Almoravid (Wydawca: GMT, Autor: Volko Ruhnke)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Almoravid (Wydawca: GMT, Autor: Volko Ruhnke)

Post autor: mk20336 »

Tutuł: Almoravid: Reconquista and Riposte in Spain, 1085-1086
Wydawca: GMT Games
Autor: Volko Ruhnke
Tematyka: drugi wolumen w serii "Levy & Campaign" od Volko Ruhnke. Po mrozach Nevskiego przenosimy się do słonecznej Hiszpanii w 11w. i starć miedzy Chrześcijanami i Muzułmanami!

LINK: Unboxing Almoravid, Reconquista and Riposte in Spain, 1085-1086

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Almoravid (Wydawca: GMT, Autor: Volko Ruhnke)

Post autor: Raleen »

Rzuciłem okiem na temat i zakres historyczny, potem na grafikę - zapowiada się świetnie.
Potem wpadło mi w oko nazwisko autora - i tu trochę entuzjazm opadł, bo to znaczy, że będzie to najprawdopodobniej produkt europodobny ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 192 times
Been thanked: 117 times

Re: Almoravid (Wydawca: GMT, Autor: Volko Ruhnke)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Raleen pisze: środa, 18 maja 2022, 18:28 Rzuciłem okiem na temat i zakres historyczny, potem na grafikę - zapowiada się świetnie.
Potem wpadło mi w oko nazwisko autora - i tu trochę entuzjazm opadł, bo to znaczy, że będzie to najprawdopodobniej produkt europodobny ;)
Gra jest oparta na mechanice Nevskiego, być może z jakimiś małymi różnicami.
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Almoravid (Wydawca: GMT, Autor: Volko Ruhnke)

Post autor: Raleen »

Aha, to można sobie darować jeśli ktoś oczekuje gry jakoś tam osadzonej czy nawiązującej wyraźniej do realiów historycznych.
Jeśli natomiast ktoś oczekuje euro z lekko zarysowanym tłem historycznym, to może mu się spodoba.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 338
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Almoravid (Wydawca: GMT, Autor: Volko Ruhnke)

Post autor: gocho »

Aha, to można sobie darować jeśli ktoś oczekuje gry jakoś tam osadzonej czy nawiązującej wyraźniej do realiów historycznych.
Jeśli natomiast ktoś oczekuje euro z lekko zarysowanym tłem historycznym, to może mu się spodoba.
Jeśli chodzi o poziom komplikacji to raczej Nevskiemu daleko do tytułów Euro. Jak na mój gust jest na tyle żmudny, że szczerze wątpię aby jacyś eurogracze do tego zasiadali.

Jestem ciekaw Twojego zdania co jest nie tak z Nevskim pod kątem historycznym.

Trochę to może smutne, że Kingdom of Heaven, które w porównaniu do Nevskiego miało dużo bardziej intuicyjną i bardziej dramaturgiczną i szybszą mechanikę nie przyniosło naśladownictwa, a po Nevskim zrobią jakiś serial. Aż tak dobrze to się sprzedało, że zaplanowali kolejne 8 tytułów?
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Almoravid (Wydawca: GMT, Autor: Volko Ruhnke)

Post autor: Raleen »

Co nieco było na ten temat w wątku o Nevsky'm, nic nowego nie mam do dodania, bo mnie ten tytuł aż tak nie interesował by go kupować i ogrywać. Bardziej się też przyglądałem rozgrywkom, ale to co zobaczyłem wraz z kilku opiniami pozwoliło mi wyrobić sobie jakieś zdanie, przynajmniej na własne potrzeby.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Almoravid (Wydawca: GMT, Autor: Volko Ruhnke)

Post autor: mk20336 »

Widziałem, jak wiele gier w tym systemie powstaje i postanowiłem jedną przetestować (Nevsky mnie jakoś tematyka nie powalił). Na razie przebrnąłem przez instrukcję - powiem szczerze, gram w bardzo wiele gier, zwłaszcza GMT i to było bardzo trudne przeżycie (a uwielbiam gry Marka Hermana i każdy kto w nie gra wie, że autor robi monstrualne Rulebooki, ale w miarę łatwo przyswajalne). No ale mniej więcej zarys gry mi się uformował i teraz będę ogrywał.
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 192 times
Been thanked: 117 times

Re: Almoravid (Wydawca: GMT, Autor: Volko Ruhnke)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

I jak, ktoś ograł już?
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Almoravid (Wydawca: GMT, Autor: Volko Ruhnke)

Post autor: mk20336 »

Ja jeszcze nie bo sezon wakacyjny trochę nie sprzyja dużej liczbie rozgrywek :) Ale na wrzesień mam zaplanowane.
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Almoravid (Wydawca: GMT, Autor: Volko Ruhnke)

Post autor: mk20336 »

Almoravid – Storage Solution

Almoravid to druga gra w serii Levy & Campaign Volko Ruhnke. Mamy tu całą masę komponentów, więc odpowiednie rozwiązanie aby to wszystko posortować to konieczność. W poniższym materiał prezentuje moje rozwiązanie - zapraszam!

LINK: Almoravid – Storage Solution

Obrazek
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Almoravid (Wydawca: GMT, Autor: Volko Ruhnke)

Post autor: mk20336 »

Almoravid – Battle of Sagrajas (23 Oct 1086)

Bitwa pod Sagrajas była największym starciem tzw. "Taifa Wars" 1085-1086. Dzięki grze Almoravid mamy szansę ją rozegrać. Zapraszam!

LINK: Almoravid – Battle of Sagrajas (23 Oct 1086)

Obrazek
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Almoravid (Wydawca: GMT, Autor: Volko Ruhnke)

Post autor: mk20336 »

First Impressions for solo play of Almoravid: Reconquista and Riposte in Spain, 1085-1086

Dzisiaj przedstawiam moje pierwsze wrażenia z gier solo w Almoravid, drugiej pozycji w serii Levy & Campaign od Volko Ruhnke. Bardzo miło mi się grało - zapraszam do relacji!

LINK: First Impressions for solo play of Almoravid: Reconquista and Riposte in Spain, 1085-1086

Obrazek
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Almoravid (Wydawca: GMT, Autor: Volko Ruhnke)

Post autor: mk20336 »

Introducing Almoravid: Reconquista and Riposte in Spain, 1085-1086

Almoravid to druga gra w serii Levy & Campaign. Jakiś czas temu miałem okazje zaprezentować ją Kubie - co poskutkowało serią ciekawych rozgrywek.

LINK: Introducing Almoravid: Reconquista and Riposte in Spain, 1085-1086

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”