Carentan 10-13th June 1944 [Strategemata]

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Carentan 10-13th June 1944 [Strategemata]

Post autor: Paweł Sulich »

Witam na Forum po baaaardzo długiej przerwie :P

Jakiś tydzień temu przeszedł do mnie mail z newsletterem Wydawnictwa "Strategemata", informujący o wydaniu nowej gry w systemie "Wielkie Bitwy Małych Oddziałów", jednakże bez podania jej tytułu. Wydawca pokazał parę żetonów i zdradził kilka szczegółów dotyczących bitwy, po których należało tytuł gry odgadnąć. Jak się okazało, odpowiedziałem jako pierwszy i tym samym wygrałem grę, którą dostałem wczoraj i niniejszym reklamuję :) Jest to: "Carentan 10-13th June 1944". Już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę strona graficzna, jest ona o wiele lepsza niż choćby w "Mokrej 1939" z tego samego systemu. Większe są heksy na planszy, większe żetony, gra jest też w pudełku, a nie zip-locku. Robi to wszystko bardzo dobre wrażenie. W komplecie: pudełko (wewnątrz info o innych grach Wydawnictwa), 2 wypraski żetonów, plansza, instrukcja systemowa i trzy karty z: 1. opisem historycznym bitwy, 2. zasadami specjalnymi dla tej konkretnej gry systemu i tabelą terenu, 3. rozpiską scenariuszy. Scenariusze w grze są dwa: 1. Purple Heart Lane, 10-12 VI 1944: atak 101 DPD na Carentan bronione przez 6 ppspad. mjr. von der Heydte; 2. Battle of Bloody Gulch, 13 VI 1944: kontratak 17 DGren.Panc.SS, przy czym Amerykanie również otrzymują wsparcie pododdziałów 2 DPanc. Dziękuję Wydawcy Adamowi Niechwiejowi i zachęcam do zapisania się do newslettera Strategematów :D

http://strategemata.pl/pl/28-carentan-1 ... -1944.html
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2513 times
Kontakt:

Re: Carentan 10-13th June 1944 [Strategemata]

Post autor: Raleen »

Próba wejścia na linkowaną stronę powoduje wyświetlenie komunikatu o tym, że strona jest niebezpieczna. Szkoda, że wydawca takich rzeczy do tej pory nie zauważył, choć pisało mu już o tym w przeszłości kilka osób. Tym niemniej, zachęcony tym peanem pochwalnym zaryzykowałem ;).

Faktycznie graficznie wygląda to lepiej niż poprzednio. Podoba mi się zwłaszcza okładka i tu widać największy postęp. Żetony chyba są po prostu standardowych w polskich grach wojennych rozmiarów 1,5 na 1,5 cm. Na pewno lepiej, że większe niż we wcześniejszych tytułach z tej serii. Szkoda, że planszy wydawca nie pokazał na stronie. Z tego co widziałem na BGG, czytelna i ogólnie w porządku, ale graficznie bez rewelacji. Moją uwagę zwrócił dość intensywny odcień zielonego koloru wybranego (chyba?) dla terenu czystego. Wydaje mi się, że taka kolorystyka na dłuższą metę może być męcząca dla oczu, tym bardziej, że większość planszy jest w takich barwach. Z kolei kolory części żetonów też są intensywne.

Cena 60 zł niewątpliwie jest bardzo przystępna, choć doszły mnie już słuchy, że "cena zagraniczna" dość mocno od niej odbiega. Sam się nad czymś takim kiedyś zastanawiałem, ciekaw jestem jak wydawca to pogodzi.

Najbardziej ciekaw jestem jednak czy zaszły jakieś zmiany w systemie? Niby można samemu poszperać w tym co jest na stronie, ale skoro tak zachwalasz grę Pawle, pewnie już się zapoznałeś?

Dobrze, że gra wyszła i że wydawca dalej działa oraz wyciąga wnioski z dotychczasowych doświadczeń i stara się robić coraz lepsze gry.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
kret1975
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: wtorek, 27 sierpnia 2019, 19:57
Lokalizacja: Poznań okolice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Carentan 10-13th June 1944 [Strategemata]

Post autor: kret1975 »

Ciekawie to wygląda. Zamiast kości są 52 tradycyjne karty. Jestem ciekaw czy ktoś już zagrał i może powiedzieć coś więcej nt samej rozgrywki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”