[B-35] Malta 1941 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

[B-35] Malta 1941 (TiS)

Post autor: viking »

Gra została wydana w 12 numerze pisma TiS. Autorzy poszli nieco dziwnym torem ponieważ gra nie przedstawia operacji Hercules w 1942 r., a mamy dostępne siły, które Niemcy użyli przeciw Krecie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 29 lipca 2014, 16:04 przez viking, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Podobno było dużo niedomówień jak chodzi o rodzaj terenu na mapie.
Parę razy przymierzałem się do gry w Maltę, bo takie małe scenariusze jestem w stanie rozegrać, ale zawsze mi to odradzono.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

W przypadku takich operacji niestety istotnym brakiem są rozwiązania B-35 dotyczące oddania floty, stąd pamiętam, że gra choć na lądzie ciekawa, pod tym względem nie zadowalała.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
McDzordz
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: piątek, 23 listopada 2007, 18:12
Lokalizacja: Lublin

Post autor: McDzordz »

Zgadza się, Raleenie. Gra na wyspie jest ciekawa i łączy w sobie elementy walk piechoty, desantów powietrznych, walk powietrznych etc. Ale brak jakichś szczegółowych zasad co do transportu morskiego niemieckich oddziałów, niszczenia transportowców niemieckich i włoskich przez brytyjską eskadrę itd. Trzeba to we własnym zakresie sobie "dorabiać".
McDzordz
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: piątek, 23 listopada 2007, 18:12
Lokalizacja: Lublin

Post autor: McDzordz »

I mimo luk w przepisach gra jest ciekawa i rodzi wyzwania. No, można też rozegrać ją w wersji mocno rozszerzonej: spróbować opanować wyspę 1 DPD (br.) 82 DPD i 101 DPD (am.) z gry "Market-Garden" bronioną odpowiednio wzmocnionymi jednostkami niemieckimi ze strzelcami górskimi, artylerią p-lot i małym odwodem pancernym (np. jakiś pułk pancerny oddany bezpośrednio pod komendę sztabu całego korpusu).
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Mnie jednak zastanawia, dlaczego gra nie przedstawia tej niedoszłej operacji Hercules - 1942 r. to był chyba jedyny moment, kiedy Oś planowała na serio inwazję, tyle że przewidziane siły (164 DP, brygada Ramcke, włoska DSpad i kilka dywizji piechoty) pojechały na rozkaz Rommla do Afryki.
Awatar użytkownika
cretu
Sergent-Major
Posty: 169
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 17:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Malta (TiS)

Post autor: cretu »

Pozwoliłem sobie połączyć ze starym tematem najnowsze wpisy.
Raleen


Polacy nie gęsi i swą Maltę mają... ;)
https://www.facebook.com/photo?fbid=396 ... 6208144758
https://www.facebook.com/photo?fbid=396 ... 6208144758

Mapa:
https://www.facebook.com/TaktykaIStrate ... 417442104/
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Malta

Post autor: Lampka »

Zastanawiają mnie jednostki pancerne - u Niemców widać 3 kompanie - Kreta, 2/S i 3/S. Natomiast według planów Niemcy mieli wysłać na Maltę "66th Tank Company for Special Employment" wyposażoną w 12 najnowszych PzKpfw IVG, 5 VK 1801 i 5 VK1601. Potem dodano zdobyczne czołgi sowieckie, zmieniając całą jednostkę w "66th Special Tank Detachment", pierwotna kompania specjalna stała się 1 kompanią a jednostka uzbrojona w zdobyczne czołgi 2 kompanią.
Posiadała ona 10 KV2 oraz według niektórych źródeł nieokreśloną liczbę T34/76, ale nawet jeśli posiadała T-34 nie planowano ich użyć na Malcie, ponieważ nie przygotowano im transportu.
Czyli 3 żetony odpowiadają 33 czołgom. W tym jedna jednostka z T34.Z dziwnym nazewnictwem, nie wiem skąd nazwa Kreta i czemu 2/S i 3/S.

Natomiast Brytyjczycy mają 4 kompanie, co w teorii by się zgadzało, ale wydaje mi się, że są one przeszacowane. W sumie w 1942 na Malcie były 4 Matyldy, 2 Mark VIC i jeden Mark VIB, 4 A9 i 3 A13. Z tych jednostek jako kompanie rezerwową wydzielono jedną Matyldę i jedną A9 ale prawdopodobnie nie były w pełni sprawne. 4 żetony odpowiadają 12 czołgom. W tym sądząc po ikonach 3 kompanie Matyld.
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Island of Death (Avalanche Press)

Post autor: Lampka »

Graficznie ładniejsza moim zdaniem od tej z AP. Skala mnie zastanawia, bo to lotnisko Luqa wygląda groteskowo, ale może tak ma być. Brakuje lotnisk Kirkop i Krendi,to drugie choć nieskończone to dla szybowców było w sam raz. Linia Victorii lepiej wygląda w wersji TiSu. Ciekawe czy forty będą uwzględnione na mapie czy raczej jako żetony czy w ogóle ich nie będzie. Na plus też uwzględnienie wyspy Gozo, Włosi chcieli tam desantować 1(Superga) Dywizję, choć brytyjskie plany nie uwzględniały w ogóle obrony tej wysepki.
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [B-35] Malta 1941 (TiS)

Post autor: Raleen »

"Malta 1941" jak widać wyszła już dawno temu w TiSie, więc to co ukazało się niedawno to jest reedycja. Ciekawe oczywiście czy różni się czymś od starej gry. Po żetonach widzę, że ewidentnie system B-35. Znając życie, pewnie to jest dokładnie to samo co kiedyś.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”