Grunwald 1410 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re:

Post autor: Darth Stalin »

wujaw pisze: czwartek, 20 maja 2010, 21:24 Grunwald Dragona ma tę zaletę, że "idzie" go zagrać na jednym posiedzeniu, chociaż musi być ono bardzo długie, a gracze obcykani z instrukcją.
[...]
Grunwald Dragona nie daje żadnych szans na urozmaicenie życia, na dodatki nie ma co liczyć.
Czyli jak w życiu.Coś za coś.
Jakbym gdzieś dopadł Grunwald Dragona (kiedyś miałem, ale daaawno temu... a szkoda... przy okazji przeprowadzki chyba gdzieś wywiało razem z Waterloo czy Wiedniem - a może nie? aż muszę poszperać w garażu przy okazji porządków...) to można by spróbować wariantu historycznego - czyli bez wilczych dołów, polskiej piechoty i gdzieś z połowy piechoty krzyżackiej - tylko obsada obozu plus po 1 oddziale przy każdej bombardzie.

Sam jestem ciekaw, jak by to wyszło...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Grunwald 1410 (TiS)

Post autor: Raleen »

Znam takich co próbowali tak grać w dragonowski Grunwald. Generalnie Zakonowi ciężko by było wygrać. Chyba że zmieni się zasady dowodzenia (albo po prostu je zignoruje). Wydaje mi się, że one są dopasowane do sytuacji, tzn. zakładają istnienie wilczych dołów, co pozwala na pewien czas "wyłączyć" część frontu z walki.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Grunwald 1410 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Na zachodzie też już się zabierają za modyfikacje gier WZ.

Mauro Faina z Włoch
Grunwald (or Tannenberg) 1410 by Wojciech Zalewski. It's really difficult to find reliable sources about the battle, mostly as regards the Polish Army. However we are going to increase the number of the Polish leaders to apply the changes we have previously suggested. The original sequence of the system has been turned into a series of activations. Each leader has a precise range and can issue both individual orders and line commands. That limits the downtime and provides the players a way to handle better their units. Beyond " Tannenberg 1410" (Osprey), we are dealing with other two books about the topic: "The Battle of Grunwald" (Charles River Editors) and the English translation of Chronica Conflictus.
"Chronica Conflictus" by an anonymous chronicler is published in Scriptores Rerum Prussicarum (Leipzig 1866). The Historiae Polonicae of Canon Jan Dlugosz (1415–80) appears as Joannis Dlugossi seu Longini Historiae Polonicae – Opera Omnia in the same series. Although the latter work provides the most complete account of the battle, Dlugosz was born five years after the battle. His father is said to have fought at Grunwald but he died in 1425 when the future chronicler was only ten years old. Dlugosz nevertheless probably made good use of eyewitness accounts from survivors at court and also drew on Chronica Conflictus.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Grunwald 1410 (TiS)

Post autor: Raleen »

Widzę, że króluje wizja Berga. Na pewno pewnie lepsze to niż oryginał gry TiSu. Możesz ich do nas na forum odesłać, chętnie podzielimy się wiedzą na temat bitwy i można o niej podyskutować. Z pisaniem po angielsku nie będzie problemu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Tymekc
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 9 lipca 2021, 15:25

Re: Grunwald 1410 (TiS)

Post autor: Tymekc »

Witam, mam kilka gier wojennych, w które niestety zmuszony jestem grać solo (operując obiema stronami) z braku graczy "wojennych" w okolicy.
Nie miałem do czynienia z grami TiS, ale czy ten "Grunwald 1410" powinien być dobrym startem jeżeli chodzi o gry wojenne zaczepionym w polskiej historii?
Mam zakupiony też "Men of Iron Battles Tri-pack" również pod solo... ale właśnie zastanawiałem się też nad czymś polskim.

Czy wiecie, czy aktualne wydanie (chyba 6 już) jest tylko graficznym odświeżeniem poprzedniej edycji czy zostało w niej coś poprawione?
Ewentualnie może ktoś grał w jakieś gry z systemu TiS Średniowiecze solo... i mógłby powiedzieć jakie są jego wrażenia?
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Grunwald 1410 (TiS)

Post autor: jacus1944 »

Trochę nie w temacie, bo odnośnie gier solo...otóż wiedziałem o istnieniu modułu Vassal, ale myślałem sobie, że "...nie po to kupuję grę planszową, żeby grać na komputerze..."
W tej chwili Vassal ratuje mi życie i stałem się jego wiernym fanem. Toczę regularne boje via Vassal, bo gry w module wyglądają dosłownie identycznie jak wydrukowany egzemplarz. Poznaję coraz to nowe systemy, nawet te których nie mam na półce, bo posiada je np. mój przeciwnik. Zachęcam Cię i szczerze polecam. Jeżeli byłbyś zainteresowany to odezwij się na priv, możemy umówić jakąś bitwę czy kampanię ;-)
Odnośnie Grunwaldu pewnie ktoś niebawem odpowie...
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Grunwald 1410 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Tymekc pisze: środa, 26 kwietnia 2023, 12:29 Witam, mam kilka gier wojennych, w które niestety zmuszony jestem grać solo (operując obiema stronami) z braku graczy "wojennych" w okolicy.
Zapraszam na konwent do Bydgoszczy 23-25.06.2023 ;) Gramy tam w MoI, gry TiS i wiele innych.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Grunwald 1410 (TiS)

Post autor: Raleen »

Tymekc pisze: środa, 26 kwietnia 2023, 12:29 Ewentualnie może ktoś grał w jakieś gry z systemu TiS Średniowiecze solo... i mógłby powiedzieć jakie są jego wrażenia?
Myślę, że jak przeczytasz ten wątek, wyrobisz sobie zdanie o tej grze. Ja nie grywam co do zasady solo. Kiedyś grałem, a raczej próbowałem grać w tę grę i wrażenia delikatnie mówiąc nie były najlepsze. Jeśli tylko będziesz miał taką możliwość, polecam spróbować "Grunwaldu 1410" wyd. Dragon, który co prawda pod względem historycznym obecnie pozostawia do życzenia (wobec nowych teorii na temat tego jak wyglądała bitwa pod Grunwaldem), to jednak grywalnościowo zdecydowanie polecam, zwłaszcza dla początkujących. Według mnie dragonowski "Grunwald 1410" to idealna gra do wprowadzania nowych graczy w gry wojenne. Pod tym względem, mimo upływu lat, nie zestarzała się. Natomiast co do Men of Iron, to na naszym portalu jest do ściągnięcia pełne tłumaczenie najnowszego wydania: http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... itstart=25 Ogólnie mogę polecić, zwłaszcza na początek.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”