Nowa edycja Squad Leadera, Diplomacy i Axis & Allies?

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
wittwelsh
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 10:58
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Nowa edycja Squad Leadera, Diplomacy i Axis & Allies?

Post autor: wittwelsh »

https://renegadegamestudios.com/blog/re ... -classics/

W kwestii Squad Leadera - no nie wiem, troszkę to bez sensu, biorąc pod uwagę, że SL i ASL to de facto ta sama gra. MMP nadal będzie posiadać licencję i robić ASL-a, a teraz SL zostaje wydzielony jako drugi byt i stawiany od nowa? Bez sensu. Niestety kojarzę Renegade Game Studios z innego pola i mam złe skojarzenia z firmą wyciskającą ostatni grosz ze wszystkiego, co ma wartość sentymentalną - ze szkodą dla gry, którą przechwytują.

Poza tym to nie ma sensu choćby z tego powodu, że Squad Leader jako całość czterech modułów był po prostu niegrywalny bez "odkurzenia" go w ASL. Za dużo wykluczających się zasad etc. Jako pierwszy moduł z kolei jest bardzo "pusty" bez wszystkich późniejszych dodatków i możliwości. Podejrzewam, że Renegade znowu kupił grę, nie mając pojęcia, co właściwie kupują i co sensownego można z tym zrobić. Wyłuskali razem z Hasbro, co kiedyś było dochodowe i gdzie jeszcze można pogrzebać w czyichś sentymentach - po czym wydadzą coś, co obok pomysłu Johna Hilla nawet nie leżało, ale oblepią to marką Squad Leader. A do tego jakiś korporacyjny merchandise gadżetów. Plus firma znana jest ze swych absurdalnie wysokich cen i okropnej polityki dystrybucji poza USA.

Jestem uprzedzony, co tu dużo mówić. Na BGG, jak widzę, też ludzie dziwią się, co w tym pakiecie robi SL.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43335
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Nowa edycja Squad Leadera, Diplomacy i Axis & Allies?

Post autor: Raleen »

Nie jestem fanem ASL i nie siedzę w temacie, ale niedawno miałem okazję przeczytać artykuł o SL i ASL w publikacji zbiorowej "Zones of Control: Perspectives on Wargaming" popełniony przez człowieka siedzącego w temacie od lat. Wyczytałem, że pierwotnie SL był tworzony zgodnie z doktryną "design for effect" (owszem, tutaj można się uśmiechnąć) i wcale nie miał być taki skomplikowany. Z czasem poszło to w innym kierunku. Autor wspomina też to o czym pisałeś czyli, że ASL uporządkował pewne kwestie, wcześniej trochę niespójnie ujęte w zasadach, załatano luki itd. Być może to jest jakaś próba powrotu do korzeni, ale żeby to się udało, musieliby sporo popracować nad redakcją i chyba przejść tą drogę, którą już pokonano tworząc ASL. Nie znam firmy Renegade Game Studios, natomiast patrząc jakie są ogólnie trendy (jak najszybciej, jak najmniejszym kosztem), też nie bardzo wierzę, że to się uda.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
wittwelsh
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 10:58
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Nowa edycja Squad Leadera, Diplomacy i Axis & Allies?

Post autor: wittwelsh »

Squad Leader był bardzo dobrym konceptem, ale u samych podstaw stało zbyt dużo sprzeczności (stąd dodatkowe moduły, które uporządkowywały poprzednie nieścisłości i zamiast tego wprowadzały nowe).

Oprócz tego, co napisałeś, widzę też problem innego rodzaju - obie gry (SL i ASL), chociaż to inne intellectual properties, mają wspólne komponenty (mapy, scenariusze, żetony itd.) - obawiam się, że cała sprawa może okazać się szkodą dla ASL-a.

Choć podejrzewam, że firma po prostu przyklei logo Squad Leader do gry Memoir-podobnej i potrzepie trochę kasy. Bo Renegade Game Studios nigdy nie robiło żadnej gry wojennej, co dopiero gry wojennej na heksach i to tak old-schoolowej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43335
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Nowa edycja Squad Leadera, Diplomacy i Axis & Allies?

Post autor: Raleen »

No tak, biorąc pod uwagę to ostatnie jak najbardziej rozumiem Twoje obawy. Natomiast jeśli MMP będzie dalej kontynuowało temat niezależnie od tamtych, ja bym się tak nie przejmował.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”