie 14 punktów. 10 Batalion przeciwpancerny z 10 SS miał na uzbrojeniu 21 JgPz IV (a nie Hetzery jak na rysunku), ale punktów ma też 2... Dla porównania 107 Brygada pancerna, która miała ok. 30 Panter i 12 stugów ma tych punktów 4, zaś cała Dywizja Gwardii, która miała jakieś 200 czołgów ma tych punktów 19. Obie dywizje SS zorganizowane były w KG, a nie pułki i bataliony.
- SS-Unteroffiziersschule Arnheim nie składała się z batalionów I, II i III (to jest z Wikipedii), ale Schultz, Mattusch i Oelkers od oficerów dowodzących – to było typowe dla Niemców jak posyłali szkołę do walki.
- batalion Helle to w rzeczywistości 𝐒𝐒-𝐖𝐚𝐜𝐡𝐛𝐚𝐭𝐚𝐢𝐥𝐥𝐨𝐧 𝐈𝐈𝐈 ‘𝐍𝐨𝐫𝐝𝐰𝐞𝐬𝐭. Batalion był podporządkowany Hasowi Von Tettau, nie był samodzielny – to jest nawet na polskiej wikipedii.
Itd., itd.
BTW tutaj na forum można znaleźć masę cennych informacji.
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Market-Garden (TiS)

Post autor: swampgoblin »

A po cholerę robić dobre OdB? Ktoś to złapie? Wejdź sobie na Facebook'a TiS i zobacz komentarze pod postami. Rozumiem, że można grać w pewne gry TiS, ale tam odbywa się... wiecie co. Pod Arnhem był bajzel po stronie niemieckiej, Simonitch jakoś to złapał, lepiej czy gorzej, ale jednak. Zresztą, spójrzcie na żetony niemieckich spadochroniarzy. Postać jest na tle wyblakłego Splittertarnmuster, a spadochroniarze amerykańscy, brytyjscy i polscy na tle rodem z lat wydania Dragonowego Arnhem. Żetony dezorganizacji - na nich widnieje Balkenkreuz, a na rewersie sztabów Eisernes Kreuz. Tu jest taki burdel wydawniczy, że po 20 wydaniu tej bitwy bym się niczego nie spodziewał. Pomijając już zasady.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: Market-Garden (TiS)

Post autor: Ulysses »

swampgoblin pisze: niedziela, 13 grudnia 2020, 01:46 A po cholerę robić dobre OdB? Ktoś to złapie? Wejdź sobie na Facebook'a TiS i zobacz komentarze pod postami. Rozumiem, że można grać w pewne gry TiS, ale tam odbywa się... wiecie co. Pod Arnhem był bajzel po stronie niemieckiej, Simonitch jakoś to złapał, lepiej czy gorzej, ale jednak. Zresztą, spójrzcie na żetony niemieckich spadochroniarzy. Postać jest na tle wyblakłego Splittertarnmuster, a spadochroniarze amerykańscy, brytyjscy i polscy na tle rodem z lat wydania Dragonowego Arnhem. Żetony dezorganizacji - na nich widnieje Balkenkreuz, a na rewersie sztabów Eisernes Kreuz. Tu jest taki burdel wydawniczy, że po 20 wydaniu tej bitwy bym się niczego nie spodziewał. Pomijając już zasady.
Jeśli zły jest OdB to jak będą wyglądać scenariusze? Zresztą pytań jest więcej. Nie ma silnej artylerii dywizyjnej u Aliantów (jest w sile poszczególnych batalionów?), ale jest np brytyjski 4 RHA uzbrojony w 25 funtówki, tak jak artyleria dywizyjna. Czyli jedne 25 funtówki są, a innych nie ma? Rozumiałbym gdyby była tylko ciężka artyleria. Ale tak nie jest. Zresztą przy tej skali wzrasta zasięg artylerii i może ona strzelać na więcej heksów niż w innych grach WB-95, a co za tym idzie obecność artylerii dywizyjnej ma sens. Jest ona w Holland 44.

Kolejna fascynująca rzecz. Dlaczego są pododdziały ppanc w niemieckich dywizjach, a nie ma w brytyjskich, uzbrojonych w działa samobieżne M-10 Achilles?
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Market-Garden (TiS)

Post autor: RAJ »

Ulysses pisze:Kolejna fascynująca rzecz. Dlaczego są pododdziały ppanc w niemieckich dywizjach, a nie ma w brytyjskich, uzbrojonych w działa samobieżne M-10 Achilles?
BO NIE!
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Market-Garden (TiS)

Post autor: Raleen »

Porównuję sobie to co wypisałeś Ulyssesie z "Arnhem 1944" tegoż Zalewskiego, bo z tego co widzę różnica między tamtą grą a "Market-Garden" polega na tym, że ten nowy tytuł jest w systemie WB-95, a "Arnhem 1944" było w B-35. To starsza gra i były tam dokonywane zmiany w stosunku do wersji dragonowskiej i potem też drobne różnice są wobec tego co w czasopiśmie. Jeśli chodzi o to ile gier Zalewski wydał o Market-Garden, to gdyby liczyć wersję "Arnhem 1944" z czasopisma jako osobną grę to nawet 5.

A zatem jak jest w "Arnhem 1944" wyd. TiS:
- 102 Dywizjon Rakietowy SS jest tam jako dywizjon (na ikonie jest Nebelwerfer). To się zgadza.
- Brygada/Grupa Svoboda - występują dwie kompanie Flak 88 mm (czyli ciężkie p-lot.) o ruchliwości 4 i batalion lekkiej art. p-lot. o nazwie 19/Svoboda na Demagu (ruchliwość 10 jak standardowo tego typu sprzęt w B-35), byłyby więc dwie baterie i jeden batalion (dywizjon). Jest też batalion/dywizjon p-lot. Kruger, też na Demagu (też ruchliwość 10).
- Arko 191 - są 2 dywizjony samodzielne: I/191 AR i II/191 AR, niezmotoryzowane haubice 105 mm. Nie należą do żadnej dywizji. Podporządkowane bezpośrednio II KPanc. SS.
- II Korpus Pancerny SS jest rzeczywiście w pełnym składzie, ale z dawnych czasów wiem, że to było robione także na potrzeby scenariuszy dowolnych, żeby był komplet żetonów, tutaj trzeba sprawdzić jakie siły są używane w scenariuszach. W tabelach siły jednostek, zwłaszcza batalionów pancernych, są mocno obniżone. Sprawdzę jeszcze szczegóły i napiszę o nich. Co do uzbrojenia, bataliony pancerne mają Pantery i Pz IV, a przeciwpancerne Jagdpanther (9 DPanc. SS) i Jagd IV (10 DPanc. SS). Za to w batalionach/dywizjonach rozpoznawczych są Pumy (chyba jeden z nich miał rzeczywiście z tego co pamiętam, ale tylko jeden).
- 107 Brygada Pancerna występuje w składzie: 2107 Panc. (batalion Panter), 2107 Gren. (batalion grenadierów pancernych na transporterach), 189 BDz.Szt. (batalion/dywizjon StuG III), batalion saperów.
- artyleria p-panc. w alianckich dywizjach piechoty występuje (po 2 dywizjony dział ciągnionych), w jednostkach pancernych są Achillesy i jest też jeden batalion korpuśnych Achillesów (chyba kiedyś było więcej)
- artyleria ciężka XXX Korpusu jak najbardziej jest i to dość liczna
- szkoła podoficerska w Arnhem została chyba jako jeden batalion. Podejrzewam, że zmiana tutaj wywróciłaby autorowi grę, bo okazałoby się, że nie ma żadnych szans na dotarcie do mostu w Arnhem, a to dlatego, że autor nie uwzględnia takich kwestii jak morale i innych szczegółowych zagadnień
- nie widzę nigdzie batalionu Helle/Nordwest

Ustalenia co do "Arnhem 1944" są tak naprawdę sprzed ponad 15 lat (wersja w czasopiśmie wychodziła w 2004 r.). Do sprawdzenia jak duże były zmiany między wersją pudełkową, a tą w czasopiśmie (mam te numery, więc sprawdzę).

Porównując z tym co wypisałeś, wychodzi na to, że ta starsza gra, tego samego Zalewskiego, ma lepiej zrobione OdB niż nowe "Marker-Garden" (choć jak widać też ma błędy, ale wtedy mogły one wynikać z utrudnionej dostępności pewnych źródeł). Czyli można by to podsumować tak, że lepiej już było...

Jakby co mam najnowszą wersje "Arnhem 1944" i ewentualnie mogę służyć skanami, na potrzeby szczegółowej analizy i porównania danych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Re: Market-Garden (TiS)

Post autor: Mariusz »

Może autor tej gry uważa, że kupujący ją nie są na tyle rozgarnięci by któryś z nich potrafił sprawdzić OdB do tej bitwy, co najwyżej na wikipedii :roll:
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Market-Garden (TiS)

Post autor: Raleen »

Sprawdziłem jeszcze jak to jest z siłami pancernymi II KPanc. SS w "Arnhem 1944". Jednak bataliony pancerne obu dywizji SS są wszystkie i nie są znacząco osłabione. Źle sobie popatrzyłem, bo one zostały tam podzielone na dwie umowne kompanie każdy, żeby Niemcy mieli więcej jednostek pancernych. I tak:

I/9 PzR - 11 PS
II/9 PzR - 12 PS

I/10 PzR - 10 PS
II/10 PzR - 8 PS

Dla porównania, dawnymi czasy w B-35 pełnym batalionom pancernym dawano w przypadku batalionu Panter 13-14 PS, w przypadku batalionu Pz IV - 11-12 PS, ale siła 12 PS (Pantery) i 10 PS (Pz IV) nie była rzadka. Najbardziej "wypasione" jakie pamiętam w którymś ze scenariuszy miały 15 PS (Pantery) i 13 PS (Pz IV). Z jednostek pancernych brakuje w rozstawieniu chyba tylko 10 p-panc. (w 10 DPanc. SS), za to jest w uzupełnieniach 9 p-panc. z Jagdpantherami. Paradoksalnie najbardziej osłabieni wydają się grenadierzy pancerni, choć też nie zbyt mocno (na ogół bataliony mają po 4 PS, ale są też silniejsze).

506 Batalion Czołgów (Tygrysy Królewskie) w 3 kompaniach, po 7 PS każda.

Natomiast jedno mnie zastanawia, wracając do "Market-Garden" - jednostki są tam w skali batalionu (niemal wszystkie), a przecież to był system pułkowy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Market-Garden (TiS)

Post autor: swampgoblin »

WB-95 schodzi w dół, jeśli chodzi o skalę jednostek. I coraz częściej chyba pojawiają się jednostki poniżej pułku. Już w drugiej edycji "Stalingradu" podzielono niemieckie pułki pancerne na bataliony. W rezultacie w pierwszym scenariuszu Sowietów można było jeszcze bardziej rozwalcować. Co do "Market-Garden" - gry TiS od zawsze zmagają się z tymi samymi problemami i ogólną niedbałością wydawniczą, dlatego ciężko spodziewać się "dobrej zmiany". Możemy jedynie za każdym razem drapać się po głowie w poszukiwaniu logiki w tym wszystkim.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: Market-Garden (TiS)

Post autor: Ulysses »

- 506 batalion walczył pod Arnhem tylko dwoma kompaniami, trzecia była w tym czasie pod Aachen. Przynajmniej to WZ poprawił.
- bat panc 9 SS miał Jagdpanzer IV (dwie sztuki) nie Jagdpanthery
- nie wiem ile było Pum, ale biorąc składy obu batalionów rozp nie więcej niż kilka, połowę pojazdów stanowiły półgąsienicowe transporter opancerzone

Jeszcze jedna rzecz - 8,8 cm można było używać jako zwykłą artylerię, a nie tylko p-lot. i ppanc. WZ o tym nie wie albo zapomniał. Nie pamiętam, czy w B-35 można było tak zrobić?
8,8 cm, właśnie z pułku/brygady Svoboda ostrzeliwały pozycje 1SBSpad w rejonie Driel.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Market-Garden (TiS)

Post autor: Raleen »

Ulysses pisze: niedziela, 13 grudnia 2020, 20:32 Jeszcze jedna rzecz - 8,8 cm można było używać jako zwykłą artylerię, a nie tylko p-lot. i ppanc. WZ o tym nie wie albo zapomniał. Nie pamiętam, czy w B-35 można było tak zrobić?
8,8 cm, właśnie z pułku/brygady Svoboda ostrzeliwały pozycje 1SBSpad w rejonie Driel.
W B-35 nie ma w ogóle takiego rozwiązania i nigdy nie było. Artyleria p-lot. ani p-panc. nie ma cech artylerii polowej i nie może strzelać w taki sposób jak ona ani wspierać walki na odległość, ani wykonywać samodzielnego ostrzału (i nawały artyleryjskiej).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: Market-Garden (TiS)

Post autor: Ulysses »

Raleen pisze: niedziela, 13 grudnia 2020, 22:15
Ulysses pisze: niedziela, 13 grudnia 2020, 20:32 Jeszcze jedna rzecz - 8,8 cm można było używać jako zwykłą artylerię, a nie tylko p-lot. i ppanc. WZ o tym nie wie albo zapomniał. Nie pamiętam, czy w B-35 można było tak zrobić?
8,8 cm, właśnie z pułku/brygady Svoboda ostrzeliwały pozycje 1SBSpad w rejonie Driel.
W B-35 nie ma w ogóle takiego rozwiązania i nigdy nie było. Artyleria p-lot. ani p-panc. nie ma cech artylerii polowej i nie może strzelać w taki sposób jak ona ani wspierać walki na odległość, ani wykonywać samodzielnego ostrzału (i nawały artyleryjskiej).
Czyli WZ tego nie wiedział (co jest dziwne, ale możliwe) lub nie chciał tego zaimplementować. 8,8 cm były wykorzystywane jako "zwykła" artyleria już w Hiszpanii.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 856
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 260 times
Kontakt:

Re: Market-Garden (TiS)

Post autor: dbj »

Ulysses pisze: niedziela, 13 grudnia 2020, 22:18
Raleen pisze: niedziela, 13 grudnia 2020, 22:15
Ulysses pisze: niedziela, 13 grudnia 2020, 20:32 Jeszcze jedna rzecz - 8,8 cm można było używać jako zwykłą artylerię, a nie tylko p-lot. i ppanc. WZ o tym nie wie albo zapomniał. Nie pamiętam, czy w B-35 można było tak zrobić?
8,8 cm, właśnie z pułku/brygady Svoboda ostrzeliwały pozycje 1SBSpad w rejonie Driel.
W B-35 nie ma w ogóle takiego rozwiązania i nigdy nie było. Artyleria p-lot. ani p-panc. nie ma cech artylerii polowej i nie może strzelać w taki sposób jak ona ani wspierać walki na odległość, ani wykonywać samodzielnego ostrzału (i nawały artyleryjskiej).
Czyli WZ tego nie wiedział (co jest dziwne, ale możliwe) lub nie chciał tego zaimplementować. 8,8 cm były wykorzystywane jako "zwykła" artyleria już w Hiszpanii.
Inne pytanie, czy istnieje gra planszowa, która uwzględnia możliwość prowadzenia ognia pośredniego przez 8,8 cm? Może to jest ten poziom szczegółowości, który w żadnej grze, ze względu na uproszczenia, nie występuje?
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Market-Garden (TiS)

Post autor: Raleen »

Ulysses pisze: niedziela, 13 grudnia 2020, 22:18
Raleen pisze: niedziela, 13 grudnia 2020, 22:15
Ulysses pisze: niedziela, 13 grudnia 2020, 20:32 Jeszcze jedna rzecz - 8,8 cm można było używać jako zwykłą artylerię, a nie tylko p-lot. i ppanc. WZ o tym nie wie albo zapomniał. Nie pamiętam, czy w B-35 można było tak zrobić?
8,8 cm, właśnie z pułku/brygady Svoboda ostrzeliwały pozycje 1SBSpad w rejonie Driel.
W B-35 nie ma w ogóle takiego rozwiązania i nigdy nie było. Artyleria p-lot. ani p-panc. nie ma cech artylerii polowej i nie może strzelać w taki sposób jak ona ani wspierać walki na odległość, ani wykonywać samodzielnego ostrzału (i nawały artyleryjskiej).
Czyli WZ tego nie wiedział (co jest dziwne, ale możliwe) lub nie chciał tego zaimplementować. 8,8 cm były wykorzystywane jako "zwykła" artyleria już w Hiszpanii.
Tym bardziej dziwne, że na użycie 8,8 cm jako p-panc. jednak wpadli, chociaż to były etatowe p-lotki, ale patrząc z czasem to trochę takie myślenie w stylu B-35, by stworzyć jednostki o jak najbardziej zróżnicowanych charakterystykach. Przy takim trendzie dostrzeżenie, że zupełnie różne typy artylerii mogły wykonywać te same działania jest utrudnione. Tak samo można by dyskutować nad wyodrębnieniem batalionów ckm, czy cecha polegająca na tym, że one dzielą siłę całej atakującej piechoty przez 2 oddaje dobrze ich cechy tzn. że one aż tak bardzo różniły się od "zwykłej" piechoty, która przecież też miała w składzie pododdziały z ckm-ami i generalnie bronią maszynową.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Market-Garden (TiS)

Post autor: swampgoblin »

W sumie wykorzystanie dział 8,8 cm jak "zwykłej" artylerii pasowało by do B-35, które przecież w pewnym momencie zaczęło bardzo stawiać na cechy poszczególnych typów sprzętu. Lekką artylerię p-lot. można w tym systemie wykorzystać jako ckmy przeciw piechocie, co jest logiczne, więc z "acht-acht" do ostrzału pośredniego też nie powinno być problemu.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: Market-Garden (TiS)

Post autor: Ulysses »

Tak przy okazji. Jeśli dobrze policzyłem to WZ zrobił następujące gry o operacji Market-Garden:
- Arnhem (wydawnictwo Neu-Man)
- Arnhem 1944 (wydawnictwo Dragon)
- Arnhem-Nijmegen (czasopismo Taktyka i Strategia numer 9) i Market – Garden (czasopismo Taktyka i Strategia numer 10)
- Arnhem 1944 (wydawnictwo Taktyka i Strategia)
- Market-Garden (wydawnictwo Taktyka i Strategia) – zostanie dopiero wydana
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”