Königsberg '45 (Three Crowns Game Productions) & Königsberg: The Soviet Attack on East Prussia, 1945 (Revolution Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Königsberg '45 (Three Crowns Game Productions) & Königsberg: The Soviet Attack on East Prussia, 1945 (Revolution Games)

Post autor: Teufel »

Tanki idut w karaleskij garod.
Patrząc na opisaną mechanikę, żetony oraz zaznaczenie początkowego ustawienia na mapie mam nieodparte wrażenie, że gra będzie nieco pozmienianym klonem serii zapoczątkowanej przez AVL i ... bardzo dobrze :)

Szkoda tylko, że gra pewnie będzie niedostępna w Polsce.

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... nigsberg45

Königsberg – instrukcja (PL) do ściągnięcia na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Szwedzi zrobili z tego co widziałem to dlaczego miałaby być niedostępna.

Za to chyba trzeba będzie sobie powycinać żetony jak by ktoś był chętny:

http://www.boardgamegeek.com/image/8967 ... size=large
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Właśnie widzę, że robótki ręczne w cenie gry gwarantowane.
Klimacik super, ale coś mi się zdaje, że dla grającego Niemcami będą to rozważania nad ulotnością bytu samotnego pancerfausisty względem kompanii tanków, albo przechodząc na język konkretów : od którego etapu bronimy się na ramkach?
Jak chodzi o nabycie, to to wygląda na 40 juro wraz z szipmentem, do Polski chyba jakoś to prześlą, gorzej z czasem gry.
Jak na bgg piszą o 8 godzinach, to ile jest naprawdę? :oops:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

wujaw pisze:Jak na bgg piszą o 8 godzinach, to ile jest naprawdę? :oops:
Plus 50 procent ;D ?

Wypatrzyłem na kolejnym zdjęciu żetony uchodźców:
http://www.boardgamegeek.com/image/8575 ... size=large
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Może to nowe, cywilizowane oblicze gier wojennych na miarę XXI wieku?
Zadaniem niemieckiego dowódcy jest obrona ludności cywilnej przed bolszewikami.W głębi serca jest zagorzałym puczystą z 20 lipca, a esesmański mundur nosi w celach humanitarnych, żeby tym wydajniej bronić rodaków przed faszyzmem i bolszewikami.
Na koniec gry jesteś rozliczany z tego ile żetoników ludności cywilnej ewakuowałeś do Niemiec, a nie z tego, czy powstrzymałeś natarcie.
Kto wie?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Biorąc pod uwagę, że autor jest ze Szwecji, można powiedzieć, że oni mieli tam trochę "inne" podejście do III Rzeszy ;) . Jednym słowem szwedzkie podejście do wargamingu ;) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
WP
Porucznik
Posty: 567
Rejestracja: środa, 9 sierpnia 2006, 07:48
Lokalizacja: Płock

Post autor: WP »

Bardzo ciekawa propozycja.
si vis pacem, para bellum
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

I jeszcze planują w tym systemie Tannenberg 1914.
Raleen pisze:Za to chyba trzeba będzie sobie powycinać żetony jak by ktoś był chętny
Z podpisu wydawców pod tym zdjęciem: http://www.boardgamegeek.com/image/914799/konigsberg45 wynika coś wręcz odwrotnego: "We are quite busy right now just die cutting since we are doing it manually".
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
ToKu
Sergent-Major
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 25 września 2007, 09:35
Lokalizacja: Hiperborea

Post autor: ToKu »

Ciekawe, że gry planszowe nader często sprawiają wrażenie jakby powstały pod wpływem konkretnej monografii historycznej, tu stawiałbym na:

http://www.amazon.com/KONIGSBERG-PRUSSI ... 919758956X
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

Pomysł z żetonami uchodźców nie jest nowy. W Red Storm over the Reich również były takie żetony. Niemiec dostawał punkty za ich wycofanie bodajże do jakiegoś portu. Mógł również dostać VP za ewakuację ludności cywilnej statkami, zamiast ewakuacji wojska. Z kolei uchodźcy blokują drogi, gdyż nie można było chyba stawać z nimi na jednym polu. Dość ciekawy aspekt rozgrywki. Konigsberg niedługo do mnie przypłynie, więc miła rozgrywka gwarantowana :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
WP
Porucznik
Posty: 567
Rejestracja: środa, 9 sierpnia 2006, 07:48
Lokalizacja: Płock

Post autor: WP »

Brawo Czarku. Ja też sie chyba skuszę. W końcu mogę znowu odbić rodzinny Grudziądz. :)
si vis pacem, para bellum
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Adjudant
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 29 sierpnia 2009, 22:27
Lokalizacja: Ziemia
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Post autor: Smerf Maruda »

Raleen pisze:Za to chyba trzeba będzie sobie powycinać żetony jak by ktoś był chętny:
Żetony są sztancowane, pytałem się Szweda.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: clown »

Osobiście polecam - znakomita gra, mechanicznie przystępna, mózgożerna i dająca dużą frajdę z rozgrywki.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Ciekawa tematyka. Może udałoby się na podstawie mechaniki machnąć też "Elbing 1945" i "Danzig 1954"? W końcu bardzo podobne batalie, różniące się skalą... ale i to bez szaleństw.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: clown »

Na tej skali i mechanice oparty będzie następny projekt, czyli "Stargard Solstice" - operacja Sonnenwende i wyzwolenie/zdobycie Szczecina.
http://www.3cg.se/Stargard_Solstice.html
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”