[WB-95] Stalingrad 1942-43 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Odrębne gry zachodnie: Enemy at the Gates.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Post autor: farmer »

Dzięki.

Wdzięczny.
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Tak są to odrębne gry - ale myślę, że Ci co nie mają szansy zagrać w oryginalne tytuły The Gamers powinni przynajmniej tak dla zwykłej ciekawości przeczytać zasady to ich systemów operacyjnych i strategicznych. Są to gry podobne do naszego WB-95, ze sporą ilością bardzo ciekawych smaczków.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Recenzja gry na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Autorem recenzji jest Teufel.
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 lutego 2011, 20:40 przez Teufel, łącznie zmieniany 1 raz.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Frank Drebin
Caporal-Fourrier
Posty: 88
Rejestracja: sobota, 2 lutego 2019, 22:13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: [WB-95] Stalingrad 1942-43 (TiS)

Post autor: Frank Drebin »

Odświeżyłem sobie Stalingrad (II edycja gry) po paru latach. Przesuwam sobie żetoniki w prawo i w lewo. Postanowiłem sobie zmierzyć odległości między miejscowościami. Między Kałaczem n. Donem a Stalingradem 12 heksów; 1 heks to 3 km czyli wg skali gry 36 km. W rzeczywistości Kałacz jest oddalony o 80 km od Wołgogradu. Zastanawiam się co tu jest nie tak. Sprawdzam pierwszą edycje gry. Okazuje się że pierwsza i druga edycja gry posiada ta samą mapę, ale w pierwszej edycji skala to 3,5 km. Przy identycznej mapie 12 heksów to: 1 edycja - 42 km; 2 edycja - 36 km; w rzeczywistości 80 km. Jeden dzień to jeden etap, Dywizja Piechoty posiada 4 PR, czyli w jeden dzień DP pokonuje 12 km, 14 km czy 27 km?
Frank Drebin
Caporal-Fourrier
Posty: 88
Rejestracja: sobota, 2 lutego 2019, 22:13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: [WB-95] Stalingrad 1942-43 (TiS)

Post autor: Frank Drebin »

Odległość między Kotielnikowem a Wołgogradem ok. 200 km. Wg mapy (2 edycja) z gry 100 km... co jest z tą grą. Albo autorem.
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: [WB-95] Stalingrad 1942-43 (TiS)

Post autor: swampgoblin »

Na grubo jedziesz :P Nie mierzyłem, ale porównywałem mapę "Tygrysów w śniegu" z "Charkowem" TiS. Tygrysy to oczywiście mniejsza skala i takie tam, ale cieki wodne, pofałdowanie terenu i nawet geometria są dość wątpliwe, jeśli nałożyć ten wycinek na mapę "Charkowa". Albo raczej odwrotnie. Pomijam, że wersja "Tygrysów" z pudełka, bez dodatku z magazynu, jest nieco bezsensowna. A propos II edycji "Stalingradu", to tam w scenariuszu Wintergewitter mam wątpliwości wobec sowieckiego Odb. A tak po prawdzie, to cała ta gra jest podejrzana. A różnice w Odb między pierwszą, a drugą edycją, są znaczne. Co do map z obu edycji "Stalingradu", to wbrew pozorom nie są do końca identyczne. W tym "odświeżonym" wydaniu wywalono jedne wzgórza na dole mapy, obok miejscowości Tormosin.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”