Invasions (WO)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Invasions (WO)

Post autor: Teufel »

Gra autora Europy Universalis o upadku świata antycznego i tworzeniu imperiów barbarzyńskich.
Wygląda to wszystko bardzo przyzwoicie, moim zdaniem jest szansa, że autor wypośrodkuje temat gdzieś pomiędzy eurogrą a próbą poważnej symulacji.
Będzie też 2 część- najazdy arabsko, awarsko, normańskie.

https://www.kickstarter.com/projects/19 ... /invasions
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Invasions (WO)

Post autor: farmer »

Fajnie to wygląda.
Nie mam doświadczenia z ksem...
Czy ja dobrze pacze, że kampania się już skończyła?
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Invasions (WO)

Post autor: Teufel »

Podejrzewam, że trzeba po prostu czekać na grę w sklepach planszowych.
Mój kolejny tegoroczny must have chyba już trzeci a luty się nie skończył jeszcze...
Legiony i ja mamy się dobrze.
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Invasions (WO)

Post autor: runnersan »

Widzę, że niektóre grafiki są podobne do gry komputerowej o tej tematyce, którą autor wytworzył wcześniej. Szkoda tylko, że bardzo zepsuł świetny pomysł przez tragiczne wykonanie.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Invasions (WO)

Post autor: Anomander Rake »

Komputerówkę próbowałem ugryźć kilka razy, ale nie byłem w stanie. Coś tam nie działało, względnie działało bez sensu.
Planszówka będzie zapewne znacznie prostsza i bardziej w stylu Brytanii. Ja Brytanii nigdy za eurogrę nie miałem, więc tutaj bym się nie obawiał. Raczej należy się spodziewać, że scenariusze, zwłaszcza te fajniejsze będą mocno długotrwałe.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Invasions (WO)

Post autor: Silver »

Mam już tą grę tylko czy znajdę osoby chętne do gry o wiele bardziej zawiłej i mniej czytelnej niż Britannia. Na razie czeka w kolejce.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Invasions (WO)

Post autor: Raleen »

Trochę tego jest, choć do ogarnięcia. Ja chętnie, ale prędzej pewnie za jakiś czas, chyba że zebrałaby się odpowiednia grupa.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Invasions (WO)

Post autor: mk20336 »

Hej,

ja miałem okazję grać w Invasions tuż po publikacji; moje wrażenia były niestety bardzo słabe - dawno nie widziałem tak niedopracowanej gry a dodatkowo autor zapomniał, że to co może błyskawicznie przeliczyć komputer w Europie Universalis, gracz planszowy będzie długo i żmudnie wykonywał. Więcej opisałem poniżej:

Invasions: Volume 1 – 350-650 AD – first impressions

PS. Podobno wprowadzili wiele poprawek po publikacji ale mnie na tyle odrzuciło że już nie wróciłem do tej gry.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Invasions (WO)

Post autor: Silver »

Przyjdzie czas to ogramy grę.
W instrukcji są używane rzymskie liczby dla paragrafów co przy ich ilości wynoszącej około 30 bardzo przeszkadza. Na szczęście ja podmieniłem je na arabskie tworząc własną wersję instrukcji.
Także bardzo duża ilość żetonów różnorakich nacji może przysporzyć kłopotów w ich porządkowaniu.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Invasions (WO)

Post autor: Raleen »

mk20336 pisze: sobota, 6 sierpnia 2022, 11:48 Hej,

ja miałem okazję grać w Invasions tuż po publikacji; moje wrażenia były niestety bardzo słabe - dawno nie widziałem tak niedopracowanej gry a dodatkowo autor zapomniał, że to co może błyskawicznie przeliczyć komputer w Europie Universalis, gracz planszowy będzie długo i żmudnie wykonywał. Więcej opisałem poniżej:

Invasions: Volume 1 – 350-650 AD – first impressions

PS. Podobno wprowadzili wiele poprawek po publikacji ale mnie na tyle odrzuciło że już nie wróciłem do tej gry.
Negatywne opinie na temat gier w miarę sensownie uzasadnione przez recenzenta to rzadkość ;).

Chętnie bym poczytał co jeszcze jest źle zrobione w tej grze. Patrzę na tę krótką relację i z tego co rozumiem, to generalnie wygrywa ten kto ma większe siły, z jakimś elementem losowym, a przeciwnik niewiele jest w stanie zrobić, żeby odwrócić losy starcia? Błędy, o których wspominałeś są w ramach zasad/opisu scenariusza czy zasad systemowych? Podejrzewam, że mogło być tak, iż ten scenariusz wprowadzający został stworzony na końcu i trochę w pośpiechu - w praktyce nieraz tak to wygląda. Jeśli błędy są w zasadach systemowych, to gorzej. Poza tym ogólnie o mechanice warto byś coś więcej napisał, bo to jest najważniejsze.

PS. Silver mnie zachęca do tej gry i pewnie ma pozytywne zdanie na jej temat, ale jak zaangażował się w tłumaczenie zasad (na swoje potrzeby), a tego trochę jest, to ciężko będzie tutaj w pełni o obiektywizm.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Invasions (WO)

Post autor: mk20336 »

Hej,

na pewno były błędy w zasadach systemowych, były niespójne, trudne w czytaniu (a bez problemu przyswajam 60 stronicowe od GMT i np. Marka Hermana) i czasami się wykluczające. Trochę słabo początkowo były rozstrzygane bitwy, ciut za bardzo losowo jak dla mnie.

Zgadzam się, że jeden scenariusz jest źle napisany, nie dyskwalifikuje gry.

Nie wyobrażam sobie również pełnej rozgrywki - jest na tyle długa i wprowadza masę zmian. To już "granie sesyjne", gdzie trzeba 3-4 posiedzeń.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Invasions (WO)

Post autor: Silver »

Czy znajdą się w Warszawie zdeterminowani gracze na pełną rozgrywkę? I już nie chodzi o to by naliczać punkty zwycięstwa tylko by skoncentrować się nad prawidłowym spełnieniem zasad gry, by zobaczyć jak potoczyłaby się historia w symulowanych przez grę latach. Instrukcję na swe potrzeby sporządziłem już dawno.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Invasions (WO)

Post autor: Neoberger »

Masz moją szpadę.
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Invasions (WO)

Post autor: Raleen »

Może i ja się skuszę, kto wie, może to będzie jedyna okazja by wyrobić sobie samemu zdanie na temat tej gry.
Ale gwoli porządku na forum, to umawianie się przeniosę niedługo do działu "Spotkania, konwenty, rozgrywki w sieci".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”