II wojna światowa - kompania->brygada

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
j1023
Adjudant
Posty: 239
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 126 times
Been thanked: 52 times

II wojna światowa - kompania->brygada

Post autor: j1023 »

Jakie gry z okresu II wojny światowej (Hiszpania 36, Chiny 37 a może i Korea również) w skali batalion->brygada polecacie? Coś co fajnie oddaje rzeczywistość więc nie muszą to być bardzo proste zasady.
Dobrze by było żeby to był "żywy" system tzn z dodatkami lub innymi grami opartymi na tych samych zasadach.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: II wojna światowa - kompania->brygada

Post autor: RAJ »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: II wojna światowa - kompania->brygada

Post autor: Raleen »

Inna propozycja, nieco prostsza (co nie znaczy, że prostacka), w każdym razie bardziej przyswajalna, to gry Marka Simonitcha, wydawane przez GMT Games:
- Salerno '43
- Normandy '44
- Ardennes '44
- Stalingrad '42
- Ukraine '43
- Holland '44
- France '40
- Caucassus Campaign
Z tym, że niektóre z nich to skala dywizji, więc nieco większa niż oczekujesz.

Nie tak dawno temu dość szeroko się rozpisałem odpowiadając jednemu z graczy, który też prosił, żeby mu coś polecić. Myślę, że dużo z tego co mu poleciłem, powinno i Tobie pasować - mój post pod postem bigbadsheep:
viewtopic.php?f=67&t=953&start=120
Znajdziesz tam dużo linków, w tym do relacji z rozgrywek.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
j1023
Adjudant
Posty: 239
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 126 times
Been thanked: 52 times

Re: II wojna światowa - kompania->brygada

Post autor: j1023 »

Dzięki za propozycje.
Battalion combat series wygląda zacnie ale ceny...
Czy gry Marka Simonitcha opierają się z grubsza na tej samej mechanice? Oglądałem film z gry w Salerno i przyznam zaciekawiło mnie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: II wojna światowa - kompania->brygada

Post autor: Raleen »

Tak, mechanika z grubsza ta sama. Są drobne różnice. One wynikają po części z różnic w skali (trochę inne są zasady dla batalionowo-pułkowej, inne dla dywizyjnej itp.). Z ważnych rzeczy, na portalu są tłumaczenia do Salerno '43 i Stalingradu '42.

Salerno '43:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Stalingrad '42:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Z batalionowych chyba na początek najlepsze Salerno '43, a w ogóle to wydaje mi się, że Ardennes '44.

Natomiast co do wydawnictwa MMP, ono generalnie jest drogie. Mają zaawansowane gry, często wysokiej jakości, ale tutaj trochę jeszcze zależy od gustów. Przy okazji jeśli chodzi o tłumaczenia, to jest tłumaczenie systemowych zasad SCS, z tym, że to jest chyba ich najprostsza seria:

Standard Combat Series:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Z innych, jeśli dostaniesz np. Red Winter, to szczerze polecam. Jest w całości przetłumaczone na portalu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: II wojna światowa - kompania->brygada

Post autor: RAJ »

BCS jest drogie ale ma wiele scenariuszy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: II wojna światowa - kompania->brygada

Post autor: Raleen »

Z nieheksowych gdybyś chciał spróbować, to mogę jeszcze polecić Monty's Gamble. Tutaj relacja z nie tak dawnej rozgrywki:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=121

Mam do niej trochę uwag, ale myślę, że wielu graczom powinna podejść.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
j1023
Adjudant
Posty: 239
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 126 times
Been thanked: 52 times

Re: II wojna światowa - kompania->brygada

Post autor: j1023 »

Ja jestem starej daty :) preferuje heksy bo w innej wersji nigdy nie grałem ;)

Kiedyś chętnie bym się przyjrzał temu chociaż na tą chwilę moja wyobraźnia nie ogarnia gry bez heksów ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: II wojna światowa - kompania->brygada

Post autor: Raleen »

To mamy podobnie, ja też generalnie preferuję heksy, przynajmniej jeśli chodzi o skalę taktyczną :). Z czasem nauczyłem się jednak grać także na innych planszach. Warto spróbować, choćby w ramach odskoczni... :) Oczywiście uwag mam całkiem sporo, zwłaszcza do oddania walki, jak już trochę wspominałem.

Z kolei dla skali strategicznej najlepsze jest point-to-point i mechanika card driven. Ewentualnie plansza strefowa zamiast ptp.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
PLama80
Oberfeldwebel
Posty: 208
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 19:31
Lokalizacja: Festung Thorn
Has thanked: 91 times
Been thanked: 52 times

Re: II wojna światowa - kompania->brygada

Post autor: PLama80 »

j1023 pisze: czwartek, 29 grudnia 2022, 17:09 Jakie gry z okresu II wojny światowej (Hiszpania 36, Chiny 37 a może i Korea również) w skali batalion->brygada polecacie?
Dobrze by było żeby to był "żywy" system tzn z dodatkami lub innymi grami opartymi na tych samych zasadach.
Hmm, jest gra, która spełnia Twoje założenia, w dodatku jest cenowo przystępna, ładna graficznie (zwłaszcza mapa) a na YT można sobie obejrzeć rozgrywki, żeby zobaczyć czy Ci się spodoba:
https://taktykaistrategiasklep.pl/produ ... civil-war/

Żeby nie było, że jestem "forumowiczem promującym" to wydawnictwo ;) muszę uczciwie wskazać na minusy i to nie tyle nawet samej gry, co raczej całego systemu (WB-95), który ma wiele niedoróbek i nieścisłości wymagających samodzielnego rozwiązywania przez różne "living home rules" :D Oficjalny help desk, mimo że jest (Autor zasadniczo odpowiada na pytania), to czasami może wprowadzić jeszcze więcej wątpliwości. Dla początkujących mogą to być poważne bariery.
Arno
Chasseur
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2021, 11:44
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: II wojna światowa - kompania->brygada

Post autor: Arno »

Jeśli chodzi o skalę kompanii, to ostatnimi czasy grywamy z kolegą w Panzer Leader, przyjemna, prosta gra taktyczna o drugiej wojnie światowej w skali kompanijnej, imho bardziej przyjazna niż spora część gier taktycznych, bo nie przywala gracza masą skomplikowanych i szczegółowych zasad. Wyszła w latach 70, ale dostała swój remake na vassalu, jest sporo scenariuszy, zasady w sieci. Kolega ostatnio zrobił do niej polski tutorial na swoim kanale:
https://www.youtube.com/watch?v=Plx-p_bO_cc
Ne wszystko mi idealnie pasuje, np. jednostki w mieście są imho zbyt dobrze chronione (można je atakować tylko z sąsiedniego heksu), za to podoba mi się np. artyleria, gdzie trzeba zaplanować ostrzał o etap do przodu. Ogólnie, rozegraliśmy już kilka scenariuszy i gra się świetnie. Jeśli nie przepadasz za monsterami, to gra ma spore szanse ci podejście, bo walki toczą się na mniejszych planszach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”