Stara Bzura 1939 vs nowa Bzura 1939 (Dragon, TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Bart11
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: sobota, 28 lipca 2007, 08:46
Lokalizacja: Bugaj Zakrzowski

Post autor: Bart11 »

Zamierzam właśnie rozegrać nową Bzurę. Jeśli w tisowską instrukcje wkradły się jakieś błędy proszę o wskazówki na co zwrócić uwagę. Już widzę brak oznaczenia skąd wychodzą polskie obwody. Pomimo dołączenia żetonów polskiego lotnictwa i pociągów transportowych wydaje mi się że w grze one nie występują. Zamierzam się wspomagać instrukcja starej wersji z Dragona, ale pułapki pewnie znajdują się w dodanych, wzbogaconych przepisach.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Podziel się koniecznie wrażeniami z gry, chętnie poczytam.
W tisowską Bzurę nie było mi dane zagrać, jestem ciekawy czy faktycznie Polacy mogą tu wiele zwojować.
Przepisy raczej interpretuj kierując się zdrowym rozsądkiem.Dobrze jest przyjąć, że interpretacja nie podlega dyskusji i w całej rozgrywce dokonuje jej ta sama osoba.Najlepiej weź ten ciężar na swoje barki. ;) Grałem tak kiedyś w inną grę TiSa i bardzo pomogło, motywuje do obiektywizmu. :cool:
Awatar użytkownika
Bart11
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: sobota, 28 lipca 2007, 08:46
Lokalizacja: Bugaj Zakrzowski

Post autor: Bart11 »

Podczas rozstawiania wojsk widać że kilka stosów określonych jako stojące na jednym polu przekracza pojemnością 24 PS. Przypadkowo porównałem jak rozstawione są oddziały w starej i nowej wersji - uwzględniając oczywiście różnice w skali mapy. Chodziło mi o niemiecką 24 DP. Jej 102 pułk w obu rozpiskach posiada zupełnie odmienne miejsca postoju(??). Nie wiem jak z pozostałą resztą wojsk ale dam znać jak sprawdzę tą kwestie. Tak na marginesie, może jakiś gracz sprawdził kiedyś, na podstawie wiarygodnych historycznych opracowań położenie polskich i niemieckich oddziałów w grze?
Opis z walk może uda się zamieścić, tylko u mnie wszystko strasznie powoli się rozgrywa..
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ale chyba stara wersja różni się dość wyraźnie od nowej TiSowskiej (mam tylko tą ostatnią niestety) :?:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Bart11
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: sobota, 28 lipca 2007, 08:46
Lokalizacja: Bugaj Zakrzowski

Post autor: Bart11 »

Wersja z TiS praktycznie powtarza słowo w słowo przepisy gry Dragona. Mam obie instrukcje więc widać to jak na dłoni. Ewentualne nieścisłości mogą być w dodanych później przepisach wzbogacających rozgrywkę. Największa różnica dotyczy mapy, tisowska jest bez porównania lepsza i większa.
Co do rozstawienia jednostek, wojska niemieckie w obu wersjach raczej zgadzają się. Zaciekawia mnie batalion 3 dywizji wysunięty aż pod Wyszogród, podczas gdy reszta dywizji jest odsunięta dość daleko na zachód. Ale może tak właśnie było.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

To przyznam, że mnie zaskoczyłeś z tymi zasadami, wydawało mi się, że są różnice i to nawet poważne. A może masz jakąś inną wersję w stosunku do tego co ja widziałem. Bo w tych dawnych czasach to zdaje się, że wyszło tego więcej niż jedna edycja. Mam na myśli jeszcze epokę Dragona.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Bart11
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: sobota, 28 lipca 2007, 08:46
Lokalizacja: Bugaj Zakrzowski

Post autor: Bart11 »

Bzura to moja pierwsza gra, zakupiona w 1992 roku :faja:
Na okładce jest wybuchający wóz za plecami polskich kawalerzystów.
Podstawa zasad, ich kościec pozostał ten sam, jak widzę spoglądając do wersji TiSu. A wokół niego wyrosły nowe rozgałęzienia przepisów, dość ciekawe i całkiem fajne.
Położenie wojsk polskich raczej zgodne z pierwsza wersją.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Bart11, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Napisz coś o rozgrywce.Ja szczerze mówiąc przeżyłem małe rozczarowania z tisowskim wrześniem na bazie Mławy i Pomorza.W sumie Mława to jeszcze Dragon, ale już z tabelkami w wersji WZ i niewiele się od Pomorza już różni, chyba bazami zaopatrzenia głównie.
A rozczarowanie dotyczyło grania w warunkach takiej dysproporcji sił.Zarówno w Mławie, jak i Pomorzu gracz strony niemieckiej gromi i morduje bez opamiętaniea, a Polakami możesz ginąć, albo uciekać.Podobno Bzura jest zdecydowanie łaskawsza.
Awatar użytkownika
WP
Porucznik
Posty: 567
Rejestracja: środa, 9 sierpnia 2006, 07:48
Lokalizacja: Płock

Post autor: WP »

Pomorze jest faktycznie wybitnie do jednej bramki. Ale to wynika z historycznego ustawienia wojsk. Z tego co pamiętam w Pomorzu jest tabela punktowa dotycząca zajmowania kolejnych punktów terenowych w pewnym okresie czasu. Dopiero grając dwa razy (raz strona polska a raz niemiecką) można mówić o jakiejś rywalizacji.

Co do Mławy to już nie jest tak źle. Strona polska może uzyc do kontrataku jednostek GO Narew.

Bzura to faktycznie początkowa przewaga gracza polskiego. Później jest już coraz gorzej. :(
si vis pacem, para bellum
sivy1990
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 15:22
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: sivy1990 »

To mój pierwszy post na forum :D. Właśnie zamierzam zacząć przygodę z grami Dragona/Tis-u (czekam na paczkę z Ardenami). W domu posiadam po bracie starą bzurę (chyba pierwsza edycja) niestety nie ma żetonów :/. Mógłby ktoś udostępnić skany żetonów do tej starej wersji, byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Witamy na forum...
sivy1990 pisze:W domu posiadam po bracie starą bzurę (chyba pierwsza edycja) niestety nie ma żetonów :/. Mógłby ktoś udostępnić skany żetonów do tej starej wersji, byłbym wdzięczny.
Mysle ze lepiej bedzie kupic sobie stara bzure na allegro, nie powinna byc droga, a i mniej zachodu z zetonami, niz je robic ze skanow...
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
sivy1990
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 15:22
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: sivy1990 »

tylko ze jak narazie zadnej nie ma :/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Postaramy się jakoś pomóc, ale to stara gra i mało kto ją ma.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
sivy1990
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 15:22
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: sivy1990 »

Dzięki wszystkim za pomoc ale wczoraj ktos wystawil Bzure 1939 na allegro i oczywiscie kupilem - niezly rarytas, bo nowa z niewycietymi zetonami a z 1992 :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez sivy1990, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

No widzisz, to jest najlepsze rozwiązanie.....
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”