Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: Raleen »

Kiedyś w czasopiśmie wyszła seria takich scenariuszy pod system B-35.

Kolejno były to:

:arrow: Yafra w Dragonie nr 2 (2/96)
:arrow: Tantek w Dragonie Hobby nr 4 (1/98)
:arrow: Kuchazu w Dragonie Hobby nr 7 (3/99)

Ktoś z Was może pamięta? Albo jeszcze lepiej grał?

Recenzja gry na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 lutego 2011, 13:35 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

No ba.
W Yafre i Tantek grywałem. Nawet fajnie było (albo to wrażenie wynika, że jak się jest młodym to wszystko jest fajne), ale z racji tego że dawno to było i Dragonów z tymi grami się pozbyłem więc szczegółów nie pamiętam.
Nieliczne co pamiętam to to, że były jaskinie jako element mechaniki i całkiem dobrze to działało.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: DT »

Raleen pisze:Kolejno były to:

:arrow: Yafra w Dragonie nr 2 (2/96)
:arrow: Tantek w Dragonie Hobby nr 4 (1/98)
:arrow: Kuchazu w Dragonie Hobby nr 7 (3/99)
Posiadam wszystkie, wiec moge sluzyc informacjami technicznymi... dodatkowo byl jeszcze zestaw zetonów do Yafry na nazwie YAF1 (tez w moim posiadaniu), który mozna bylo kupic osobno, bez gazety.....
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Ja pamiętam, że wkurzyłem się na to, że to nie scenariusze historyczne i ostatecznie nie zagrałem.
Podobały mi się bardzo te jasne japońskie żetony.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

wujaw pisze:to nie scenariusze historyczne
A widzisz! Czytam te tytuły i myślę: "Ki diabeł? Taki człowiek niedouczony?" Ale na szczęście nie jest tak źle! ;)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Widzisz Andy, ile to grając w gry planszowe można się dowiedzieć! ;)

Co do niehistoryczności scenariuszy wyraźnie pisze to zdaje się tylko przy Yafrze, ale całość jest napisana tak, żeby stworzyć wrażenie historyczności. Nie wiem dlaczego autor tak postąpił, skoro jednocześnie starał się, by te gry nawiązywały do jakichś rzeczywistych starć. I tu właśnie byłaby dla osób znających przebieg wojny na Pacyfiku fajna zabawa-zgadywanka - do której bitwy najbardziej nawiązują poszczególne scenariusze. Sprawdzanie najlepiej byłoby zaczynać od Iwo Jimy, bo swego czasu autor usiłował coś na ten temat pisać.

Co do samego autora z kolei, też kwestie te są mętne, bo niby to Zalewskiego, ale pod Kuchazu podpisany jest w 7 numerze Dragona Hobby w spisie treści Marek Domański.

Temat założyłem nie bez kozery, bo wkrótce pojawi się recenzja. Mam też w związku z tym drobną prośbę, bo potrzebuję skanów/zdjęć plansz do Tanteka i Kuchazu. Gdyby ktoś posiadał będę wdzięczny za podesłanie. Potrzebne są oczywiście do wspomnianej recenzji. Resztę obrazków (żetony, okładki poszczególnych Dragonów) już mam.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Raleen pisze: Mam też w związku z tym drobną prośbę, bo potrzebuję skanów/zdjęć plansz do Tanteka i Kuchazu. Gdyby ktoś posiadał będę wdzięczny za podesłanie. Potrzebne są oczywiście do wspomnianej recenzji. Resztę obrazków (żetony, okładki poszczególnych Dragonów) już mam.
Postaram, się zrobić skany i podesłać..... czy w takim razie posiadasz arkusik dodatkowych żetonów do Yafry (= YAF1 w sprzedaży wysyłkowej z Dragonów)?
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Tak, posiadam, ale rozdzielony na części - służył do gry. Gdybyś chciał skany również nie ma kłopotu. Skany niektórych wybranych żetonów będą w recenzji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Bormac
Adjudant
Posty: 240
Rejestracja: niedziela, 24 września 2006, 23:43
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 7 times

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: Bormac »

Raleen pisze:Kiedyś w czasopiśmie wyszła seria takich scenariuszy pod system B-35.

Kolejno były to:

:arrow: Yafra w Dragonie nr 2 (2/96)
:arrow: Tantek w Dragonie Hobby nr 4 (1/98)
:arrow: Kuchazu w Dragonie Hobby nr 7 (3/99)

Ktoś z Was może pamięta? Albo jeszcze lepiej grał?
Warto dodać jeszcze Angaur z Dragon Hobby nr 5 (1/99). Na pewno mapka, nie pamiętam, czy jakieś dodatkowe żetony były.

W zestawie YAF1 oprócz żetonów "pacyficznych" był też I Korpus Kanadyjski (1DP i 5DPanc).
"If you are going through hell, keep going."
Winston Churchill
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: DT »

Raleen pisze:Tak, posiadam, ale rozdzielony na części - służył do gry. Gdybyś chciał skany również nie ma kłopotu.
Ja posiadam też nie rozdzielony (obok używanego kompletu do gry) :jupi:
Bormac pisze: Warto dodać jeszcze Angaur z Dragon Hobby nr 5 (1/99). Na pewno mapka, nie pamiętam, czy jakieś dodatkowe żetony były.
Mapkę powinienem posiadać (dodam do skanów), żetonów na pewno nie było, lecz sam Dragon Hobby mi gdzies chyba zaginął..... T_T
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
WP
Porucznik
Posty: 567
Rejestracja: środa, 9 sierpnia 2006, 07:48
Lokalizacja: Płock

Post autor: WP »

Jak dla mnie gra trochę monotonna (chociaż pomysł z walkami na Pacyfiku dobry).
Ja grałem z opcją ukrycia rozstawienia jednostek japońskich na zdobywanej wyspie. Tylko wtedy obrońcy mieli jakieś szanse na walkę z desantem (oczywiście była to wielka loteria - atakujący nie widział oddziałów obrońcy, obrońca kalkulował gdzie nastąpi główne lądowanie).
si vis pacem, para bellum
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Bormac pisze:Warto dodać jeszcze Angaur z Dragon Hobby nr 5 (1/99). Na pewno mapka, nie pamiętam, czy jakieś dodatkowe żetony były.
Nazwę też kojarzę, choć prawdę mówiąc zupełnie o nim niemal zapomniałem.

Czy on miał jakąś dodatkową (własną) planszę jak Yafra czy Kuchazu?

Co do opinii - brakowało właśnie szerszego uwzględnienia elementu morsko-powietrzbego, który dla tych walk był jednak decydujący. W pierwotnych zasadach nie ma np. żadnych reguł do walki jednostek morskich, czyli starcia między M.W.A. Na razie więcej nie będę się rozpisywał, wszystko w recenzji, którą mam nadzieję lada chwila Arteusz wrzuci. Recenzja raczej z cyklu wspomnieniowych ;) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Recenzja gry na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Autorem recenzji jest Raleen.
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 lutego 2011, 13:36 przez Arteusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Pacyfik 1941-1945 potrąciłem kiedyś tutaj, w ramach analizy systemu B-35:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 lutego 2011, 13:39 przez DT, łącznie zmieniany 1 raz.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Bormac
Adjudant
Posty: 240
Rejestracja: niedziela, 24 września 2006, 23:43
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 7 times

Post autor: Bormac »

Raleen pisze:Czy on miał jakąś dodatkową (własną) planszę jak Yafra czy Kuchazu?
Mapka jest na odwrocie gry Iganie 1831.

Tak odnośnie recenzji i tekstu "Zdjęcia przedstawiaja tytulowe strony czasopism Dragon nr 2,4,7 i przykladowe zetony wykorzystywane w opisywanych grach." to I Korpus Kanadyjski nie występuje w opisywanych grach. Pasuje raczej do walk w Europie (1944-45), chociaż nie pamiętam, czy występował w jakimś scenariuszu.
"If you are going through hell, keep going."
Winston Churchill
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”