Arsuf-Jaffa (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Admiral Winfield
Petty Officer 2nd Class
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2011, 02:47
Has thanked: 11 times
Been thanked: 22 times

Arsuf-Jaffa (TiS)

Post autor: Admiral Winfield »

Taktyka i Strategia zapowiedziała wydanie gry o dwóch bitwach III Krucjaty.
Gra będzie wydana w systemie "Średniowiecze" i muszę przyznać, że to chyba pierwszy tytuł w tym systemie który mnie zainteresował. Krucjaty to dobra tematyka pod fajną manewrową bitwę i pasują do założeń tego systemu. Jeśli gra nie będzie tak gargantuiczna jak TiSowski Grunwald to może być ciekawie.
Obrazek
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Arsuf-Jaffa (TiS)

Post autor: Ulysses »

Arsuf jest jedną z 6 bitew z wypraw krzyżowych w systemie Men of Iron. Ciekawe jak WZ do niej podejdzie.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Arsuf-Jaffa (TiS)

Post autor: Leliwa »

Jest też przedstawiona w systemie francuskim i w systemie wydawanym przez Decision Games. Akurat to starcie jest znane w świecie symulacji. A niebawem ukaże się wersja Shakos.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Arsuf-Jaffa (TiS)

Post autor: Raleen »

Sam system jest beznadziejny przede wszystkim pod względem historycznym, ale i grywalnościowym, więc nie ma co łudzić, zwłaszcza nowych graczy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Admiral Winfield
Petty Officer 2nd Class
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2011, 02:47
Has thanked: 11 times
Been thanked: 22 times

Re: Arsuf-Jaffa (TiS)

Post autor: Admiral Winfield »

Raleen pisze: piątek, 21 maja 2021, 09:58 Sam system jest beznadziejny przede wszystkim pod względem historycznym, ale i grywalnościowym, więc nie ma co łudzić, zwłaszcza nowych graczy.
Że pod względem historycznym to się domyślam, taka dola bardzo uproszczonych systemów. A czemu pod względem grywalnościowym? Serio pytam, nigdy nie byłem jakoś specjalnie zainteresowany tym systemem bo póki co gry w nim dzieliły się na:
1) gargantuiczne (np. TiSowski Grunwald w którym masz podzielone chorągwie na rycerzy w szpicy i lekkich giermków/inny support w drugim żetoniku, przez co nie dość że chorągwie można sobie w najlepsze podzielić na oddzielne byty latające w różnych częściach mapy to gra "spuchła" 2x i jedyny raz gdy mogliśmy zagrać u kumpla który ma tę grę, stwierdziliśmy, że... lepiej Dragon bo chcemy skończyć w tym tysiącleciu :P )
2) rzeźnie (Hattin, Warna)
3) gry z tatarami którzy wywracają mechanikę do góry nogami
4) rzeźnie z tatarami (Legnica) czyli combo wszystkich nieszczęść
5) gry z historii Wielkiej Brytanii które jakoś mnie nie ciekawią pod kątem czysto historycznym (może mój błąd, może nie)

Arsuf-Jaffa mnie zaciekawił bo krucjaty to klimat który mi bardzo odpowiada, pewnie kupię na spróbowanie i zdam relację :P
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Arsuf-Jaffa (TiS)

Post autor: Ulysses »

Admiral Winfield pisze: sobota, 22 maja 2021, 16:28 5) gry z historii Wielkiej Brytanii które jakoś mnie nie ciekawią pod kątem czysto historycznym (może mój błąd, może nie)
Pomimo oczywistych i dobrze znanych problemów, irytujących błędów itd bawiłem się przy tej grze całkiem dobrze. Może dlatego, że kawaleria występuje tam tylko w Hastings i tylko po stronie Normanów.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Arsuf-Jaffa (TiS)

Post autor: Leliwa »

Ulysses pisze: sobota, 22 maja 2021, 18:56
Admiral Winfield pisze: sobota, 22 maja 2021, 16:28 5) gry z historii Wielkiej Brytanii które jakoś mnie nie ciekawią pod kątem czysto historycznym (może mój błąd, może nie)
Pomimo oczywistych i dobrze znanych problemów, irytujących błędów itd bawiłem się przy tej grze całkiem dobrze. Może dlatego, że kawaleria występuje tam tylko w Hastings i tylko po stronie Normanów.
Ponoć huskarlowie pod Stamford Bridge mogli też walczyć konno. Nie wszyscy oczywiście.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Admiral Winfield
Petty Officer 2nd Class
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2011, 02:47
Has thanked: 11 times
Been thanked: 22 times

Re: Arsuf-Jaffa (TiS)

Post autor: Admiral Winfield »

Co jest nie tak z kawalerią? Chodzi o te "impety" a'la czempioni z Heroes 3? Dobrze zgaduję że prowadzą do niekontrolowanego, ahistorycznego "hasania" sobie oddziałów z lewej na prawą flankę przez całą bitwę?
BEF Hero
Sous-lieutenant
Posty: 382
Rejestracja: piątek, 28 kwietnia 2006, 16:17
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Arsuf-Jaffa (TiS)

Post autor: BEF Hero »

Ulysses pisze: czwartek, 20 maja 2021, 05:39 Arsuf jest jedną z 6 bitew z wypraw krzyżowych w systemie Men of Iron. Ciekawe jak WZ do niej podejdzie.
No cóż... Jak zwykle, jak zwykle...
"Dajcie mi choć jednego tak wyszkolonego Brytyjczyka, a ja będę wiedział gdzie go posłać żeby najlepiej zginął"
F. Foch o BEF
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”