Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Nowy projekt WZ

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: Raleen »

Widzę, że już system "wrześniowy" całkowicie TiS porzuca. Ciekawe co na to jego fani.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Raleen pisze: niedziela, 27 czerwca 2021, 08:54 Widzę, że już system "wrześniowy" całkowicie TiS porzuca. Ciekawe co na to jego fani.
Biorąc pod uwagę, że grupa W-39 na Facebooku miała w tym roku tylko 20 postów (z tego połowa jest o tej niesamowitej modyfikacji systemu zrobionej przez Dawida Tobiasza) chyba raczej nikt nie będzie po nim płakał.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: Raleen »

No tak... system w zamierzeniu był dla pasjonatów kampanii wrześniowej, ale niestety nie do końca wywiązywał się z tej roli, a raczej przestał się wywiązywać, bo i pasjonaci wraz z tym jak nabyli wiedzy zaczęli dostrzegać jego słabości.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
wittwelsh
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 10:58
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: wittwelsh »

A czy sam system WB-95 został w jakiś sposób "ogarnięty"? Bo z tego, co pamiętam, to miał tendencje do szybkiej zamiany rozgrywki w przepychankę o dwa pola wte i wewte oraz ogólnej stabilizacji frontu. System wrześniowy był jaki był, ale dynamiki mu nie odmówię.

Inna rzecz, że w Dragona/TiS-a nie grałem od tylu lat, że wszystko pamiętam jak przez mgłę...
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: karawanken »

Na FB są już żetony do Bzury.
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: swampgoblin »

karawanken pisze: środa, 28 lipca 2021, 17:27 Na FB są już żetony do Bzury.
Ja widział. Ja się bać ;)
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: karawanken »

swampgoblin pisze: środa, 28 lipca 2021, 18:13
karawanken pisze: środa, 28 lipca 2021, 17:27 Na FB są już żetony do Bzury.
Ja widział. Ja się bać ;)
Można tylko powiedzieć, że są ładne :mrgreen: No i obrazki na pudełkach też ładne.

Ostatnio mi się gdzieś obiło o uszy, że TiS wprowadził jakieś nowe matowe żetony. Miał ktoś styczność?
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: stary gracz »

Ja mam.
Przyznam, że wreszcie można zdjęcie zrobić normalnie ale dla mnie TiS robi trochę za grube żetony.
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: swampgoblin »

karawanken pisze: środa, 28 lipca 2021, 21:04 Można tylko powiedzieć, że są ładne :mrgreen: No i obrazki na pudełkach też ładne.
Daje to radę jako całość pod względem graficznym, choć te okładki z czołgami są dość "syntetyczne", ale może taką konwencję przyjęto. Mi najbardziej leżą mapy, w konwencji znanej już z bitew wrześniowych w B-35 Choć heksy miejskie sprawiają wrażenie wiochy, ale w przypadku Stolycy to może nie taki głupi pomysł :P ;) Co do żetonów, to nie mogę przyzwyczaić się do nowego koloru Niemców. Polacy też mieli fajniejszy w W-39. Ale źle to nie wygląda. Tylko, żeby tradycyjnie nie było tak, że ktoś się im przyjrzy i nagle się okaże, że tu nie taka ikonka powinna być, albo punkty siły źle rozparcelowane. Albo jakiś jednostek brakuje.
karawanken pisze: środa, 28 lipca 2021, 21:04 Ostatnio mi się gdzieś obiło o uszy, że TiS wprowadził jakieś nowe matowe żetony. Miał ktoś styczność?
Ja nie, ale słyszałem, że to "rewolucja" w dziedzinie żetonów...
stary gracz pisze: czwartek, 29 lipca 2021, 00:54 Ja mam.
Przyznam, że wreszcie można zdjęcie zrobić normalnie ale dla mnie TiS robi trochę za grube żetony.
To prawda, że za grube. Ale ponoć najlepsze i najgrubsze na świecie. W to drugie wątpię. A te matowe ślizgają się na sobie leżąc w stosie?
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: stary gracz »

Zrobiłem mały test 2mm żetonów TiS z folią matową i błyszczącą.

https://www.youtube.com/watch?v=1RSDtRTCLLs

Gram ostatnio w pionie więc nie wypowiem jak zachowują się podczas standardowej rozgrywki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: Raleen »

Apropos rewolucji w TiS polegającej na zrobieniu matowych żetonów, chciałem powiedzieć, że w mojej grze "Ostrołęka 26 maja" wydanej ponad 5 lat temu były matowe żetony (są też w kolejnych moich grach), a o tym, że w grach zarówno plansze, jak i żetony powinno się robić tak, żeby się nie błyszczały pisałem wiele lat wcześniej. Podobnie zresztą rzecz się ma z rysowanymi, a nie malowanymi ikonkami na żetonach (te malowane to zwykle wycięte z jakichś obrazów albo specjalnie namalowane obrazy). Tutaj chyba jeszcze rewolucja przed TiSem, chociaż w którejś grze tego wydawnictwa zauważyłem "jaskółki postępu", jak mawiali za PRL. Strategemata z tego co widziałem przyswoiła już te kwestie, chociaż do 2015 też stosowała malowane ikonki.

Matowa folia ani lakier nie powodują, że żetony bardziej się ślizgają. Nie ma żadnych istotnych różnic w stosunku do foli i lakieru błysk.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Frank Drebin
Caporal-Fourrier
Posty: 88
Rejestracja: sobota, 2 lutego 2019, 22:13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: Frank Drebin »

Ikonki na żetonach TiS nie są malowane są kopiowane z katalogów modelarskich np. TAMIYA czy DRAGON.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: Raleen »

Chodzi mi o sam obraz - czy to jest rysunek czy ilustracja malowana (tak to nazwę umownie).

Co mam na myśli pisząc o ikonkach malowanych - przykłady z TiS:

Polska 1939: https://boardgamegeek.com/image/693307/polska-1939

Inny przykład malowanych, tym razem od Strategematy:

Racławice 1794: https://boardgamegeek.com/image/5653437 ... awice-1794

Tu są jednocześnie malowane (ikonki żołnierzy) i rysowane (dowódcy, działa):

Kraśnik 1914: https://boardgamegeek.com/image/334842/krasnik-1914

A tu są rysowane z mojej ostatniej gry:

Ostrołęka 16 lutego 1807: https://boardgamegeek.com/image/5078356 ... utego-1807

Moim zdaniem przy tych rozmiarach żetonu rysowane wyglądają lepiej. Bardzo często przy malowanych dochodzi do rozmywania kolorów i generalnie efekt jest niekorzystny. To, że ilustracja w dużym rozmiarze wygląda ładnie, nie oznacza, że po zmniejszeniu też będzie wyglądać ładnie. Wystarczy się rozejrzeć po grach GMT Games (i nie tylko), że oni prawie wyłącznie stosują rysowane.

Natomiast z tą TAMIYĄ i DRAGONEM ciekawe czy TiS im płaci za wykorzystanie ilustracji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: swampgoblin »

Raleen pisze: czwartek, 29 lipca 2021, 10:42 Apropos rewolucji w TiS polegającej na zrobieniu matowych żetonów, chciałem powiedzieć, że w mojej grze "Ostrołęka 26 maja" wydanej ponad 5 lat temu były matowe żetony (są też w kolejnych moich grach), a o tym, że w grach zarówno plansze, jak i żetony powinno się robić tak, żeby się nie błyszczały pisałem wiele lat wcześniej. Podobnie zresztą rzecz się ma z rysowanymi, a nie malowanymi ikonkami na żetonach (te malowane to zwykle wycięte z jakichś obrazów albo specjalnie namalowane obrazy). Tutaj chyba jeszcze rewolucja przed TiSem, chociaż w którejś grze tego wydawnictwa zauważyłem "jaskółki postępu", jak mawiali za PRL. Strategemata z tego co widziałem przyswoiła już te kwestie, chociaż do 2015 też stosowała malowane ikonki.

Matowa folia ani lakier nie powodują, że żetony bardziej się ślizgają. Nie ma żadnych istotnych różnic w stosunku do foli i lakieru błysk.
Z rewolucją to oczywiście ironizowałem. U nich "rewolucją" jest dodanie jakichkolwiek pomocy gracza, jak w "Market-Garden". Jaskółki postępu są, a samokrytyki na forum kolektywu aktywu partyjnego brak. Jest za to propaganda sukcesu i cenzura elementu reakcyjnego.
Z filmiku powyżej wynika, że coś wpływa na mniejszy poślizg matowych żetonów.
Frank Drebin pisze: czwartek, 29 lipca 2021, 11:06 Ikonki na żetonach TiS nie są malowane są kopiowane z katalogów modelarskich np. TAMIYA czy DRAGON
Jak również z książki "Mundury II Wojny Światowej" Petera Darmana.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”