Donnerschlag: Escape from Stalingrad (Vuca Simulations)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Donnerschlag: Escape from Stalingrad (Vuca Simulations)

Post autor: Raleen »

Stosunkowo nowa gra wydawnictwa Vuca Simulations (dokładnie rzecz biorąc z 2022).

Gra na stronie wydawnictwa: https://vucasims.com/products/donnersch ... stalingrad
Profil gry na BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/363 ... ad/credits

Miałem okazję widzieć ją w zeszłym roku na konwencie w Bydgoszczy, a ostatnio zagościła na spotkaniu klubu Strategos. Niżej zdjęcia przedstawiające finał rozgrywki.

Obrazek

Obrazek

Mam nadzieję, że koledzy podzielą się wrażeniami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
j1023
Adjudant
Posty: 239
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 126 times
Been thanked: 52 times

Re: Donnerschlag: Escape from Stalingrad (Vuca Simulations)

Post autor: j1023 »

O i skala właściwa ;). Również ciekaw jestem wrażeń.
Awatar użytkownika
Maciej94
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2018, 21:54
Has thanked: 67 times
Been thanked: 69 times

Re: Donnerschlag: Escape from Stalingrad (Vuca Simulations)

Post autor: Maciej94 »

Gra jest dobra, generalnie mam pozytywne wrażenia z rozgrywki. Na plus jest na pewno szybkie rozstawienie, łatwość i przejrzystość samej rozgrywki, oraz jasne cele. Do minusów należą pewne niedociągnięcia, kilka błędów takich jak brak jasnych zasad do dobierania radzieckich posiłków czołgowych czy drobne błędy w rozstawieniu. Mam też wrażenie, że instrukcja nie jest do końca sensownie napisana. Większość rzeczy jest w niej, ale są one poukrywane po kilku różnych rozdziałach, mimo tego, że mamy indeks niezwykle ciężko odnaleźć pewne kwestie. Dużo rzeczy poprawia errata. Śmieszną, taką "swojską" rzeczą (wystarczy przypomnieć sobie gazetki TiSu czy Dragona) jest umieszczenie żetonów dodatkowych dla innej gry tego samego wydawnictwa. Podsumowując, gra się dobrze i sprawnie (z nauką i przetwarzaniem instrukcji zajęło nam to jakieś 6-7 h.). Oczywiście w trakcie gry popełniliśmy drobne błędy (jak na przykład brak ruchu posiłków z toru etapów zaraz po wprowadzeniu ich na planszę), ale człowiek uczy się przez całe życie. ;)
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 780
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 69 times
Been thanked: 430 times
Kontakt:

Re: Donnerschlag: Escape from Stalingrad (Vuca Simulations)

Post autor: mk20336 »

First look at Donnerschlag - Escape from Stalingrad

Z prawdziwą przyjemnością przyglądam się dzisiaj kolejnej z gier wydawnictwa VUCA Simulations - tym razem "Donnerschlag – Escape from Stalingrad" skupiającej się na próbie odblokowania kotła poda Stalingradem. Zapraszam do materiału!

LINK: First look at Donnerschlag - Escape from Stalingrad

Obrazek
Awatar użytkownika
PLama80
Oberfeldwebel
Posty: 208
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 19:31
Lokalizacja: Festung Thorn
Has thanked: 91 times
Been thanked: 52 times

Re: Donnerschlag: Escape from Stalingrad (Vuca Simulations)

Post autor: PLama80 »

mk20336 pisze: piątek, 9 czerwca 2023, 18:28 First look at Donnerschlag - Escape from Stalingrad

Z prawdziwą przyjemnością przyglądam się dzisiaj kolejnej z gier wydawnictwa VUCA Simulations - tym razem "Donnerschlag – Escape from Stalingrad" skupiającej się na próbie odblokowania kotła poda Stalingradem. Zapraszam do materiału!
Obejrzałem i narobiłem sobie smaka :P Bardzo podoba mi się mechanizm aktywacji jednostek kartami, trochę jak w serii Enemy Action.
Ciekaw jestem jak gra się solo? Ktoś może coś napisać na ten temat?
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 780
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 69 times
Been thanked: 430 times
Kontakt:

Re: Donnerschlag: Escape from Stalingrad (Vuca Simulations)

Post autor: mk20336 »

PLama80 pisze: środa, 14 czerwca 2023, 19:52
mk20336 pisze: piątek, 9 czerwca 2023, 18:28 First look at Donnerschlag - Escape from Stalingrad

Z prawdziwą przyjemnością przyglądam się dzisiaj kolejnej z gier wydawnictwa VUCA Simulations - tym razem "Donnerschlag – Escape from Stalingrad" skupiającej się na próbie odblokowania kotła poda Stalingradem. Zapraszam do materiału!
Obejrzałem i narobiłem sobie smaka :P Bardzo podoba mi się mechanizm aktywacji jednostek kartami, trochę jak w serii Enemy Action.
Ciekaw jestem jak gra się solo? Ktoś może coś napisać na ten temat?
Solo jeszcze nie grałem; na pewno można dobrze zasymulowac ruchy (karty aktywacji) ale już karty Combat to takie czasami zaskoczenia, że ciężko to odtworzyć. Ale będe próbował :)
Awatar użytkownika
PLama80
Oberfeldwebel
Posty: 208
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 19:31
Lokalizacja: Festung Thorn
Has thanked: 91 times
Been thanked: 52 times

Re: Donnerschlag: Escape from Stalingrad (Vuca Simulations)

Post autor: PLama80 »

mk20336 pisze: czwartek, 15 czerwca 2023, 14:35
Solo jeszcze nie grałem; na pewno można dobrze zasymulowac ruchy (karty aktywacji) ale już karty Combat to takie czasami zaskoczenia, że ciężko to odtworzyć. Ale będe próbował :)
Stuka Joe opracował fajną metodę gry solo z kartami rozkazów. GMT to nawet ostatnio wydało, może tu też by się sprawdziło? Tak czy inaczej jestem bardzo ciekaw wniosków z "solóweczeki".
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2068
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 89 times
Been thanked: 192 times

Re: Donnerschlag: Escape from Stalingrad (Vuca Simulations)

Post autor: adalbert »

Zagranie karty walki (choć tak naprawdę nie wszystkie zagrywa się przy okazji walki) to wybór gracza. Niektóre z wywierają olbrzymi wpływ na rozgrywkę. Mają one również dwa efekty, z których wybiera się jeden. Dodatkowo w każdej turze odkładamy jedną wybraną na specjalny stos, żeby odpalić ją bez potrzeby rzucania kośćmi. Jakoś tego sobie nie wyobrażam w grze solo...
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”