Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Sławek odświeża kolejny paździerz. Robi się moduł vassala do starych, dobrych dragonowskich Ardenów.

Na start próbki żetoników.

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... s/Z126.jpg
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: Raleen »

Ciekawie to wygląda. Niejeden będzie zaskoczony, zwłaszcza pośród ludzi, którzy kiedyś nie grali w "Ardeny 1944".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Mam jeszcze smaka na Wiedeń, ale musiałby być bez ikonek.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: TommyGn »

Raleen pisze: poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 18:13 Fajna sprawa Sławku!

Niejeden może być mile zaskoczony, zwłaszcza pośród ludzi, którzy kiedyś nie grali w "Ardeny 1944".
Tak ale ... Czy nie należałoby wprowadzić jakichś dodatkowych przepisów - przede wszystkim niszczenie mostów. Do tego Amerykanie są moim zdaniem niedoszacowani. Wiele dywizji US miało własne bataliony czołgów i niszczycieli czołgów.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ja odtwarzam grę z folii, a nie mieszam przepisami.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: Raleen »

TommyGn pisze: poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 20:35
Raleen pisze: poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 18:13 Fajna sprawa Sławku!

Niejeden może być mile zaskoczony, zwłaszcza pośród ludzi, którzy kiedyś nie grali w "Ardeny 1944".
Tak ale ... Czy nie należałoby wprowadzić jakichś dodatkowych przepisów - przede wszystkim niszczenie mostów. Do tego Amerykanie są moim zdaniem niedoszacowani. Wiele dywizji US miało własne bataliony czołgów i niszczycieli czołgów.
Ale póki co jak rozumiem mowa jest o module Vassala, czyli to jest kwestia zrobienia mapy (planszy) i żetonów, a potem przepisy sobie dodawać każdy może według własnego uznania. Myślę, że ta gra ma pewną wartość w takiej formie, w jakiej została wydana. Żeby była jasność, ja się z Tobą co do wielu kwestii merytorycznie zgadzam tylko nie wiem czy jest sens ją poprawiać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Staram się po prostu przenosić gry. W Tannenbergu poprawiłem bodaj trzy rzeczy, z czego jedną oceniam, że błędnie. Przemieściłem Toruń na prawy brzeg Wisły, bo autor mapy się rąbnął do granic bólu. I usunąłem z mapy kolej przez Rypin na Brodnicę. Zmieniłem współczynniki rosyjskiej 76 DP, która się odznaczyła bardzo w obronie Osowca.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
episodic
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: sobota, 22 sierpnia 2020, 18:51
Has thanked: 57 times
Been thanked: 42 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: episodic »

Super sprawa, ale czy moduł będzie publiczny...

Moje oryginalne żetony są w trochę kiepskim stanie i jakiś czas temu zacząłem robić nowe, wzorowane na starych + koncepcja a'la GMT (przynajmniej tak mi się wydaje). Na razie jednak zająłem się czymś innym. Tutaj zrobiony kawałek, wersja nieostateczna, podaję jako ciekawostkę / przykład:

https://imgur.com/a/Bteum62
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Na pewno wyślę każdemu chętnemu. Żetony bardzo ładne, ale bez ikon piechurów nie ma sensu.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

CCA z 9 DPanc. Zastanawiam się czy tak, czy tradycyjnie. Combat Commands były mieszanymi grupami bojowymi, a nie etatowymi oddziałami.

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... s/Z127.jpg
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: farmer »

episodic pisze: poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 23:32 Moje oryginalne żetony są w trochę kiepskim stanie i jakiś czas temu zacząłem robić nowe, wzorowane na starych + koncepcja a'la GMT (przynajmniej tak mi się wydaje). Na razie jednak zająłem się czymś innym. Tutaj zrobiony kawałek, wersja nieostateczna, podaję jako ciekawostkę / przykład:

https://imgur.com/a/Bteum62
Bardzo ładne żetony :).
Raptem kilka miesięcy temu zabrałem się za to samo - tj. przerysowałem żetony do Arden Dragona od nowa, przy czym nie powstrzymałem się od (znacznego) mieszania w statystykach jednostek w oparciu o Ardeny Simonitha :(.

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

farmer pisze: wtorek, 20 kwietnia 2021, 08:35 Bardzo ładne żetony :).
Raptem kilka miesięcy temu zabrałem się za to samo - tj. przerysowałem żetony do Arden Dragona od nowa, przy czym nie powstrzymałem się od (znacznego) mieszania w statystykach jednostek w oparciu o Ardeny Simonitha :(.

pozdr,
farm
Dziękuję. Ja po prostu odtwarzam. Zmiana parametrów może wpłynąć na grę. Jedyne co zmieniłem jak dotychczas to nazwę pułku rozpoznawczego brytyjskiej Dywizji Pancernej Gwardii oraz oznaczenie 5 Brygady Piechoty z tej dywizji. Zero dotykania współczynników.
Pozdrawiam.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: dbj »

Karel W.F.M. Doorman pisze: wtorek, 20 kwietnia 2021, 08:21 CCA z 9 DPanc. Zastanawiam się czy tak, czy tradycyjnie. Combat Commands były mieszanymi grupami bojowymi, a nie etatowymi oddziałami.

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... s/Z127.jpg
Myślę, że tak będzie ciekawiej.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: Teufel »

Widzę, że same czołgi Tiger I na żetonach u Niemców. W Ardenach była jedna ich kompania na 700 użytych czołgów...
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon) - moduł vassala

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Tylko jeden jedyny 1 ssPzRegiment. Reszta jest słabsza.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”