SPQR Deluxe (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

SPQR Deluxe (GMT)

Post autor: Nico »

SPQR Deluxe GMT zbliża się powolutku :> .

http://www.gmtgames.com/gbsp/DeluxeEdmain.html

W środku pudełka znajdziemy:

14 bitew, 5 dwustronnych map, 6 arkuszy żetonów, zasady dla SPQR i modułów.

Bitwy:
- Beneventum, Bagradas, Cannae, Zama, and Cynocephalae (SPQR)
- Baecula, Ilipa (Africanus)
- Trebbia, Metaurus (Consul for Rome)
- Magnesia (War Elephant)
- Heraclea, Asculum (Pyrrhic Victory)
- Muthul River, Cirta (Jugurtha)

Obrazek

Ja mam tylko jedno zasadnicze pytanie do serii tych gier. Czy te bitwy z czasem nie stają się nudne. Wszystko jest już ułożone, dowódcy ustawili swoje armie, generalnie tylko możemy decydować gdzie zaczniemy atakować/bronić się i ... rzuty? Coś pominąłem? Jeszcze Teufel mi tu opowiada non stop, że scenariusze w Caesar Conquest of Gaul mają 'za małą' ilosć wojsk galijsko-helweckich i Cezar gniecie wszystkich z zamkniętymi oczami.
W Battles of Waterloo niby też bitwy są 'już ustawione', ale jak rozgrywamy np. Waterloo-Wavre to całą historię można odwrócić do góry nogami za sprawą Grouchego. Gdzie jest ta magia SPQR i innych gier Great Battles of ?

Tłumaczenie zasad gry do ściągnięcia na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Recenzja gry na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 marca 2011, 19:26 przez Nico, łącznie zmieniany 1 raz.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Nico o magii pogadamy w okolicach 13 lipca u mnie przy partyjce Farsalos. Ciekawe czy wybierzesz wariant rozstawienia według Cezara czy Delbrucka? :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 lipca 2007, 22:39 przez Strategos, łącznie zmieniany 1 raz.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Strategos pisze:Nico o magii pogadamy w okolicach 13 lipca u mnie przy partyjce Farsalos. Ciekawe czy wybierzesz wariant rozstawienia według Cezara czy Delbrucka? :)
Boisz się, że się rozmyślę. Na razie mnie Teufel tylko zniechęca swoimi opowieściami ;), ale jeszcze chęci na Rzym mam by dać popalić barbarzyńcom kartagińsko-galijsko-greckim.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Ale SPQR jest podobno wyrównany więc nie zrażaj się moimi narzekaniami na Cezara, bo to inna gra :)
Strategosie, jesteś jedyną osoba, którą kojarze z sieci która ma "Caesar: Civil War", czy scenariusze są wyrównane? Od dawna na nią poluję na Ebayu, ale dawno jej tam nie było :( ...
Podziel się proszę swoimi wrażeniami na temat gry.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Podzielę się chętnie jak ...zagram .
Od dawna (rzecz względna bo grę kupioną na Ebayu mam od ubiegłego roku :) ) umawialiśmy się z kolegą na tę grę, ale siły wyższe przeszkadzały. Nico namawiałem na system GBoW całe wieki i dopiero teraz się nawrócił :wink: . Darthowi system nie przypadł do gustu, ale Darth woli po prostu szczebel operacyjny. Dla Andy'ego tematyka jest na tyle obca, że nie proponowałem. W ten sposób, kiedy miałem wreszcie czas na granie, grywałem w inne gry niż w Cezara.
Rzuciłem wczoraj okiem na instrukcję i spodobało mi się znaczenie orła legionowego. Jego utrata sporo kosztuje. Tym samym rodzą się nowe cele taktyczne. Scenariusze zawierają reguły specjalne np. The Elephant Last Rampage w przypadku Thapsus przewiduje Rampaging w sytuacji otrzymania 2 hitów strzeleckich przez słonie. Napisze więcej jak poznam lepiej mechanizm gry i poczuję smak dowodzenia legionami :) .
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Strategos pisze:Nico namawiałem na system GBoW całe wieki i dopiero teraz się nawrócił :wink: .
Nie nawróciłem się. W GBoA nie gram i nie zagram, bo tym cfaniakiem Alexandrem i hołotą grecką nie warto grać :P. Co innego Rzym, Rzym zawsze kochałem tak jak kocham grę "Republika Rzymu" :).
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Tak, orzeł ma kapitalne znaczenie dla swojego legionu. Wydaje się jednak, że walka kohorta vs kohorta może być wycinaniem niedoświadczonych sił pompejańskich złożonych w dużej mierze z kohort rekrutanckich bądź jeszcze słabszych (conscript).
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Teufel pisze:Tak, orzeł ma kapitalne znaczenie dla swojego legionu. Wydaje się jednak, że walka kohorta vs kohorta może być wycinaniem niedoświadczonych sił pompejańskich złożonych w dużej mierze z kohort rekrutanckich bądź jeszcze słabszych (conscript).
Tam jakiś miał być 1y legion sławetny Pompejusza, to chyba nie takie mięczaki?
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Na skanach Isimilacrum widać że nie, jest jeszcze kilka niezłych, a reszta to cieniasy. Do Farsalos pompejanie mieli niezłe siły, ale po, to w dużej mierze afrykańska i hiszpańska zbieranina.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: SPQR Deluxe (GMT)

Post autor: wujaw »

Nico pisze:SPQR Deluxe GMT zbliża się powolutku

Ja mam tylko jedno zasadnicze pytanie do serii tych gier. Czy te bitwy z czasem nie stają się nudne. Wszystko jest już ułożone, dowódcy ustawili swoje armie, generalnie tylko możemy decydować gdzie zaczniemy atakować/bronić się i ... rzuty? Coś pominąłem? Jeszcze Teufel mi tu opowiada non stop, że scenariusze w Caesar Conquest of Gaul mają 'za małą' ilosć wojsk galijsko-helweckich i Cezar gniecie wszystkich z zamkniętymi oczami.
W Battles of Waterloo niby też bitwy są 'już ustawione', ale jak rozgrywamy np. Waterloo-Wavre to całą historię można odwrócić do góry nogami za sprawą Grouchego. Gdzie jest ta magia SPQR i innych gier Great Battles of ?
Ja nie mogę się doczekac SPQR.Będzie okazja do starcia legion vs falanga.
Mnie system nie nudzi, bo każdy scenariusz zawiera jakieś kombinacje, które mają uatrakcyjnic rozgrywkę i powoduje, że mamy zupełnie inną grę.
Inna sprawa, że faktycznie do GBoA mam jakoś mniej serca, niż do "rzymskich" gier.
W Conquest of Gaul są porady jak wyrównac galijskie szanse.
W przypadku desantu na Brytanię rada nr 2 brzmi : "rozdac Brytyjczykom ręczne granaty", a rada nr 3 : "zmusic Rzymian do jedzenia brytyjskich posiłków". :D
W posostałych przypadkach są to konkrety.
Awatar użytkownika
Bjorn
Lieutenant
Posty: 504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:29
Lokalizacja: Wa-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Bjorn »

Nico nie znasz się :) . GBoA jest dobre, tak jak będzie, w co wierzę, SPQR :) .
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

GBoA nie może być super, bo jest na temat nudnych, marnych, barbarzyńskich Greków bijących się z innymi barbarzyńcami. SPQR będzie co najmniej o niebo lepszy, bo będzie na temat Rzymu niosącego światło barbarzyńcom :cool:
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Bjorn
Lieutenant
Posty: 504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:29
Lokalizacja: Wa-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Bjorn »

W tamtych czasach to niestety bardziej Rzym był barbarzyński niż Grecja i Kartagina.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Bjorn pisze:W tamtych czasach to niestety bardziej Rzym był barbarzyński niż Grecja i Kartagina.
Nie znasz się, Grecy i Kartagina to były takie śmieszne państewka, niegodne uwagi :P.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Ja też czekam na SPQR. Będzie można wreszcie ustawić sobie bitwę legion vs falanga - Scypiony kontra Pyrrusy... Kolega przyniesie żetony legionowe, ja zestaw "Aleksandra" i dawaj!

Radość na Gwiazdkę.

Nico - bez komentarza ;)
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”