Les deux Bretagne (Vae Victis)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Les deux Bretagne (Vae Victis)

Post autor: Leliwa »

Antioch Seleucyda pisze:Jeszcze jedno, karty Enlisemet dokłada się do decka, z którego ciągnie się karty w turze, w której uaktywnia się czarna śmierć?
Jak działa aktywacja oddziałów bez dowódcy?
Nie. W etapie następnym. Czarna śmierć pojawia się w Fazie F, a karty dokładamy w Fazie B.
Tylko przez Wolną Aktywację, bez użycia karty jeden oddział. Patrz 5.32.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Sous-lieutenant
Posty: 357
Rejestracja: wtorek, 12 marca 2013, 17:09
Been thanked: 1 time

Re: Les deux Bretagne (Vae Victis)

Post autor: Antioch Seleucyda »

Serdeczne dzięki. Jak podchodzicie do karty, która wygania Henryka i Jeana z mapy "Truce of Malestroit"? Jeśli Henryka nie ma, to jest możliwe zagranie tej karty?
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych, historycznych grach wojennych i innych około historycznych sprawach.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Les deux Bretagne (Vae Victis)

Post autor: Leliwa »

Wydarzenie nie morze zajść, bo nie ma jednego albo obu z jego uczestników.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Les deux Bretagne (Vae Victis)

Post autor: clown »

Wydarzenie nie morze zajść
Morze Bałtyckie, czy Śródziemne?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Les deux Bretagne (Vae Victis)

Post autor: Leliwa »

Czerwone. To mój ulubiony kolor. Tak jak róże na rurze.


Od czasu do czasu można sobie poluzować związki z ortografią, byle nie na długo.

Niech tak już zostanie, trudno.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 338
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Les deux Bretagne (Vae Victis)

Post autor: gocho »

Odświeżam sobie tytuł. Po raz kolejny (chyba IV) przegrała strona Blois-Francji. Cofnęliśmy ruch, po którym mój główny wódz zginął i graliśmy dalej (tak że rozegraliśmy wszystkie tury bez zgonu czy pochwycenia). I tak przegrałem.
Tak z ciekawości, jak u Was rozkład wyników Montfort : Blois?
Gra częściej kończy się przed czasem czy trwa pełne 11 tur?
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 193 times
Been thanked: 117 times

Re: Les deux Bretagne (Vae Victis)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Grałem chyba 2 razy wczesny scenariusz i raz późny.
Blois wygrali tylko raz (późny) poprzez zabicie mi Monforta, tak to ja wygrałem dwa razy Monfortami przez dominację zdaje się.
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 193 times
Been thanked: 117 times

Re: Les deux Bretagne (Vae Victis)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Czy ktoś wygrał w ogóle kiedyś "normalnie" Bloisami?
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 338
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Les deux Bretagne (Vae Victis)

Post autor: gocho »

Zagrałem jeszcze raz tym razem doczytując bardzo ważny przepis 6.1 odnośnie wchodzenia wodzów z eventów:
The new leader and his combat units are immediately activated.

W poprzedniej rozgrywce nie aktywowałem wodza po zagraniu z wydarzenia. To jednak zmienia nieco szansę Blois. I Karol Blois wygrał o kilka punktów, chociaż miał szczęście: zginął w jednej z bitew wódz angielski aktywowany nawet kartami 1, a pod koniec rozgrywki w środku planszy doszło do skupienia się Monftfortów i do kolejno wszczętych przez nich 3 bitew pod Jossellin i Ploermol (wszystkie minimalnie wygrali Blois dosyłając tam co aktywację kolejne oddziały). I właśnie w tym skupieniu 3 bitew w 3 impulsach pod rząd widziałbym jednak pewien brak historyczności tej gry. O ile ten system się sprawdza w Thirty years war, gdzie było zatrzęsienie bitew, to jednak w wojnie stuletniej to jakoś zupełnie nie pasuje. Bitwa w danym sezonie powinna jednak uniemożliwiać, a przynajmniej znacznie utrudniać, wszczynanie kolejnych bitew przez pokonanego wodza.
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 193 times
Been thanked: 117 times

Re: Les deux Bretagne (Vae Victis)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Grał ktoś ostatnio? Czy ma ktoś jakiś pomysł, jak zmniejszyć przewagę Monfortów tak, by wygranie nimi nie było czystą formalnością?
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 193 times
Been thanked: 117 times

Re: Les deux Bretagne (Vae Victis)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Miałbym kilka pytań co do zasad:
1. W tabelce na końcu instrukcji jest taki przepis:
"There are no siege penalties if the defender can not take his step loss (ex: no units within the besieged fortress)."
Czy oznacza to, że a) przy obleganiu pustego miasta nie uwzględnia się kar do rzutu za poziom fortecy (oraz ew. port gdy jest się Bloisami?)
czy
b) przy wyniku "Unsuccessful & 1 step loss for the defender" obrońca nie ponosi strat?

2. czy można rekrutować a) oblegając przeciwnika b) w "outer area holding box"ie c) na polu pod kontrolą polityczną przeciwnika? Wydaje się, że wszystkie te 3 przypadki nie są ani pozytywnie, ani negatywnie wykluczone przez instrukcję.

3. dobrze kojarzę, że w grze nie ma "LOC" i można na przykład przejść przez puste, nieufortyfikowane pole przeciwnika, nie ziajać go, wejść na twierdzę i oblec ją nawet jeśli nie graniczy z żadnym naszym polem?
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”